Školení se líbilo i když bylo málo praxe

9.11.2010 Školení v Nymburku je již minulostí

Tento víkend (5.-7. listopadu 2010) se ve sportovním zařízení ČSTV Nymburk uskutečnila druhá část školení trenérů pozemního hokeje IV. a III. třídy. Zúčastnilo se ho 23 trenérů z toho tři účastníci byli ze Slovenských Šenkvic. Možnost navštívit jednotlivé přednášky využil pouze HC President.

Školení zahájil svou přednáškou o roli trenéra Vlado Poludvorný a svými poznatky a postřehy z dlouholeté praxe předal zajímavé informace i těm zkušenějším, i těm začínajícím trenérům.

Stanislav Ježek, obchodní zástupce švýcarské firmy DartFish prezentoval vyhodnocovací program, který Český svaz pozemního hokeje získal prostřednictvím Českého olympijského výboru. Program je významnou pomůckou pro vyhodnocování trenérské práce nejen v zápase, kde lze sledovat a vyhodnocovat veškeré taktické herní činnosti jednotlivce i týmu, ale umožňuje za pomoci dálkového ovládání velmi profesionálně zvládnout předzápasovou přípravu, včetně individuálních video-exportů vybraných částí v zápase, které jsme v rámci editace zvolili. Kromě toho je přínosnou pomůckou i v rámci tréninku, kdy sportovec má okamžitou zpětnou vazbu při provedení technického prvku nebo zahrání standardní situace.

Praxi na hřišti s umělou travou vedl předseda ČSPH Gino Schilders. Trenér by měl znát a ovládat základní nácviky jednotlivých technik, měl by být připraven, měl by pohotově reagovat, dokázat vymyslet jak průpravná cvičení a tak je i modifikovat aby nebyla nudná a aby hráče, zejména děti, trénink bavil a těšily se na další. Rovněž byly probrány základy komunikace trenéra z pohledu pedagogiky. Nemluvit proti větru, mít sportovce před sebou, být stručný, umět dávat okamžitě zpětnou vazbu, motivovat ale i trestat.

František Jaroš v závěru dne rovněž předával své zkušenosti z halového Mistrovství Evropy mužů, které se uskutečnilo letos v lednu a upozornil na problematiku organizace hry a komunikace s hráči během hry. Martin Hanus přednesl své poznatky z mezinárodního setkání Youth Promoters Festival v Monchengladbachu, které se uskutečnilo začátkem června letošního roku. Zástupci jednotlivých zemí zde měli vlastní prezentace, kde představovali své projekty, které mají ve své zemi zvláštní význam nebo úspěch. Patrně všechny přítomné překvapil rozmach bulharského pozemního hokeje za posledních dvacet let, kde se rozšířil počet klubů v zemi ze dvou oddílů do takového počtu, že se musí již hrát regionální soutěže. Zajímavá informace také byla, že pílí a neúnavností několika lidí dokázala malá obec v Polsku s 1100 obyvateli vyběhat na úřadech výstavbu stadionu pro pozemní hokej s kapacitou 1400 diváků a kompletním zázemím. Vítězem v soutěži prezentací se stal nizozemský zástupce s programem pro rozhodčí. Jedná se o hru se soutěžními otázkami z pravidel pozemního hokeje. Prezentace zaujala nejen porotu, ale také i Nizozemský svaz, který dal autorovi velice zajímavou nabídku pokud svůj projekt dotáhne spolu s profesionálními programátory do konce.

Reprezentantka v triatlonu a olympionička Lenka Kovářová z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy navázala na zářijový blok základů sportovního tréninku a prezentovala formy a metody rozvoje rychlosti, síly, obratnosti a vytrvalosti včetně praktických možností testování výše zmíněných schopností. Na teoretický základ navázal prakticky Petr Habásko, který byl doporučený vedením Basketbalového týmu Nymburk jako adekvátní náhrada za to, že nemohou ukázat praktický trénink profesionálního týmu, neboť zrovna hrál v Záhřebu. Kondiční příprava byla probrána sice letmo, ale s důrazem na ty nejpodstatnější principy a zákonitosti.

Následoval blok nejen teoretické ale i praktické ukázky optimalizace funkce svalového systému v podání Mgr. Jakuba Pokorného z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK Praha Centra Sportovní a Léčebné Rehabilitace.

Poslední den byl rovněž věnován praktickému tréninku, respektive Core trainingu a základům atletiky běhu. Mgr. Radim Jebavý z Fakulty tělesné výchovy a sportu vysvětlil, co je tělesné jádro, proč je pro hráče pozemního hokeje důležité, a jakými prostředky a metodami se dá nejen posílit, ale názorně převést do specializovaných cvičení v rámci tréninku pozemního hokeje. Atletická abeceda, respektive rozvoj technik a ergonomie běhu byla poslední praktickou hodinou v celém školení. Následovalo už jen vyhodnocení a závěrečný písemný test. Výsledky dostanou frekventanti včetně certifikátu do čtrnácti dní.

Rád bych na tomto místě poděkoval všem, kteří se na organizaci školení zúčastnili a pomohli svým vystoupením ke vzdělání trenérů. Je jasné, že některé teoretické přednášky byly mnohdy úmorné, ale pro základní pochopení celkové problematiky tréninkového procesu, fungování lidského těla během zatížení a v rámci celkového plánování zvyšování výkonnosti v celkovém kontextu vlastní trenérské práce to bylo zcela nezbytné. Pochopitelně, že ne vše si účastník zapamatuje. Ale zlomky v podvědomí zůstanou a během své vlastní praxe budou tyto teoretické základy postupně vyplouvat na povrch v konfrontaci s realitou.

