Poznaň poněkud jinak - nezvyklá reminiscence

17.2.2011

Vrchol halové sezóny – Mistrovství světa mužů a žen v Poznani – potvrdil, jaké oblibě se tento sport  těší i ve světadílech, kde se ještě  ne tak dávno o tom nic  netušilo a moc se o halovém hokeji nevědělo. Potěšující samozřejmě bylo, že s kvantitou šla ruku v ruce i kvalita.

Začátky u nás

Československo  patřilo k zakladatelům halového hokeje, s chutí se připojilo k Německu, kde jeho popularita nebývalou rychlostí nabývala nevídaných rozměrů.

První mistrovství Evropy mužů se hrálo v roce 1974 za účasti šesti zemí v Berlíně. My jsme se zúčastnili o deset let později v Bonnu Tak dlouho totiž trvalo, než  příslušní  nejvyšší činitelé u nás tehdy k tomu dali souhlas. První start znamenal pro nás první medaili. Byla bronzová, ale měla pro hráče cenu zlata. Zajímavé bylo, že až na brankáře Jelena a Hrabu, obránce Svatoně  a Koláře (který nehrál) se o 26 vstřelených gólů podělili všichni hráči, tedy Jakl, P.Novák, Trávník, Hakl, Babický, R.Škarda, střelecky  nejúspěšnější byli Bodnár a  M.Kolář (po šesti gólech)..

Náš  tým hrál s obrovským nadšením,  překvapil nejednoho soupeře svým herním pojetím, a stal se miláčkem obecenstva. Slova chvály měl na tiskovce zaplněné po utkání s Rakouskem,v němž se rozhodovalo o třetím místě, pro náš tým Paul Lissek, trenér tehdy neporazitelného Německa. Netajil se svým překvapením pokud šlo o taktické vedení boje a  technickou vyspělost hráčů.

O tři roky později ve francouzském Liévinu obsadil tento tým dokonce druhé místo. Tím skončila jeho úspěšná éra,  na dalších mistrovských Evropy převažovalo bohužel šesté místo znamenající sice udržení v této nejvyšší evropské soutěži, ale neodpovídající nám jako zemi proslulé právě svými úspěchy v hale. Že v nižších soutěžích ME bojuje o body dalších 31 zemí je jistě malou útěchou.

Na reprezentační družstvo žen bohužel zpravidla nezbyly peníze a tak se zúčastnily jen čtyř nejvyšších soutěží v letech 2000 až 2006, nejúspěšnější byly ve Vídni, kde obsadily třetí místo

 

Štastný nápad

Když se zhruba před deseti lety uvažovalo, čím tento sport ještě vylepšit, dospěla  mezinárodní federace FIH k závěru, že jediné, co v hale ještě chybí, je vrcholná soutěž světového významu. Němci okamžitě přišli s příslušnými návrhy a tak první ročník HMS mužů a žen byl přidělen do Lipska. Města známého svými veletrhy všeho druhu a novou halou odpovídající těm nejnáročnějším požadavkům.

V roce 2003 se   konalo I.HMS za účasti dvanácti zemí, tedy počtu, který byl určen dle klíče platícího pro všechny budoucí halové soutěže. Dodrželo se ustanovení o počtu zemí z jednotlivých světadílů – startovaly týmy Austrálie, Kanady, JAR, USA a Nového Zélandu. Vyhrálo s převahou Německo, před Polskem a Francií, stejné pořadí bylo  o čtyři roky ve Vídni. Jen Francii nahradilo Španělsko.

Vídeň ovšem nabídla lahůdku. Němci poprvé v utkání s Českou republikou zakolísali, a byli neuvěřitelně blízko prohře, Dvě (zbytečná?) vyloučení v posledních vteřinách je nakonec přece jen zachránila od pádu. Konečné pořadí včele tak vyznělo Německo, Polsko, Španělsko a Česká republika, jejíž hráči podali  výborný výkon. (Zmíněný výpadek byl nepochybně diskutabilní – i když hráče do podobných situací postrádáme).

Letos v Poznani bylo v podobné situaci Polsko, ve vzájemném duelu s Německem o první místo prohrálo však na penalty. Češi skončili osmí a potvrdili, že z nejrůznějších důvodů na podobných významných akcích nejsme s to dlouhodobě mít hráče, kteří jsou s to udržovat stabilní formu.

Logicky s celkovým úbytkem hráčů, k němuž v minulých letech bohužel došlo, se ztížila situace i v reprezentaci.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Výmluvná je v této souvislosti střelecká tabulka:

1.Štěpán Bernátek 10, 2.Jakub Kyndl 3, 3.-4. Richard Kotrč, Ondřej Vudmaska po 2, 5.-8.Martin Hanus, Aleš Peřinka, Daniel Piterák, David Vacek všichni po 1. Celkové skóre 21:17.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Ve Vídni nastřílel Štěpán Bernátek patnáct gólů, Tomáš Procházka 4, Petr Bodnár, Filip Jaroš, Richard Kotrč,  Roman Mařík po 2 , Aleš Peřinka a Ondřej  Vudmaska po 1 – celkem  29 :21.

O samostatnou kapitolu se v Poznani postarala Anglie. V Lipsku a ve Vídni chyběla,  účast v nejvyšším HMS si zajistila vítězstvím   v VII.ročníku B divize této soutěže hrané shodou okolností loni  rovněž v Poznani.

V HMS tedy Anglie debutovala a jak se v průběhu zápasu ukázalo,  s ČR měla vše dokonale promyšleno. V prvním poločase Angličané vyčkávali, co soupeř provede, když  o přestávce byl stav 0:0,  vrhli se do útoku. Po osmi minutách vedli 1:0, Richard Kotrč sice vzápětí srovnal skóre, penaltu, která brzy poté následovala, Simon Mantell s jistotou proměnil. Český tým sice pak odvolal brankáře a hrál po dvě minuty s šesti hráči v poli, změnit skóre se mu však nepodařilo.

Prohra s Anglií měla neblahé důsledky, český tým  poté sice ani jednou neprohrál, po dvou výhrách a dvou remízách s Rakouskem a Ruskem skončil celkově až na osmém místě…

 

Polsko nás předeběhlo?

Debut Polek na HMS nedopadl pro ně špatně. Vyhrály úvodní střetnutí s Austrálií, porazily  Uruguay a  Namibii, v Běloruskem vedly po prvním poločase. Když soupeř ve druhém šel do vedení, řešily tuto situaci odvoláním brankářky, zvrátit nepříznivý stav se jim však nepovedlo. Na rozdíl od našich hráček, které s Nizozemím a Ukrajinou vysoko prohrály, Polky zejména ve druhém poločase utkání  s Německem překvapily a sehrály poměrně vyrovnanou partii.

S námi Polsko v boji o páté místo nenechalo nikoho na pochybách, kdo je lepší. Paulina Okaij si dokonce dovolila hattrick, náš tým zahrával trestný roh až tři minuty před koncem.

S prázdnou odešly tentokrát Lenka Brtvová a Barbora Haklová, které si jinak připsaly do svého střeleckého zápisníku po čtyřech brankách, z toho Lenka se radovala z gólu při trestném rohu dvakrát.

------------------------------------------------------------------------------------------------

O zbývající čtyři góly se rozdělily Květoslava Kučerová, Adéla Mejzlíková, Klára Poloprutská, a Eva Staňková. Celkové skóre 12:20.  

----------------------------------------------------------------------------------------------

Připravil Jan Vaněk

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Ostatní > Poznaň poněkud jinak - nezvyklá reminiscence
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 
Loading...

Ostatní

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...