Střípky ze skotské anabáze

30.1.2011

Těch zážitků bylo hodně a to nejen proto, že dopravním prostředkem bylo letadlo. Do Skotska se hned tak někdo nepodívá… Přesto halu ve Stirlingu  poznala naše děvčata nejdůvěrněji. O jistou kuriozitu se český tým  na šampionátě jednadvacítek  postaral  už při nástupu. Diváci tleskali nejmladšímu družstvu s průměrným věkem 18 let.

Nejlepší tvrdou prověrkou na úvod

Soupeř v zahajovací dvacetiminutovce od prvních minut demonstroval, že šampionát nebude připomínat procházku růžovým sadem. Kapitánka Kulinkovichová spolu  s Mikheichikovou se svorně dělily o střeleckou žeň, obě si připsaly po třech gólech, jen ve dvou případech šlo o ukázkovou proměnu trestného rohu. Přestávka umožnila v našich řadách jistou konsolidaci, druhý poločas skončil pro české barvy příznivěji (2:3), oba góly si v závěru střetnutí připsala na své konto Barbora Haklová. Bělorusko vyhrálo přesvědčivě 8:2 a udělalo tak první krok na své triumfální cestě za titulem, kdy jedině Polsko ve finále jí bylo důstojným, občas dokonce rovnocenným soupeřem.

Seveřanky příjemným soupeřem

Týmem na patřičné rozehrání – od první do poslední minuty, takový dojem zanechaly hráčky Švédska. Nejzaměstnanější byla zapisovatelka. Přispěla k tomu především Bára Haklová – na 1:0, 2:0, 9:0, 11:0, 13:0, připojily se Klára Hanzlová (na 3:0), Adéla Bížová (na 4:0 –TR, 8:0), Kateřina Laciná ( na 5:0- TR), Klára Kyndlová ( na 6:0), Denisa Neplechová (na 7:0) a Renata Capouchová (na 10:0, l2:0), celkem sedm hráček. Jedenáct gólů ze hry, dva z trestných rohů. Nejvyšší výhra na šampionátě vůbec.

Rozhodnuto necelou minutu před koncem

Zápas ČR – Rakousko patřil k nejnapínavějším. První poločas vyzněl lépe pro český tým – ujal se vedení zásluhou Capouchové, z trestného rohu pět minut před přestávkou na 2:0 zvýšila Haklová. Rakušanky však dokázaly před přestávkou snížit, což bylo impulsem k jejich mohutné závěrečné zteči znamenající obrat ve vývoji střetnutí. Čtyři minuty jim stačily na změnu skóre z trestných rohů, závěr připomínal dostihy. Duel Podpera versus Haklová nakonec přece jen vyhrála naše hráčka, necelou minutu před koncem se jí podařilo vyrovnat a zajistit tak postup do semifinále.

Medaile do správných rukou

V semifinále jsme měli za soupeře Polsko. Tým, který vyhrál B skupinu naprosto přesvědčivě, skóre 22:4 bylo výmluvné. Ruskám označovaným za největší konkurenta Polek v boji o postup utekl nástup do prvního i druhého poločasu, inkasovaly a marně se pak snažily o nápravu. Nakonec podobně ztroskotaly i v boji se Skotskem a skončily v B skupině až třetí.

Naše děvčata sehrála s Polskem vyrovnanou partii, mrzutá byla ovšem branka, kterou nám Paulina Okaj vstřelila už první minutě.  Renata Capouchová sice o deset minut později vyrovnala, gól kapitánky týmu Joanny Hawrot v 25.minutě z trestného rohu však rozhodl o tom, kdo postoupil do finále.

V duelu se Skotskem o třetí místo naše děvčata po vyhrané první půli, kdy střelecky úspěšná byla v osmé minutě Adéla Bížová, pět minut před koncem zaváhala. Brodie z trestného rohu srovnala skóre, závěr však patřil českým barvám. Dvě minuty před koncem Bížová z trestného rohu dostala tým opět do vedení, v poslední minutě pak Kateřina Laciná rozhodla o konečném výsledku 3:1.

Závěr finále nadchnul

Diváci, kteří sledovali závěrečné utkání ve Stirling Sports Village, se určitě nenudili. Poté, co Bělorusky vedly o přestávce 1:0 a Polky po přestávce po třech minutách po srovnání skóre hráčkou s patřičným jménem Okaj jásaly, viděli nevídanou bitvu. Pozoruhodná byla i tím, že  do zápisu se v příslušné kolonce Běloruska třikrát za sebou zapsala Yuliya Mikheihik, po ní dvakrát kapitánka Krestsina Kulinkovch (12.,29.,33.,35.,38.), za Polsko to byla dvakrát hráčka Amelia Katerla (33.,40.) a Paulina Okaj (22.), Joanna Wittke (35.) Ano, uhodli jste:  pohár určený pro vítěze převzaly hráčky Běloruska.