Zároveň bych chtěl touto cestou předat srdečný pozdrav a poděkování kolegů z ŠK Šenkvice, kteří byli nesmírně rádi, že se mohli tohoto školení také zúčastnit. Miroslav Bosák, který přijel spolu s mladými reprezentanty Peterem Marcinou a Zdenem Kovačevičem, je sice starý a zkušený fotbalový praktik a hokej hraje a trénuje teprve dva roky, ale na jeho příkladu je vidět, že se ani my nemusíme bát lanařit sportovce a trenéry z jiných sportů.

Výtka, která na obsah školení směřovala zejména v tom smyslu, že bylo málo praxe je sice oprávněná, ale jak bylo výše zmíněno, to teoretické minimum bylo nutné dostat do programu, bohužel na úkor praxe. Osobně si myslím, že praktické bloky se spíše dají v mnohem větším formátu aplikovat v rámci hokejového semináře, který bude zorganizován ve spolupráci s komisí mládeže a to nejen pro stávající a začínající trenéry, ale i pro učitele tělesné výchovy sportovních kroužků při základních školách. V tom bych viděl hlavní podstatu seminářů od školení, kde se získá trenérská licence, protože je základním předstupněm a podmínkou pro další vyškolování vyšších tříd certifikovanými institucemi (FTVS UK, a VOŠ ČSTV).

Všem účastníkům děkuji za přístup a trpělivost a přeji mnoho úspěchů v jejich trenérské kariéře.

Dušan Hrazdíra

Účastníci kursuÚčastníci kursu
Účastníci kursu
Vlado PoludvornýVlado Poludvorný
Vlado Poludvorný
Gino SchildersGino Schilders
Gino Schilders
Praxe na hřištiPraxe na hřišti
Praxe na hřišti
Při západu sluncePři západu slunce
Při západu slunce
Jirka Trávník v akciJirka Trávník v akci
Jirka Trávník v akci
Modifikace cvičeníModifikace cvičení
Modifikace cvičení
Jeden hráč, jedna hokejkaJeden hráč, jedna hokejka
Jeden hráč, jedna hokejka
Dva hráči, dvě hokejky jeden míčekDva hráči, dvě hokejky jeden míček
Dva hráči, dvě hokejky jeden míček
Koncentrace HC PresidentKoncentrace HC President
Koncentrace HC President
Martin Hanus & Youth PromotersMartin Hanus & Youth Promoters
Martin Hanus & Youth Promoters
Lenka Kovářová - olympionička triatlonistkaLenka Kovářová - olympionička triatlonistka
Lenka Kovářová - olympionička triatlonistka
Petr Habásko a kondiční trénink ve všech formáchPetr Habásko a kondiční trénink ve všech formách
Petr Habásko a kondiční trénink ve všech formách
Přitažení kolene k hrudiPřitažení kolene k hrudi
Přitažení kolene k hrudi
Funkční test pohyblivosti s dopomocíFunkční test pohyblivosti s dopomocí
Funkční test pohyblivosti s dopomocí
Radim Jebavý - Core trainink teoretickyRadim Jebavý - Core trainink teoreticky
Radim Jebavý - Core trainink teoreticky
Core training prakticky Core training prakticky
Core training prakticky
Dobrý příklad správné funkce  tělesného jádraDobrý příklad správné funkce  tělesného jádra
Dobrý příklad správné funkce tělesného jádra
Dřep na bylanční pomůcceDřep na bylanční pomůcce
Dřep na bylanční pomůcce
Užití hokeje v praxi s CoretrainingemUžití hokeje v praxi s Coretrainingem
Užití hokeje v praxi s Coretrainingem
Technika na otočené lavičce - balancTechnika na otočené lavičce - balanc
Technika na otočené lavičce - balanc
Rovnováha při příjmu nahrávkyRovnováha při příjmu nahrávky
Rovnováha při příjmu nahrávky
Posilováni břišních svalůPosilováni břišních svalů
Posilováni břišních svalů
LiftingLifting
Lifting
Chůze po vnitřní hraně chodidlaChůze po vnitřní hraně chodidla
Chůze po vnitřní hraně chodidla
Správně provedený odpichSprávně provedený odpich
Správně provedený odpich
Společná fotografieSpolečná fotografie
Společná fotografie
Psaní závěrečného testuPsaní závěrečného testu
Psaní závěrečného testu
Mezinárodní účastník byl spokojenýMezinárodní účastník byl spokojený
Mezinárodní účastník byl spokojený

Komentáře

Prosím vyplňte všechna pole!
Přidej komentář:

Vytvoř nové téma
Nejste přihlášen, pro zveřejnění vaší zprávy je třeba opsat kontrolní kód
Kontrolní kód
pozemnihokej.cz > Trenéři > Školení > Školení se líbilo i když bylo málo praxe
Loading...

Školení

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Školení

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 

Trenérský web

Nacházíte se v části stránek Českého pozemního hokeje, které jsou učeny trenérům pozemního hokeje. Pokud máme možnost jakkoli využívat moderních informačních technologií k propagaci a dalšímu vzdělávání samostudiem, případně výměnu zkušeností, je třeba toho využít. Obsah stránek je zaměřen na:

1) informace o seminářích a školeních, včetně možnosti se online přihlásit a zaregistrovat,
články s populárně naučným obsahem,

2) trenérskou znalostní databázi, která obsahuje tréninková cvičení, video ukázky, nebo metodické rady a pokyny k trénování všeobecně,

3) adresář trenérů.


Doufáme, že trenérský web bude cenným nástrojem nejen pro plánování tréninkového procesu všech kategorií, ale zároveň velkou inspiraci a motor pro vlastní práci na poli trenérském