ME mužů - souhrn druhého dne

16.1.2016

Praha - 16. 1. 2016

Německo – Švýcarsko 7:3 (4:1)

Favorit turnaje si před důležitým semifinálovým utkáním s chutí zastřílel. Paradoxně to ale byli Švýcaři, kteří zaskočili německý tým v páté minutě. Výhodu rohu využil Greder, jenž propálil hradbu těl před brankou. Favorit odpověděl dvěma slepenými góly mezi devátou a desátou minutou. Od té doby na hřišti existovalo pouze jedno mužstvo. Němci i po přestávce postupně navyšovali skóre a nakonec se radovali z pohodlného vítězství 7:3. Klíčové semifinále čeká na partu kolem kapitána Butta až v 19:15, na svého soupeře si tak teprve budou muset počkat. „Půjdeme na hotel, určitě nás čeká nějaká porada, abychom se co nejlépe připravili. Přijeli jsme si sem pro zlato, to je jasný cíl,“ netajil německý hráč Schulz-Linkolt v pozápasovém rozhovoru ambice na celkový triumf.

Polsko – Rusko 1:4 (1:2)
Klíčový duel mezi Polskem a Ruskem začal hodně opatrně a diváci museli dlouho čekat na první šanci. Do té se až v osmé minutě dostal Polák Zywiczka, jenž zcela sám před ruským brankářem nemířil přesně. Rusové se v opatrném duelu dočkali vedení z chytře sehraného rohu. V patnácté minutě podobnou akci zakončil Žirkov a s Poláky to nevypadlo vůbec dobře. Těsně před přestávkou však snížil Majchrzak a vše zůstávalo otevřené. Polákům k postupu nestačila remíza, tak velkou část druhého dějství sehráli při power-play. Výhoda jednoho hráče v poli však Polákům nevyšla a Spichkovskii druhou brankou v utkání poslal Rusy definitivně do semifinále.

Rakousko – Švédsko 6:3 (3:1)
Zápas mezi Rakouskem a Švédskem v první části moc vzrušujících momentů nepřinesl. V pátek dvakrát poražení Švédové se po většinu času zaměřili na pevnou obranu a nepouštěli překvapení turnaje z Rakouska do větších šancí. Nakonec to byli právě hráči ze Skandinávie, kteří otevřeli skóre. Melander pohotovou střelou trefil přesně k tyči. Od té chvíle se střelecky však začali prosazovat pouze hráči rakouského celku. Zvláště urostlý Körper čtyřmi brankami opět potvrdil svoji klíčovou úlohu střelce. Konečný výsledek 6:3 znamenal pro rakouský tým hladký postup do semifinále.

Česko – Nizozemsko 2:1 (0:0)
Češi v dramatickém závěru přetlačili Holandsko a postoupili do vytouženého semifinále. V první velké šanci utkání byl Van Dam, jenž však ke své smůle zcela sám před Neusserem nedokázal zpracovat chytrou přihrávku Tiggese. Domácí se poprvé osmělili v šesté minutě. Kyndlova přihrávka však neprošla na nikým nehlídaného Vacka. V největší šanci prvního poločasu byl jednoznačně Plochý, který tváři tvář Goedegebuureovi mířil mimo, a tak první dějství skončilo bez branek. Zkraje druhé půlky dostali domácí výhodu rohu a díky ní se také ujali důležitého vedení. Bernátek se stejně jako v pátečním utkání proti Švédsku z výhodné pozice nemýlil. Holanďané si postupem času vypracovali podobnou možnost a dokonce třikrát za sebou. Ve všech případech však skvěle zasáhl vysoký gólman Neusser. 17 vteřin před koncem ale na střelu Kranstaubera nedosáhl a Holanďané se dočkali postupového vyrovnání. To se však k radosti zaplněné haly nakonec nekonalo! V posledních vteřině dostali Češi po dvou opakovaných rozích možnost penalty, kterou milimetrovou střelou k tyči proměnil Tomáš Procházka.

