Reprezentace muži – soustředění Španělsko – Irsko

10.3.2012

Na přelomu února a března se český tým vydal na herní a fyzické soustředění do přívětivějších klimatických podmínek – Španělsko (Madrid) a Irsko (Dublin).

Odjezd 21ti hráčů a 4řech členů byl v pátek 24.2, poslední člen týmu – německý trenér Faust letěl až v pondělí kvůli klubovým povinnostem. Letiště na Ruzyni bylo prvním místem setkání.

Po přesunu z madridského letiště na hotel čekalo hráče kratší volno, porada a zápas s madridským týmem Club de Campo (loňský finalista EHL). Prohra 4-1 – poločas 1-1. V druhé půli potrestal soupeř naše chyby při osobním bránění. V sestavě soupeře jsme mohli vidět několik španělských reprezentantů juniorského i seniorského týmu – asi nejznámějším byl Edi Tubau – útočník španělského A týmu. Po zápase následoval lehčí trénink.

Druhý den – sobota - začala předsnídaňovým výběhem, následovala porada s postřehy z pátečního zápasu a fyzický blok pod vedením Gábiny. Od páteční noci měl bohužel střevní problémy hráč Hostivaře Tomáš Pauer – po konzultaci s lékaři jsme se jej rozhodli poslat zpět do Prahy, kvůli riziku nákazy ostatních hráčů. Po obědě byl kratší odpočinek. Odpoledne jsme hráli opět proti Campu. Výsledek zápasu sice tak nevyznívá, ale především první půle byla vyrovnaná o čemž svědčí pouze jedna střela soupeře ze hry do 24. minuty. Bohužel nás Campo doslova ničilo trestnými rohy. Poločas skončil 4-0 (3 góly z trestného rohu, jeden ze hry). Konečný výsledek 8-0 podtrhla nepovedená druhá půle. Po zápase následoval trénink na stejném hřišti. Nutno podotknout, že při každém zápase měli hráči, kteří se nevešli na aktuální soupisku, individuální běhací trénink – opět s Gábinou. Gábina měla pod svou patronací všechny běhací tréninky a rozcvičení před tréninky – zápasy.

Zoom gallery

Třetí den – neděle – výběh před snídaní, poté jsme měli v harmonogramu zápas proti dle papírových předpokladů lehčímu soupeři - ligový celek San Sebastianu. Hráli jsme opět na hřišti Campa – v tomto případě na tréninkovém. Zápas se nesl v duchu naší mírné převahy, kterou jsme vyjádřili dvěma góly. ČR – San Sebastian 2-0. Následoval trénink na stejném hřišti – 2 hodiny. Po obědě a kratším volnu měli hráči poslední blok – běhání.

Čtvrtý den – pondělí - k týmu se připojil Chris Faust, realizační byl kompletní. Opět ranní proběhnutí před snídaní, kratší porada, fyzický blok pod dohledem naší atletické trenérky Gábiny. Po obědě následoval trénink na hřišti madridského tréninkového centra. Večer jsme nastoupili na stejném hřišti proti výběru do 21 let. Výhra 2-1 nás potěšila, soupeř se předvedl ve velice dobrém světle. Do posledních minut jsme bojovali o těsné vítězství.

Pátý den – úterý – jako vždy výběh před snídaní. Krátká porada, fyzický blok s Gábinou. Po obědě trénink na hřišti místního centra. Stejně jako předchozí den. Večer na nás čekal pátý tým španělské ligy – Complutence. V útoku byl vynikající hráč španělského A týmu – Victor Sojo. Zápas skončil naší prohrou 3-0. U všech gólů byl zmiňovaný útočník Sojo – předvedl svoji extratřídu. Čeští hráči se sice snažili – dřeli do poslední sekundy, ale na vstřelení gólu to nestačilo. Svou daň si jistě vybraly předchozí náročné dny.

Šestý den – středa – předsnídaňový výběh vynechán, hráče po snídani čekal přesun na letiště a let do irského Dublinu. Po ubytování a večeři nás čekal team building. Irský svaz nám zajistil lístky na přátelské fotbalové utkání Irsko – ČR. Na přátelský zápas u nás nevídaná návštěva 37 tisíc diváků. Mexické vlny kolem stadionu byly vítanou vzpruhou jinak nudného utkání. Irové si vytvořili více šancí a konečná remíza byla spíše jejich ztrátou. O to více nás udivili komentáře druhý den v našich novinách, kdy čeští hráči byli chváleni za dobrý výkon…

Sedmý den – čtvrtek. Ranní rozklus již opět měl své místo v denním programu. Dopolední trénink na hřišti, kde jsme měli sehrát všechna 3 utkání proti irskému týmu. Večer nás čekali domácí Irové, kteří byli již ve finální fázi přípravy na olympijskou kvalifikaci (hraje se od 10.–18. března), výsledky na http://www.fih.ch/en/competitions-152-electric-ireland-fih-road-to-london-men-dublin, všechna utkání můžete sledovat live na http://www.hockey.ie/olympic_livestream.cfm. Zápas se pro nás nevyvíjel špatně, jak by tomu mohl napovídat konečný výsledek 7-2 pro Iry. Do poločasové přestávky jsme šli za dobrého stavu 3-2 pro Iry (naše dva góly vstřelil Peřinka, první z trestného rohu a druhý z penalty, která následovala po trestném rohu, i roh střílel Peřinka). V druhém poločase jsme již díky náročnému programu nedokázali s Iry držet krok. Pozitivní byl fakt, že ani jeden gól jsme nedostali z trestného rohu. Irové měli během zápasu video přímo na lavičku a všechny svoje rohy podrobili okamžité analýze - hledaní volného místa pro další trestný roh.

