3.2.2011
V únoru probíhají v Německu pozoruhodné oslavy. Uplynulo totiž padesát let, co se u našich sousedů v Německu začal hrát halový hokej. Důvod byl prostý. Zima byla tuhá a dlouhá, hrát venku se neodvážili ani otužilci. A tak se branky přestěhovaly do tělocvičen, postupně se určily příslušná pravidla a zrodil se název „halový hokej“ a sport, kterému dnes holdují nejen v zimním období pozemkáři všech věkových kategorií.
Neméně důležité bylo, že si nový sport oblíbili diváci- v některých německých městech halový hokej v tomto ohledu svou popularitou i návštěvností předčí pozemní. Přispívají k tomu soutěže všech věkových kategorií, po jejich skončení je vyhlášení mistra s předáním cen rovněž samozřejmostí. A tak došlo i k tomu, co nikdo na začátku zrodu tohoto pozemkářského bratříčka patrně nečekal: Přidaly se postupně další země
Československo bylo jednou z prvních, poprvé psal o něm v roce 1953 po návratu z Německa Rudolf „Čudla“ Baloun, první mistrovství mužů a žen se však hrálo až v roce 1968, jelikož bylo třeba překonávat odpor „vyšších míst“, kterým podobné účinkování pozemkářů v tělocvičnách nebylo nakloněno.
První mistrovství Evropy v halovém hokeji navštívili příznivci tohoto sportu v roce l974, hrálo se v Berlíně za účasti šesti zemí, vyhrálo Německo podobně jako jedenáctkrát poté. Mezinárodní federace FIH halovému hokeji věnovala zvýšenou pozornost, počet hráčů i hráček se každým rokem výrazně zvyšoval podobně jak počet oddílů i reprezentačních družstev. Celkem úměrně tomu se zvyšovala jejich výkonnost a docela logicky rostl jejich počet. Logicky bylo třeba vytvořit tři výkonnostní divize, jelikož za členy se přijaly prakticky téměř všechny země světa. První soutěž žen se hrála o deset let později než mužů, tedy v roce 1984 v Lille. Nejčastěji si zatím pohár odvážely Holanďanky.
Velikými zlatými písmeny se do kroniky hokeje zapsal rok 2003. Lipsko bylo dějištěm prvního mistrovství světa v halovém hokeji mužů a žen. Velkolepá, pro leckoho svým průběhem i uspořádáním fantastická s téměř osmdesáti utkáními v pěti dnech gigantická a po všech stránkách zdařilá akce. Vyhrálo Německo, které v osmi zápasech ani jednou nezakolísalo V soutěži žen se tým České republiky probojoval mezi nejlepší kvarteto. Vyhrálo Německo po vítězství nad Nizozemím, v duelu o třetí místo pak Francie po velkém boji porazila český tým. Stejně napínavý byl o čtyři roky později závěr druhého mistrovství světa hrané ve Vídni. Tým ČR ho absolvoval ve velice dobré formě, nezapomenutelný byl výkon proti Německu, kdy vyloučení dvou našich hráčů v posledních minutách zhatilo výhru, která byla neuvěřitelně blízko. Čtvrté místo po prohře se Španělskem bylo zčásti odezvou na maximální úsilí, které si nejen závěr mistrovství ve Vídni vyžádal
Jak vypadá další zkouška současné výkonnosti reprezentačních týmů ČR, kterou muži a ženy na III. mistrovství světa v polské Poznani od úterý 8. do neděle 13. února podstoupí?
M u ž i
Úterý 16,15 MB hala 2 Česká republika – Anglie
Středa 12,30 MB 2 - Irán
18,45 MB 2 - Rakousko
Čtvrtek 15,00 MB 2 - USA
Pátek 16,15 MB 2 - Rusko
Sobota a neděle o umístění
Ž e n y
Úterý 12,30 WA hala 2 Česká republika - Rakousko
Středa 10,00 WA 2 - Kazachstan
20,00 WA 2 - Nizozemí
Čtvrtek 16,15 WB 2 - Argentina
Pátek 13,45 WB 2 - Ukrajina
Sobota a neděle o umístění
Připravil Jan Vaněk