Švýcarsko – Švédsko 4:2 (3:1)
Švédsko do utkání dvou nejslabších týmů turnaje vstoupilo lépe, když Ströby přesnou střelou k tyči nedal švýcarskému brankáři žádnou šanci. Hráči ze země helvetského kříže se ale rychle vrátili do utkání. Schwehr a Keller v krátkém sledu dostali Švýcary do vedení. Feller navíc těsně před přestávkou ještě navýšil vedení svého týmu a se šancemi Švédska na udržení to vypadalo bledě. V druhé půli se Švédové zlepšili a dokonce se dočkali kontaktní branky. Bohužel pro ně se na další gól nezmohli, a tak po prohře 2:4 jsou prvním sestupujícím z hlavní skupiny.

Polsko – Nizozemsko 2:2 (1:1)

Start Holanďanů do utkání o udržení byl nejspíše hodně ovlivněný bolestivou porážkou proti českému týmu, a tak to byli Poláci, kdo v prvních minutách hrozili. Górny ani po něm Weide však neuspěli. Hráči v oranžovém se poprvé osmělili v desáté minutě, ale Van Dama v samostatném úniku vychytal polský gólman. O minuty později však z druhého vzájemného souboje vyšel jako vítěz mladý Holanďan, jenž otevřel gólový účet utkání. Těsně před přestávkou vyrovnal Makowski. V druhé půli byl v největší šanci van Dijk, ale míček mířící do odkryté branky na poslední chvíli odpálil Kasprzyk. Sedm minut před koncem poslal Tulipány do důležitého vedení Wolterboer, to jim však opět sebral Makowski svým druhým gólem v utkání. Závěr zápasu už další branku nepřinesl, a tak se na turnaji zrodila první remíza.

Rakousko – Rusko 5:5 (2:2), 3:1 na nájezdy
Rusové se ujali vedení už ve třetí minutě, kdy Lykov zakončil povedeně sehraný roh. Rakušany inkasovaná branka zaskočila a těžko se dostávali do nějaké šance. První přišla až v desáté minutě, ale hned byla gólová. Minar unikl ruské obraně a střelou pod břevno překonal ležícího brankáře Rusů. Do přestávky se diváci dočkali ještě jedné branky na obou stranách, a tak vše zůstávalo otevřené do druhé části. Vyrovnaná přestřelka pokračovala i v druhém poločase. V 30. minutě se však Rusové utrhli a díky dvěma slepeným gólům se ujali vedení o dvě branky. Pak si ale opět vzal slovo rakouský střelec Körper a prakticky sám vrátil svůj tým do utkání. Ten samý hráč proměnil i vítězný samostatný nájezd a stal se hrdinou prvního semifinálového duelu.

Německo-Česko 5:0 (0:0)
Němci podle předpokladů po většinu úvodních minut drželi míček na svých hokejkách a domácí tým byl zatažený v hlubokém obranném bloku. Z toho také vyplynuly první dvě šance Němců, které obě vychytal Neusser. Největší šanci českého výběru v prvním poločase měl kapitán Piterák, jenž zakončením ze strany jen o centimetry minul cíl. Na začátku druhé části Pehlke byl blízko gólu. Nikým nehlídaný trefil mezírku mezi Neusserovými betony, ale jeho střelu zastavila levá tyč. Postupem času tlak Němců sílil a přinesl také první branku utkání. Woesch se chytře uvolnil a trefil přesně. Druhý úder Favorita na sebe nenechal dlouho čekat. Herzbruch z rohu přidal už svůj devátý zásah na turnaji. Doposavad nejproduktivnějšímu hráči turnaje to však nestačilo a z následné šance poslal Němce do tříbrankového vedení. V závěrečné power-play přidali Němci další dvě branky a nakonec jednoznačně zdolali domácí tým.

Přijďte podpořit domácí tým v boji o historicky první bronzovou medaili zítra ve 13:00.