Slzy, smutek, bolest... Slavia smolně nepostoupila

14.6.2011

Lousada - Neporažený tým Slavie ztroskotal v zápase o všechno na útesu s názvem HC Servette Geneva. Místo oslav postupu do Eurohockey Club Champions Trophy tak zůstaly hráčům a realizačnímu týmu jen oči pro pláč...

Slávisté nastoupili ve tři hodiny místního času proti Evropskému týmu roku 2010 s odhodláním postoupit. Ženeva vša začala tlakem, ze kterého již v první minutě vzešel první roh. Krábek dobře vyběhnul a zamezil následné kombinaci. V páté minutě se standardní situace na stejné straně opakovala a tentokrát již musel zasahovat Hanus. Slávisté se nepoučili a soupeř za to byl odměněn. Kejklíček musel faulovat před prázdnou brankou švýcarského hráče a následovala proměněná penalta 0:1. Sešívaní převzali aktivitu a v 11. minutě si vypracovala velkou šanci. Vacek se proháčkoval pravou stranou a nahrál volnému Kyndlovi, který však metr před zívající svatyní trefil míček nohou místo holí. V 15.minutě byli sešívaní odměněni trestným rohem, který však zázračně zneškodnil hostující brankař - střela Kyndla však měla evropské parametry. Švýcaři hrozili zejména z brejků, kdy našim hráčům dělali problém zejména rychlonozí útočníci. Každý protiútok tak hrozil nebezpečím. Ve 23.minutě zahrozili hosté poté, co se Ťopek místo hře věnoval rozhodčímu. Hanus však reflexivním zákrokem zamezil černému scénáři. Stejně tomu bylo i o minutu později, tentokrát brankař sešívaných úspěšně vyběhl proti naprosto osamocenému forwardovi hostí. Slavia zahrozila na druhé straně, Vacek se však k dorážce nedostal. Slávisté na moment zatlačili hosty a rekrutovala se z toho střela Kyndla, tečovaná Vacka těsně mimo branku. V těchto momentech sešívaní aktivním presingem zlobili. V důležitých fázích jim však chyběla přesnost a zejména klid. Pět minut před koncem poločasu byl vyloučen za faul Lehovec.  Velkou šanci si však vytvořili paradoxně čeští hráči - Kyndl našel pasem Capoucha, který metr před prázdnou brankou minul… a tak na druhé straně přišel zákonitě trest - trestný roh Ženevy. Znamenitý Hanus však předvedl zákrok ala Casillas a plachtícím skokem míč vyrazil. V poločase tak na světelné tabuli svítil nepříznivý výsledek 0:1.

Druhý poločas začal masivní vytaženou obranou Slavie. Pramenily z toho buď ztráty Ženevy nebo její kousavé brejky. Jako první zahrozil Vohnický, jeho střela však byla příliš slabá. Na druhé straně řešil brejk 4 na 1 znamenitý Hanus. Osm minut po začátku druhé půle byl vyloučen za faul Zíka. Slavia i přesto byla aktivní a vyčůraný Kyndl vybojoval TR. Jeho parťák z útoku Vohnický nechytatelnou bombou 40cm nad zemí vyrovnal - 1:1. Ženeva hned o minutu později reagovala závarem. Nejdřív Hanus reflexivně vyrazil střelu zblízka a následně vytlačil i TR. Sešívaní se opět dostali do šance na druhé straně. Vohnický byl však na Zíkovu nahrávku krátký. Ženevě evidentně dělal presing problémy, jakoby jim docházely síly. Jediné co z jejich strany hrozilo, byly brejky. Snaha sešívaných byla odměněna 20 min. před koncem. Přihrávku Piteráka tečoval Vohnický a rázem to bylo 2:1. Částečná pohroma však přišla jen o minutu později, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen Zíka. 14 minut před koncem si Švýcaři vypracovali další trestný roh. Neproměnili ho, stejně jako další šanci, kdy zasahoval skvělý Hanus. V 59. osamocený útočník hostí naštěstí minul slávistickou branku. Tlak však byl v těchto chvílích enormní. A hostující tým se 10 minut před koncem prosadil. Po levé straně pronikl do kruhu a přesně zamířil k pravé Hanusově tyči. Slávistický brankař si vybral jedinou slabou chvilku na celém turnaji - 2:2. Do konce utkání zbývalo předlouhých devět minut. Čtyři minuty před koncem Ťopek individuálně pronikal do kruhu a byl faulován. Následný roh se nepovedlo přihrát…Stejnou standardní situaci měli na druhé straně k dispozici i hosté dvě minuty před koncem. Kejklíček předvedl magický zákrok a z čáry míč odrazil mimo nebezpečí… V poslední minutě si však Ženeva vybojovala další trestný roh. Kombinace se jí nepovedla, ale následoval další. Zahrávaný již po utkání. A ten se bohužel podařilo proměnit. Hanus byl prostřelen přízemní střelou - 2:3.

Erupce radosti ve švýcarském táboře ostře kontrastovala se slzami v očích některých slávistů. Co naplat, že téměř celý poločas hráli o jednoho hráče v poli méně, co naplat, že srdnatě v deseti bojovali... Poslední dohrávaný roh veškerou naději pohltil. Za celkový výkon na turnaji si sešívaní zasloužili postoupit. Také právem posbírali téměř všechny individuální ceny /Kyndl - nejlepší střelec, Hanus - nejlepší brankař/. Co jim to je ale platné, když si všichni přijeli pro týmový úspěch. I tak krutý dokáže být občas sport.