Skotsko: Tvrdá škola pro oba národní celky.

9.7.2015

Glasgow - Na konci června, v rámci přípravy na ME v Praze, odletěly týmy ženské a mužské reprezentace do skotského Glasgow, kde odehrály tři přípravné zápasy se skotskými národními týmy.

Ženská reprezentace v pátek 26. června nastoupila k prvnímu přípravnému utkání s týmem Skotska. Zápasy se odehrály v příjemném prostředí nově postaveného stadionu, na kterém se v nedávné době hrály Hry Commonwealthu.

Po odeznění národních hymen začal zápas ve svižném tempu a to především ze strany domácích hráček. Brzy se ujaly vedení a třemi brankami v rychlém sledu jasně určily, jakým směrem se bude zápas ubírat. České hráčky tušily, že je čeká nelehký zápas, ovšem chvílemi přeci jenom působily až překvapeně.

Bylo znát, že se jedná o první přípravný zápas a české družstvo musí „vychytat mouchy“ v defenzivě.

Konečný výsledek 0:8 byl možná až moc krutý vzhledem ke hře, kterou Češky předváděly především v 2. poločase.

Možnost reparátu se hráčkám naskytla v sobotním zápase, do kterého nastupovali s jasnou představou, co je čeká a také s poznatky z videorozboru, který pro ně přichystal trenér Chris Faust.

Hodiny u videa byly znát, českým hokejistkám se dařilo více přecházet do protiútoků, bohužel opora ofenzívy Adéla Bížová byla často ve svém snažení osamocena. Defenzivní část zaznamenala také značené vylepšení, ale i přesto se hráčky nevyvarovaly pár klopítnutí a převážně po individuálních chybách darovaly soupeřkám možnost vstřelit čtyři branky. Výsledek zápasu 0:4.

Kdybychom v případě nedělního zápasu uplatnili matematickou posloupnost, měl by skončit 0:0. Trenér Faust byl realističtější, chtěl se zaměřit na útočnou fázi a zadal hráčkám jasný úkol….vstřelit gól. Bohužel tento pokyn, se i přes velkou snahu, hráčkám splnit nepodařilo. Vypracovaly si několik trestných rohů, které ale bohužel mířily mimo tyče a také útočná dvojice Bížová – Capouchová několikrát ohrozily skotskou branku, ovšem bez výsledku. Na hráčkách začala být znát únava ze tří těžkých zápasů ve třech dnech, a tak nakonec soupeřkám podlehly 0:6.

Pro ženský národní tým byly tyto zápasy velkým přínosem. I přes nepříznivé výsledky byla znát vzestupná tendence hry českého týmu a pro trenéry Fausta a Bodnára byly nápověda, kde má toto družstvo ještě rezervy a na co se v další přípravě zaměřit.

Program mužského národního týmu byl velmi podobný. V pátečním zápase nastoupil k utkání omlazený tým, doplněný hráči z U21 a podporovaný zkušenými oporami. I na tomto družstvu byla znát určitá nesehranost a bylo vidět, že se optimální forma a sestava stále ještě hledá.

Začátek prvního zápasu vypadal slibně. Čeští hráči nastupovali s vědomím, že skotskému týmu se Čechy ještě na žádném větším turnaji porazit nepodařilo. Hrálo se ve vysokém tempu a na obou stranách nebyla nouze o gólové šance. Bohužel v polovině prvního poločasu přišel český tým o jednu z opor Jakuba Kyndla, který byl, po zásahu soupeřovou holí do obličeje, odvezen s tržnými ranami do nemocnice. Ofenziva českých mužů byla o něco důraznější než jejich ženských kolegyň, hráči dokázali vstřelit soupeři branku, bohužel devět jich inkasovali. A tak na konci zápasu svítil na tabuli výsledek 1:9.

Do druhého zápasu vstoupili Češi odhodlaněji než do zápasu prvního, od začátku se soustředili na defenzívu, kterou ve středu zkušeně organizoval Ondřej Vudmaska. Po několika minutách se český tým ujal vedení a v celém 1. poločase držel krok se soupeřem. Ve 2. poločase se ale již hráčům nedařilo zcela plnit taktické pokyny trenéra Ludvíka a především v obranné fázi začali propadat. Konečný stav zápasu 2:9 byl pro české družstvo hořkou pilulkou.

V nedělním, posledním střetnutí obou týmů se čeští hráči snažili o reparát. Po zkušenostech z předchozích zápasů se snažili vyvarovat chyb, které byly vždy soupeřem potrestány. Jejich hra začala působit kompaktnějším dojmem, a proto výsledek zápasu doznal změny v podobě menšího počtu obdržených gólů 1:6.

Pro mužský národní tým byly výsledky zápasů signálem, že mužstvo asi zřejmě ještě není v optimálním složení a bude potřeba hledat cestu, jak se na nadcházející ME co nejlépe připravit a nahradit zkušené hráče, kteří již v reprezentaci nejsou nebo jsou zranění.

Oba skotské celky předvedly, kam se v současnosti ubírá moderní pozemní hokej. Obě družstva hrála ve vysokém tempu, zcela využívala svoji fyzickou připravenost a výbornou kondici.

Doufejme, že nabrané zkušenosti z Glasgow čeští reprezentanti a reprezentantky zúročí a pomohou jim dobře se připravit na těžké zápasy na ME v Praze.