Devět rozhodčích

Dvacet utkání řídilo devět rozhodčích. Řízením finále Bělorusko – Polsko pověřila příslušná komise vedená Yolande Bradou (Nizozemí) dvojici Sarah Bush (Anglie) – Elene  Eskina (Rusko). Výkony  se podávaly různé.  Český tým řídilo osm rozhodčích, dvakrát Sarah Bush (Ang,)  a Ana Faias (Port.) patřící k nejlepším.

Osmnáct vyloučených

Rozdávaly se karty, převážně šlo o ty zelené a žluté. Český tým si v tomto ohledu vedl výborně, Jedině Adéla Bížová v úvodním střetnutí s Běloruskem viděla zelenou – což nijak neohrozilo české prvenství v soutěži Fair-play. Jisté problémy naopak v tomto ohledu měly Rusky (tři ZK + 1 žk) a Rakušanky (tři ZK). Celkově převažoval líbivý hokej provázený často potleskem.

Kotrmelce

Nechyběly, i když šlo o tzv. hokejový druh. V utkání Rusko – Skotsko  v první půli měly navrch Rusky a po dvou ukázkových gólech z trestných rohů a jedné neméně zdařilé herní akci vedly 3:0. Vše nasvědčovalo tomu, že střetnutí bez problémů vyhrají. Přestávka přinesla proměnu. Viditelně prospěla Skotkám – nejprve Stafford se povedl trestný roh, tři minuty před koncem McLellan využila další podobnou příležitost, pak gól ze hry přidala Elder  a několik vteřin před koncem opět Stafford prezentovala svou chladnokrevnost. Byly to nečekaně Skotky, které si vítězstvím vybojovaly účast v semifinále!

Švédky  na šampionátě  vyhrály jen nad Portugalskem, v duelu s vítězem tohoto šampionátu Běloruskem se jim každopádně tleskalo. O přestávce  sice prohrávaly  dost hrozivým rozdílem 0:7,  poté, co Mikheihik během úvodních čtyř minut třikrát skórovala. Pak stačily  Běloruskám necelé dvě minuty a třikrát v rychlém sledu za sebou za sebou bezprostředně před sirénou překonaly brankářku Moniku Thulin. Švédky se zřejmě rozpomenuly na chrabré Vikingy a druhý poločas vyhrály 3:1 –  stačilo jim k tomu pouhých šest minut!

Kanonýrky (české)

Barbora HAKLOVÁ 10 gólů
Adéla Bížová 4, Renata Capouchová 4, Kateřina Laciná 2, Klára Hanzlová, Klára Kyndlová , Denisa Neplechová po 1

Připravil Jan Vaněk

Slovo má Miloš KAVAN, trenér českého týmu:

Co soudíte o HME juniorek „21“?

Pořadatel udělal pro všechny zúčastněné maximum, soutěž byla připravena opravdu dobře. Počínaje dopravou z a na letiště,  stravu, ubytování v hotelu, který se nacházel zhruba 300 metrů od haly, a konče

pitným režimem. Hráčky se měly po celou dobu jako v bavlnce. Hrálo se ve víceúčelovém sportovním centru bohatém na různá sportoviště Pro zajímavost: v době soutěže ukazoval teploměr venku –5 C a přesto všechna sportoviště byla maximálně využita až do pozdních hodin.

Údajně děvčata hrála na hřišti o jiných rozměrech než jsou zvyklá u nás?

To je pravda! Hřiště bylo o víc než dva metry širší. Kruh spojoval až zadní aut a ještě zbylo zhruba 50 cm k mantinelu. My jsme začali hrát s podobnou taktikou jako doma. Po prvním poločase s Běloruskem jsme byli nuceni od toho upustit – prohrávali jsme 0:5. V podstatě se děvčata učila až na místě, na tak širokém hřišti platí jiné zásady. Holky to nejen zvládly, dá se dokonce říci, že jim to docela vyhovovalo a novým podmínkám se brzy přizpůsobily. Během soutěže se sehranost hráček patřičně zvedla, každá plnila své povinnosti, což se samozřejmě kladně projevilo na konečném umístění.

Jak celkově hodnotíte hru našeho týmu?

Na začátku měla obrana jisté problémy s rozehráním přes mantinel, v útoku se nedařilo patřičně využívat volný prostor. Šířka hřiště udělala své. Postupně se vše změnilo, myslím si, že děvčata tyto novinky dokázala patřičně vychutnat. Každý zápas přinesl zjištění, že nám to jde, dokázali jsme hrát vyrovnanou hru a určovat její tempo. Tým nepropadl panice ani když jsme museli dohánět náskok soupeře  - jako třeba v zápase s Rakouskem, kdy jsme se doslova přetahovali o výsledek. Utkání o medaili proti domácímu týmu nebylo vůbec jednoduché. Tým si vedl statečně a ukázal, že máme doma hráčky, na nichž lze v budoucnu stavět. Čtyři z těch, které hrály ve Skotsku, mohou vše zopakovat na HME v roce 2013. Takže se může dojít k velmi kladnému hodnocení dneška.

S umístěním jste tedy spokojen?

Určitě!  Medaile se nedostává každý den. Radost je samozřejmě veliká. Všem hráčkám patří veliké uznání. Bylo to super mít možnost tento tým vést jako trenér.