První den z HME juniorů

16.1.2015

Chorvatsko, Sveti Ivan Zelina - Reportáž z prvního dne HME juniorů.

Česká republika – Norsko

První zápas na turnaji vždy patří mezi ty nejdůležitější. Výhra tým nabudí do dalších fázích turnaje, remíza znamená vždy komplikaci a prohra je vůbec ten nejhorší začátek. Naši na turnaji neberou nic jiného než postup zpět do A divize a zápas s Norskem měl znamenat zisk tří bodů.

Od začátku zápasu bylo jasné, že naši jsou techničtější, fyzicky vybavenější a ve všech ohledech prostě lepší. V základní sestavě nastoupil gólman Matěj, obranná dvojice Průcha – Capouch a útočná Svatoň – Plochý. První gól pro české barvy si připsal Lukáš Plochý po samostatné akci. O pár vteřin později se prosadil i Marek Svatoň, druhý z útoku. Poté už branky padaly poměrně lehce. O třetí gól se zasloužila litická souhra, když Adam Uhlíř nahrál z obrany na Michala Bártu, který se uvolnil přes obránce a před prázdnou bránou našel Lukáše Bendu. O další tři góly se postarala první útočná lajna, když se nejdřív prosadil Svatoň a poté dvakrát Plochý. Bylo odehráno něco málo přes půlku prvního poločasu a vedli jsme již 6:0. Další mladík z pražské Slavie, Jan Urbanec, se ale nechtěl nechat zahanbit a na své konto přidal dva góly ve velice rychlém sledu. Na 9:0 zvýšil z trestného rohu Vojta Kolář. Zbývalo pár minut do konce a do norské svatyně padly další dva góly, oba z hole Lukáše Plochého. První poločas skončil výsledkem 11:0.

Druhý poločas začal úplně stejně jako ten první. Dva rychlé góly přidala první obranná dvojice Capouch – Průcha. Skóre upravil na 13:0 Lukáš Plochý velice šťastným gólem. Brankář vyrazil střelu, která směřovala ven z kruhu. Balonek ale našel nohu pro nás dobře postaveného norského obránce, který si balon přikopl do své branky. Další minuty znovu patřily slávistickému odchovanci Urbancovi, který se znovu prosadil dvakrát za sebou. Premiéra v juniorské reprezentaci a hned čtyři branky? Jen tak dál! Zápas ukázal, že souhra litických bude v turnaji velice platná. Balon po ose Uhlíř – Bárta – Benda doputoval do odkryté norské svatyně. Přišly ale chvíle nepozornosti a k trestnému rohu se dostali Norové. Marek Svatoň byl v tu dobu zrovna na trestné lavici, takže naši museli vybíhat pouze ve třech. Bohužel ale předčasná reakce brankáře Matěje Karnolda při vybíhání znamenala to, že budeme muset vybíhat ve dvou. Norský tým měl tedy velice ulehčenou situaci a z TR se nakonec prosadil. Během několika minut skóroval Průcha a po něm Bárta, kterému byly dvě asistence málo a chtěl na svém kontě i gól. O minutu později ale byl Michal Bárta zase úspěšným asistentem, když nahrával Bendovi před prázdnou branku. Časomíra ukazovala 15 minutu a  naši chtěli přidat ještě pár gólů, které by v konečném zúčtování mohly hrát důležitou roli. Místo našich juniorů se ale opět prosadili Norové a skóre bylo 20:2. V závěrečných minutách ale naši nasadili do útoku všechny své síly a postupně si připsali na své konto další branky Svatoň, Průcha a Capouch.

Konečný výsledek 23:2 mohl být ale o několik branek ještě vyšší, kdyby čeští junioři využili všech svých šancí. Pomyslnou tabulku střelců českého týmu zatím vede Lukáš Plochý se 6 góly.

Česká republika - Bulharsko

Tým nastupoval do zápasu s pozicí favorita. Bylo jen na samotných hráčích, jak se s tím poperou. Vysoká výhra nad Norskem určitě pomohla a teď se o to samé musel tým pokusit i v zápase proti Bulharsku.

