Slávistky vypustily kauzu z hlavy a ve finálové sérii vedou

4.6.2011

Erupce radosti hráček Slavie po rozhodující penaltěErupce radosti hráček Slavie po rozhodující penaltě
Erupce radosti hráček Slavie po rozhodující penaltě

Praha, hřiště Praga - Bouřlivá atmosféra, skvělé akce i nervydrásající penaltový rozstřel. To vše bylo dnes dopoledne k vidění při prvním finálovém utkání extraligy žen. Štastnějším týmem nakonec byla Slavia a vede v sérii na dvě výhry 1:0.

Mnoho otazníků se vznášelo před prvním finálovým zápase ve vzduchu. Slávistky ovlivněny čerstvou kauzou však ukázaly morálku a předvedly statečný výkon. Hráčky domácí Pragy ukázaly také mnoho slibných akcí a díky oběma týmům jsme tedy měli možnost shlédnout finálové utkání hodné svého jména.

Nový kouč sešívaných dívek Lukáš Lahoda naordinoval svému týmu v prvním poločase odlišnou taktiku než jsme byli zvyklí. Na hřišti jsme měli možnost vidět rozestavení hráček 4-4-2, kde nejcitelnější ztrátou hostujícího týmu byla zraněná opora Adéla Mejzlíková. Na druhé straně chyběla domácímu družstvu indisponovaná kapitánka Michaela Turková. Obě hráčky mají problém s kolenem. Praga se prezentovala tradičním stylem, kdy spoléhala zejména na tvořivou Kyndlovou a sniperku Haklovou. Už před začátečním hvizdem obou ženských sudí bylo tedy jasno, že uvidíme zajímavý zápas.

V úvodních minutách domácí Praga vyrukovala aktivním presingem a zle nedobře zatápěla sešívaným. Jen díky někdy až ekvilibristickým zákrokům zkušené Kláry Poloprutské vydržel bezbrankový stav. Zhruba po deseti minutách prvního poločasu přebrala iniciativu hostující děvčata a vytvořila si i několik slibných šancí. Zejména šance Šípalové volala po skorování, střela však zazvonila pouze o břevno domácí svatyně. První trestný roh v utkání v 15.minutě vybojovala Slavia a přesnou střelou k tyči domácí branky jej využila ke skórování "Slovenská strela" Lucia Šípalová - 0:1. Marně se snažila zabránit cestě míčku do branky Lucie Neubertová, v tu chvíli jí zbyly jen oči pro pláč. Slavia po vstřelené brance pokračovala ve vytváření si šancí, které pramenily zejména z chyb domácího družstva. Jednu z nich málem o pět minut později využila Renata Capouchová, její prohození brankařky Baštové a následný kontakt a pád však u rozhodčí Babické nevyvolal penaltovou erupci. Ta měla přijít ke slovu až později, ale k tomu se dostaneme. Slávistky, nenavyklé na zvláštní styl rozestavení, měly problém s vykrýváním křídelních prostorů. Jednoho takového okénka využila po přihrávce Karolíny Paterson její jmenovkyně Jirsová a nechytatelnou bombou z vrcholu kruhu prostřelila bezmocnou Andreu Vančurovou, hájící slávistickou branku - 1:1. Pragovačky povzbuzené brankou zle nedobře svíraly po zbylých zhruba deset minut poločasu hráčky Slavie. Rezultovalo z toho několik trestných rohů, které však zůstaly nevyužity. První dějství tedy skončilo smírně - 1:1

Do druhého poločasu trenér Lahoda změnil rozestavení na 4-3-3 a na hře slávistek se to projevilo v kladném smyslu. Byly to však hráčky Pragy, které měly v počátku druhého dějství byly aktivnější. Opět však, stejně jako v první půli, zahřmělo na druhé straně. Ukázková kombinace po ose Mejzlíková - Šípalová - Capouchová a do prázdné branky střílející Bížová vyvolala úžas v očích všech přítomných diváků - 1:2. A to že jich nebylo vůbec málo. Celkově atmosféra byla vynikajicí. Domácí pořadatelé zaslouží velké poděkování. Slavia, která byla nabuzena po brance, neproměnila několik tutovek, kdy zejména ta Adély Bížové, kdy minula prázdnou branku, volala po navýšení skóre. A tak opět došlo ke stále omýlanému "nedáš-dostaneš"... Trestný roh využila po nepovedeném chycení míčku a následné kombinaci Lucie Neubertová a div že svou přízemní bombou neudělala díru ve spodním růžku sešívané svatyně - 2:2. Do konce utkání jsme měli možnost vidět několik slibných šancí na obou stranách, nicméně skóre se již neměnilo. Ve slávistickém útoku na sebe upozornila několika pohlednými akcemi teprve čtrnáctiletá Michaela Vostárková, na straně Pragy naopak nezklamala nestárnoucí "mladice" Karolína Paterson.

O vítězi prvního finálového utkání musela rozhodnout penaltová loterie. Hned jako první střelkyně selhala domácí Kavanová a rozstřel se tedy nesl v duchu Pragováckého dotahování. Všechny střelkyně obou týmů však byly neomylné a tak rozuzlení za stavu 4:4 měla přinést "žena bez nervů" Andrea Matějková. Ta se chladně postavila k penaltě poslala ji ze svého pohledu bezpečně k levé tyčce bezmocné Baštové. Slavia tedy slaví první vítězství. Vítězství, které by se dalo nazvat šťastným - remíza odpovídala průběhu. Příští utkání se hraje za 14 dnů v pražském Edenu a pokud si slávistky vyhrají, oslaví mistrovský titul již tento den.

Ohlasy po utkání:

T.Mejzlíková /SLA/ - " Z mého pohledu se jednalo o vyrovnané utkání. Vyústění v penaltový rozstřel beru jako spravedlivé. V prvním poločase nám dělal problémy systém naší hry, kdy jsme nebyly zvyklé na jiné vyplňování prostorů. V druhém jsme se vrátily k naší klasické hře a na projevu to bylo znám. Jsem ohromně šťastná, že jsme se dokázaly dát vnitřně dohromady a předvedly týmový výkon. Gratuluju Lukášovi /Lahodovi - pozn.red./ k jeho první výhře v roli hlavního trenéra a hlavně děkuji spoluhráčkám, že se vydaly ze všech sil - bylo to dnes potřeba."

B.Haklová /PRG/ - "Mrzí nás samozřejmě prohra, protože se jednalo o naprosto vyrovnané utkání. Bohužel ho rozhodují maličkosti a v nich byla dnes Slavia šťastnější. Gratuluji jim k výhře, ale dopředu proklamuji, že se nevzdáváme a budeme o zlato bojovat!!"

HC Praga - SK Slavia Praha 2-2 /1:1/, 4-5 pen. /stav serie 0:1/

27. Jirsová, 49. Neubertová - 15. Šípalová, 44. Bížová, rozhodující penalta Matějková

penalty: Kavanová ne, Kyndlová ano, Haklová ano, M. Kubů ano, Neubertová ano - Bížová ano, Dukátová ano, T. Mejzlíková ano, Reinosová ano, Matějková ano