Spolupráce s Olomouckou univerzitou zahájena

30.5.2011 První krok v propagaci na Moravě a Slezku

Na popud Jana Stűndla, zakladatele kroužku pozemního hokeje při Základní škole Milady Horákové v Olomouci, byla začátkem roku 2011 zahájena komunikace s Fakultou tělesné výchovy Palackého Univerzity v Olomouci s tím, že by se v Olomouci v rámci předmětu netradičních sportů mohl vyučovat i pozemní hokej.

Hned se nabízel první možný termín ve dnech 26. – 29. května v rámci sportovního kurzu netradičních sportů, který univerzita každoročně pořádá pro studenty tělesné výchovy, budoucí učitele tělocvikáře, hned u vodní nádrže Pastviny v univerzitním rekreačním zařízení. Vzhledem k tomu, že program čtyřdenního školení již byl pevně dán a stanoven, vyšel nám organizátor semináře vstříc a zajistil, že v pátek 27. května po večeři, po sedmé hodině, jsme mohli přijet a ukázat všem přítomným, co to ten pozemní hokej je.

Pochopitelně, že strohá powerpointová prezentace by asi nikomu nic neřekla, a bez názorné ukázky by celé představení našeho sportu bylo nemastné, neslané, bez šťávičky nechutné. Vodní nádrž pastviny je zhruba sto kilometrů za Hradcem Králové směrem na Olomouc. Tudíž první cesta vedla do Hradce kde jsem vyzvedl pět dobrovolníků z řad mládeže Hradecké Slavie, jako figuranty, kteří názorně ukážou pozemní hokej v celé své kráse.

S trenérkou Petrou Žemličkovou jsem také domluvil pět jednoduchých cvičení na nahrávku, vedení míčku, obehrání soupeře a střelu na brankaře, které den předem secvičili, abychom se pak při ukázce nijak nezdržovali. Je třeba na tomto místě všem pěti vyseknout poklonu. Jen považte. V pátek večer, nastoupí do auta s člověkem, kterého viděli maximálně kdesi na fotografii (kdo ví jestli), hodinu sedí v autě, pak 15 až 20 minut předvádí v dresech jak se hraje hokej, pak znovu další hodinu sedí v autě a domů se dostanou krátce po desáté hodině. Už proto je třeba všem poděkovat konkrétně Jiřímu Francovi, Matyáši Chytrému, Barboře Chytré, Michaele Tláskalové a Anně Žemličkové.

Na úvod představení pozemního hokeje byla zhruba 50 studentům prezentována krátká powerpointová prezentace o tom, jaká je historie pozemního hokeje, jaká je výstroj a výzbroj hráče, včetně dalších nejdůležitějších informací. Ukázal jsem žebříček celosvětové popularity, kde pozemní hokej figuruje na čtvrtém místě za fotbalem, kriketem a rugby. Účastníci byli rovněž seznámeni o stavem oddílů v České republice, naší snahou nejen rozšířit členskou základnu, ale i zvýšit počet kroužků, oddílů a personálních dobrovolníků, kteří budou pozemní hokej milovat a žít pro něj - také na Moravu a Slezsko.

Jako názorný příklad, že to skutečně jde a pozemní hokej je velice v tomto ohledu snadný, moderní a jednoduchý sport, jsem použil část prezentace, kterou jsem převzal od Kristiny Patevy z Bulharska. Prezentace byla součástí FIH youth promoters festival v roce 2010, kterého se zúčastnil i český zástupce Martin Hanus. V Bulharsku, se mimo jiné, zvýšil v letech 2000 až 2008 počet oddílů z původních 6 na neuvěřitelných 26 a ligové soutěže se začaly hrát na regionální úrovni.

Po teorii přišla na řadu praxe. Počasí se oproti celému týdnu zhoršilo, a nebylo k nám přívětivé. Ale to našim figurantům z Hradce vůbec nevadilo a s buldočí pílí plnili vše, co jim bylo sděleno a setkávali se s nevídanou povzbudivou kulisou účastníků pokaždé, když se podařilo překonat brankáře nebo vystřelit povedenou střelu na vyrážečku. Ostatně po skončení vlastní ukázky mohli sami účastníci na vlastní kůži okusit, jaké to je vystřelit si na brankaře, který je z „pěny“. V tomto místě je nutno podotknout, že mnozí studenti se projevili jako skrytí talenti a s hokejkou byli hned od začátku kamarádi.

Co říci závěrem? Spolupráce s Olomouckou univerzitou byla zahájena, příští rok budeme zařazeni přímo do programu semináře a já osobně doufám, že se nám nějaká rybička na ten háček, co jsme hodili do rybníčka, snad určitě chytne. Jediné, co mne mrzí bylo, že jsem nepořídil více fotografií z praktických cvičení. Tak příště.

Dušan Hrazdíra

Úvodní prezentaceÚvodní prezentace
Úvodní prezentace
Praxe na hřištiPraxe na hřišti
Praxe na hřišti
pozemnihokej.cz > Mládež > Přidej se k nám! > Spolupráce s Olomouckou univerzitou zahájena
Loading...

Přidej se k nám!

Stránkování

12 >
 
 
Loading...

Přidej se k nám!

Stránkování

12 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...