Respekt: Podejme si ruce!

14.9.2012

Respekt: Podejme si ruce!

Minulý víkend jsem se byl podívat na turnaji benjamínků v Liticích. Počasí nám přálo, organizace ze strany Litic byla jako obvykle výborná a můj syn Mateo i dcera Ellie poprvé po hodně dlouhé době turnaj vyhráli. Přísný táta i maminka stáli podle nových pravidel za plotem a slušně fandili svým dětem.

Před týdnem jsem ale mluvil se zástupci oddílů o situaci s rozhodčími. Padaly různé připomínky i návrhy, jak to zlepšit. Bavili jsme se o tom, že nemáme dost rozhodčích, natož kvalitních, že posíláme rozhodčí zbytečně až na druhý konec republiky, že nikdo nechce pískat, protože jim hráči i diváci nadávají atd...Myslím, že existuje jediné řešení, a tím je vzájemný respekt mezi rozhodčími – hráči – trenéry a diváky. Kdo je tedy vlastně vinný? Když se podívám kolem sebe, ale i když zpytuji své svědomí, musíme si přiznat, že i my můžeme tuto nelichotivou situaci změnit. Náš nový předseda komise rozhodčích Alexander Toth už na tom s několika svými kolegy pracuje. Je jasné, že všechno není ideální a na některé věci se budeme muset zaměřit, ale doufám, že Vás pro tento projekt získám. Alexander a několik málo lidí kolem něj to nemohou sami zvládnout, budou potřebovat pomoc nás všech. Během následujících měsíců tedy očekávejte zvýšenou aktivitu v oblasti motivace rozhodčích, a to od těch nejmladších, až po naši špičku.

Jako první krok bych chtěl na všechny apelovat, na hráče, trenéry i rozhodčí: Podejme si po zápase ruce! Podat ruku a poděkovat druhému je minimum, co můžeme udělat, abychom ukázali respekt k výkonu druhých. Ano, možná, že rozhodčí neodpískal zápas v nejlepší formě, vy jste prohráli a jste naštvaní, a místo toho, abyste se zlobili na sebe, tak se zlobíte na rozhodčí. Pojďme se na to ale povznést, po zápase se už stejně nic nezmění. Oceňme a respektujme práci druhých. Viděl jsem spoustu zápasů, které odpískali talentovaní, mladí pozemkáři a trenéři jim po zápase ani nepoděkovali. Můžeme se potom divit, že nikdo nechce pískat? Myslím, že každý by se měl věnovat tomu, proč na zápase je. Publikum si má užívat zápas a fandit svému týmu a trenéři se zase mají snažit vést své svěřence k vítězství. Šance na zlepšení určitě je. Protože kromě těch, co někdy nadávají, je tady spousta nadšenců, kteří milují náš sport, a to je úžasné. Někdy prostě v zápasovém šílenství vybuchneme a nechtěně tak ublížíme jinému. Pokud byla v zápase nějaká sporná situace, rozeberme ji společně s rozhodčími v klidu, ale až po zápase. Když pískají mladí rozhodčí, vezměme je po utkání stranou a zkusme jim předat naše zkušenosti a konstruktivní kritikou pracovat na jejich zlepšení. To vše ale s respektem k jejich práci.

Pro všechny rozhodčí: Bez ohledu na to, jak se cítíte po zápase, běžte poděkovat trenérovi, manažerovi i hráčům za jejich výkon. Podejme si ruce!

Pro všechny trenéry: Prohra, výhra, dobré pískání, špatné pískání: Podejme si ruce!

Pro všechny hráče: Stejně, jako zdravíte po zápase soupeře, pozdravte a poděkujte rozhodčím: Podejme si ruce!

Zkusme od příštího víkendu každý udělat v tomto ohledu alespoň nějaký první krok. Věřím, že to nakonec přinese radost a pohodu všem a že na malých krocích můžeme postupně stavět v budoucnosti.

 

Děkuji,

Gino

pozemnihokej.cz > Rozhodčí > Články > Respekt: Podejme si ruce!

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...