Naši nezačali vůbec špatně. Vše to načal Lukáš Plochý, který otevřel skóre jako v prvním zápase proti Norsku. Pár minut poté se do listiny střelců zapsal i Tomáš Hynčík, jenž hraje svůj poslední juniorský turnaj a tak si ho chce náležitě užít. Pak naši spálili pár vyložených šancí, ale když to nejde ze hry, pořád tu jsou trestné rohy, které patří mezi naše přednosti. V nich se nemýlí Lukáš Plochý, který proměnil rovnou dva za sebou a během 12ti minut zkompletoval svůj hattrick. Trenéři trošku zamíchali se sestavou, což nebylo na škodu. Souhra litického Uhlíře a hradeckého Hynčíka skončila krásnou brankou. Litický talentovaný obránce nahrál Hynčíkovi, který balonek zatáhl do rohu hřiště a zpětnou přihrávkou našel Uhlíře, který poslal střelu ke vzdálenější tyči. Pár vteřin před poločasovou přestávkou zase úřadoval Hynčík a přidal na své konto již druhou asistenci, když před bránou našel úplně volného Bendu, který měl pozici díky skvělé přihrávce poměrně jednoduchou. První poločas skončil za stavu 6:0 a diváci se mohli těšit na druhý poločas.

V tomto poločase ale naši nasadili ještě o stupeň vyšší obrátky než v tom prvním. Na bulharského brankáře zase vyzrál Lukáš Plochý, pro kterého to byl desátý gól na turnaji. Na 8:0 zvýšil Michal Bárta, když míček z TR dostal za záda bezmocného gólmana. Po rozehrávce přišel nečekaný útok Bulharska, který ale zastavil Václav Průcha a milimetrovou přihrávkou přes celé hřiště našel Vojtěcha Koláře, kterému pomohlo ke gólu i trochu toho štěstí, ale na to se historie neptá. Kolářovi pomohl přesun do útoku a za další minutu se mohl radovat již ze svého druhého gólu – 10:0. Lukáši Plochému je jedno, odkud dává branky, jestli ze hry nebo z trestného rohu. Tentokrát se ale prosadil z penalty, kterou poslal nechytatelně k pravé tyči. Hrálo se hlavně na branku Bulharska a další góly přidali Průcha a Urbanec – 13:0. Český tým hrál po celý zápas hodně nátlakovou hru a z jedné skvělé akce, kdy ve třech zavřeli obránce Bulharska, kterému nezbylo nic jiného, než odevzdat balon na hokejku Adama Uhlíře a ten s jistotou sobě vlastní vyslal střelu k pravé tyči a upravil tak skóre na 14:0. Ke konci zápasu Bulhaři dělali pořád více a více chyb. Jedna z nich vedla k trestnému rohu. Když bránící hráči viděli, jak se na střelu připravuje Lukáš Plochý, soustředili se pouze na něj. Udělali dobře. Nahrávka z rohu šla opravdu na Plochého, ten ale viděl dobře postaveného a nehlídaného Bendu a ten se z těchto pozic nemýlí. Akce zápasu přišla po ose Capouch – Urbanec. Souhra těchto dvou slávistických mladíků skončila šestnáctou brankou v síti Bulharska, kterou zaznamenal český kapitán. Minutu na to si ale role prohodili a Capouch našel na tyčce volného Urbance, který přidal svůj druhý gól, celkově pátý na turnaji. Poslední branku zápasu nedal nikdo jiný než ostrostřelec Plochý – 18:0.

Konečný výsledek 18:0 hovoří o tom, že junioři to s postupem myslí vážně a po prvním dnu jsou hlavními aspiranty na postup.

Shrnutí

Dva zápasy. Dvě výhry. Skóre 41:2. První místo v tabulce. Lukáš Plochý vévodí tabulce střelců s 12 góly. Pokud junioři potvrdí svojí formu a střeleckou potenci i zítra, budeme už jen malý krůček od postupu.

Zítra nás čeká domácí Chorvatsko, které předvádí velice dobrý hokej a se šesti body je hned v závěsu za juniory. Podvečerní zápas s Maďarskem nebude o tom kdo, ale spíš o kolik.

Na oficiálních facebookových stránkách juniorské reprezentace budete moci jako dnes sledovat online přenos.

Rozhovor s 12ti gólovým Lukášem Plochým

Lukáši, jak vypadaly dnešní zápasy z pozice hráče?

Oba zápasy byly jednoznačné a vysoké výhry o tom svědčí. Mohli jsme sice dát více gólů, ale párkrát jsme selhali v koncovce. Naše obranná hra nebyla tak kompaktní, což by se nám zítra proti Chorvatům mohlo vymstít.

Když zítra porazíte Chorvaty, myslíš si, že Vás postup už nemine?

Pokud porazíme Chorvatsko, tak uděláme ten správný krok k postupu a pak to bude jen o našich hlavách, jak se s tím popasujeme.

Podle tabulky střelců můžeme soudit, že budeš aspirovat o cenu pro nejlepšího střelce. Kolik ještě přidáš gólů do branek soupeřů?

Budu se snažit, aby jich tam spadlo co nejvíce. Hlavní ale je postup a výhry našeho týmu.