Osmý den – pátek. Ranní rozcvička. Dopolední volno. Po obědě následoval trénink, kratší porada a večer se šlo opět na Iry. Druhý zápas jsme nedokázali našemu soupeři vzdorovat ani první poločas. Celkové skóre 9-0 celkově vystihuje převahu na hřišti. Irové nastoupili s několika jinými hráči. Po všechny zápasy měnili sestavu – příležitost dostali hráči širšího kádru. Naopak Češi se museli obejít bez nastydlého Procházky, v druhém zápase se zranil Vudmaska – poraněný meniskus a Peřinka si natáhl sval.

Devátý den – sobota . Ranní výběh, dopolední volno. Odpolední porada a večerní zápas, poslední střetnutí s Iry. Změnu taktiky si vynutili absence klíčových hráčů – mimo byli Vudmaska, Peřinka, Procházka. Jahoda i Neusser měli zdravotní indispozice – prvně jmenovaný se celé soustředění potýkal se zraněnou patou, druhý s nachlazením. Celý zápas jsme hráli v obranném bloku na vlastní polovině. Irové evidentně měli s překonáním našeho obranného valu problémy. Poločas skončil 2-0 pro Iry (první gól daroval svou chybou rozhodčí, druhý nám dali z trestného rohu, kdy využili video analýzy a našli okénko v našem vybíhání). Druhý poločas jsme dodržovali stejnou obrannou taktiku. Do konce poločasu jsme obdrželi ještě 2 góly. Na konci zápasu jsme měli trestný roh, který se nám nepodařilo proměnit. Posledních 10 minut jsme Iry zatlačili do defenzívy, ale zasloužený gól se nám vstřelit nepodařilo.

Desátý den – neděle. Odjezd směr Praha…

Celkově soustředění svůj účel splnilo. Hráči byli vystaveni fyzické i psychické zátěži, kterou do té doby málokdo poznal. Tří fázové tréninky byly hodně náročné – hráči šli doslova na hranici svých možností. O bolavá tělíčka a dušičky se starala Zuzka, která spolu s Olčou tvoří nás physio tým. Ostatně v Japonsku nás žádná procházka růžovým sadem nečeká. Všechny týmy cítí možnost postupu a o to více trénují (ve stejném termínu Rakušané byli na soustředěni v Jižní Africe, Japonci a Číňané se chystají na sérii zápasů proti Austrálii, Jižní Afrika hraje aktuálně proti více mistrům světa a olympijským vítězům - Němcům, kteří mají 14ti denní soustředění v JAR).

Nyní nás čeká víkendový blok v Manheimu – každý den zápas proti německému ligovému celku + trénink. V týdnu hráči stále mají fyzický individuální plán od Gábiny s běhacími tréninky na Slavii.

Na závěr jsou zde dva názory na celé soustředění. Prvním je Filip Neusser – kapitán a dlouholetý člen družstva. Druhým je naopak benjamínek – Martin Capouch.

Filip Neusser:

"Soustředění bylo pro nás zkouškou po halové sezóně a dlouhé venkovní pauze. Klíčové soustředění, které všem hráčům ukázalo zrcadlo. Přínosem byly zápasy s nejlepšími týmy Evropy jako je Club de Campo nebo reprezentace Irska. Vysoká prohra s Irskem sice bolela, ale byla další velikou zkušeností pro mladé hráče.

Přínosem je určitě konkurence (5 hráčů ještě bohužel z nominace vypadne). Doufám, že v konečné fázi přípravy dokážeme své výkony a tvář týmu ještě vylepšit, abychom do Japonska odjeli v plné síle."

Martin Capouch:

"Od soustředění jsem očekával velkou fyzickou zátěž, což také byla. Čekal jsem ale také větší možnost regenerace, které bylo na můj vkus dost málo. Zápasy s irským národním týmem byly zase trošku nad moje očekávání. To, že Irsko bude hodně kvalitní mužstvo, jsem věděl, ale že pro ně první dva zápasy budeme spíše kuželky než soupeři tedy ne. Svými výkony moc nadchnutý nejsem. Hrál jsem s moc velkým respektem a to není dobře. Běhací tréninky i tréninky s hokejkami splnily mé očekávání. Naše hra jako týmu se v průběhu soustředění zlepšovala a přesně v to jsem doufal, protože od toho také celé soustředění je."