Shrnutí ME B divize mužů v Glasgow

18.8.2017

Shrnutí ME B divize mužů v Glasgow

Kapitán reprezentace mužů, Martin Hanus, hodnotí uplynulé Mistrovství Evropy divize B.

Shrnout Mistrovství Evropy není jednoduché, obzvlášť pokud se domů vracíte s pachutí z posledního zápasu. I tak se však v následujících řádcích pokusím popsat věci objektivně a bez emocí.

Na uplynulé Mistrovství Evropy se tým začal připravovat teprve v dubnu tohoto roku. S novým trenérem a realizačním týmem jsme se seznámili poměrně rychle, nicméně času do ME již moc nezbývalo a tak jsme nestihli do odjezdu víc než pár tréninků. Bohužel, z různých důvodů jsme neabsolvovali herní přípravu a tak jsme do Glasgow odcestovali bez jediného přípravného zápasu. Tým tedy vyzval prvního soupeře až v předvečer prvního zápasu ME. Testovací utkání proti Portugalsku sice vyznělo lépe pro náš tým, avšak 45 minut konfrontace s jedním soupeřem nelze chápat jako důstojnou přípravu. Promarněné možnosti společného přípravného campu s týmem U.S.A. můžeme tedy pouze litovat. Nutno podotknout, že realizační tým udělal maximum možného, avšak ani to nestačilo.

První zápas s Walesem byl tedy do jisté míry velkým skokem do neznáma. Praxe s vlastním herním systémem chyběla a teorie ji nikdy dostatečně nenahradí ani ve velkém. Zápas jsme nezačali dobře a poměrně brzy prohrávali, ale postupně jsme se dostávali do hry a dokonce i do občasného tlaku. Velká škoda, že jsme neproměnili některou ze šancí na konci zápasu. Takto jsme si krom první herní zkušenosti odnesli pouze prohru 1:2.
Následující den jsme nastoupili proti Rusku, tedy týmu, který měl jakožto sestupující z A divize ambice nejvyšší. Zápas jsme začali bázlivě v duchu porady, kde jsme na soupeře byli připravováni možná až s přehnaně velkým respektem. Ačkoliv byl soupeř lepší, my se ujali vedení a odpovědným bráněním jsme drželi stav 1:0 velmi dlouho. Bohužel nás na konci utkání srazily dvě naprosto zbytečné a neomluvitelné karty a utkání jsme dovedli „pouze“ k remíze 1:1. Nicméně tato remíza je s ohledem na historické výsledky s Ruskem poměrně cenná. V mužském hokeji si ji osobně nepamatuji.
Skupinu jsme uzavírali zápasem se Švýcarskem s vědomím, že si výsledek zápasu poneseme do skupiny o udržení. Příprava na utkání se vyplatila zejména v prvním poločase, který by se dal označit za nejpovedenější v celém turnaji. Ujali jsme se vedení 2:0 a byli nebezpečnějším týmem. Ve druhé polovině se nám však nepodařilo navázat na tento výkon a taktovku jsme předali soupeři. Ten dokázal snížit, avšak navzdory dalším šancím se již stav neměnil. Výhra 2:1 byla zásadní pro další vývoj skupiny o udržení.
Zápas s Ukrajinou měl podobný charakter jako ten s Ruskem. Koneckonců oba týmy se na turnaji prezentovaly velmi podobně. Ukrajina byla lepším týmem a po zásluze se ujala vedení. My jsme nebyli schopni se prosadit ani z rohů, ani ze hry. Naštěstí jsme zabrali ve správný čas a v poslední čtvrtině jsme krátce po pauze vyrovnali. Následně měla hra velký spád, ale žádná branka už nepadla.
Poslední zápas turnaje byl bohužel nejhorší možné zakončení z naší strany. V zápase před námi se rozhodlo o pořadí ve skupině a my jsme udrželi výkonnostní třídu i pro příští šampionát. Možná kombinace tohoto faktu společně s podceněním soupeře nás svázalo a my předvedli ostudný výkon. Chyběl důraz, pohyb, přesnost… Nebyli jsme schopni základních věcí, které jsou pro hokej potřeba. Prohru 1:2 si budeme všichni pamatovat hodně dlouho.

S ohledem na veškerá fakta zůstávám v hodnocení turnaje neutrální. Po přípravě jako byla ta letošní je třeba se těšit ze setrvání v B divizi. Těšit se můžeme i ze vzestupné tendence našeho výkonu, kdy jsme po druhém zápase měli reálnou šanci na semifinále, nicméně posledním zápasem jsme celý turnaj do jisté míry degradovali. Důležité je tedy přijmout udržení jako fakt a taktéž reálný obraz současných možností. Ano, mohu zde opakovat mnohokrát vyřčená klišé o nasazení, partě či bojovnosti, což tento tým skutečně měl. Pokud k tomu však nedodáme hokejovou kvalitu a odpovědný přístup, dopředu se neposuneme. Další cíl máme. Máme i cestu a já věřím, že udržení je pro budoucnost dobrá základna. To však neznamená nic, pokud se zmiňovaný přístup k reprezentaci nezlepší. To se však paradoxně týká hráčů, kteří do Glasgow neodcestovali.
Týmu, který v Glasgow byl patří velký dík, protože ze sebe ve 4 zápasech dostal maximum. Prokázal schopnost adaptovat se na veškeré situace vzniklé na hřišti i mimo něj. Nabyl taktéž velké množství zkušeností a to jak pozitivních, tak negativních. Nutno podotknout že třetina hráčů v mužské reprezentaci nikdy nehrála.  Právě tyto zkušenosti budou důležité pro další vývoj našeho nového družstva.

Loading...

EuroHockey Championship II - muži, Glasgow 2017

Stránkování

12 >
 
 
Loading...

EuroHockey Championship II - muži, Glasgow 2017

Stránkování

12 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...