Světová liga JAR: Češi chtějí dobýt Afriku!

6.3.2015

Cape Town - S nadějemi odlétali čeští pozemní hokejisté do Kapského města. Nadějemi, které je mají dostat do finálového kola Olympijské kvalifikace. Tu jim zajistí umístění do třetího místa.

Jen co skončilo halové Mistrovství světa, čeká na naše reprezentanty další výzva. Ve středu 4. března odletěli do Jihoafrické republiky, kde odehrají 2. kolo Světové ligy v pozemním hokeji. Tam se nominovali druhým místem prvního kola odehraném v létě 2014 v Hradci Králové.

Vzhledem k tomu, že v České republice teprve nedávno skončila halová sezona, po které následovalo Mistrovství světa, bylo víkendové soustředění, jež se konalo koncem února, pro mnohé hráče první chvílí, kdy opět vzali do ruky venkovní hokejku a zkusili si zahrát pozemní hokej.

Je tak velkou výhodou, že díky sportovnímu řediteli Faustovi v těchto chvílích můžeme využít krytého hřiště v německém Mannheimu, kde se lze připravovat i v průběhu zimy.Hráči si tak během třídenního soustředění zopakovali defenzivu, přechod do útoku, nacvičili trestné rohy a celkově se snažili opět dostat do hlav a do rukou venkovní hokej.

Češi poté ještě absolvovali dva tréninky v Praze a ve středu odletěli směr Kapské město. 

Během této přípravy se nakonec trenér Miroslav Ludvík rozhodl pro následující sestavu českého národního týmu:

1.      Filip Neusser (GK)

2.      Tomáš Formánek (GK)

3.      Tomáš Procházka

4.      Richard Kotrč

5.      Martin Hanus

6.      Tomáš Pauer

7.      Lukáš Benda

8.      Martin Lehovec

9.      Jakub Koryťák

10.   Martin Capouch

11.   Daniel Piterák

12.   Adam Uhlíř

13.   Vilém Ťopek

14.   Martin Babický

15.   Tomáš Vohnický

16.   David Vacek

17.   Lukáš Plochý

18.   Václav Průcha

 

Těchto 18 hráčů čekal hned po příletu do Kapského Města přípravný zápas s týmem Švýcarska a od soboty 7. března již začínají zápasy základní skupiny. Češi se postupně střetnou s týmy Běloruska, Francie a Ázerbajdžánu. Ve druhé skupině budou bojovat o postup Čína, Švýcarsko, Jihoafrická Republika a Egypt.

„Myslím, že Bělorusko a snad i Ázerbajdžán pro nás budou hratelní soupeři. Francie je bohužel asi někde jinde, v přípravě porazili Itálii, tuším 9:0“, hodnotí týmy ve skupině Tomáš Vohnický. „Druhá skupina je hodně zajímavá. Rád bych poměřil síly s hráči Jihoafrické republiky, kteří hráli na Olympiádě a jsou fakt dobří.“ 

Češi budou chtít, zvlášť po smolném světovém šampionátu, na turnaji uspět, to je jednoznačné. Tři postupová místa jsou ve hře a našim reprezentantům by podle postavení v rankingu FIH měla patřit právě třetí příčka. K jasným favoritům by v JAR měli patřit domácí a také Francie. O poslední postupové místo bude tedy velký boj. S jakým kádrem jdou naši do boje? Devět hráčů je pod 23 let, defenziva je však zkušená - vidíme v ní 4 hráče nad 30 let (vč.brankařů). 

"Z týmu je cítit důvěra, zlepšujeme se, pracujeme na integraci mladších hráčů", svěřuje se sportovní ředitel svazu Christopher Faust. "Pevně věřím, že se popereme o postup do finální fáze olympijské kvalifikace. Zároveň vidím velký přínos tohoto turnaje jako přípravy pro nadcházející ME, které se koná v červenci v Praze. Systémově se chceme prezentovat malinko odvážněji než v Hradci Králové. Cítíme, že hráči si již to, co po nich chceme zažili, proto můžeme implementovat další prvky, které budou důležité hlavně pro turnaj v Praze. Plánujeme proto zůstávat malinko výš a chodit v některých fázích zápasu i do napadání soupeře na jeho polovině."

Co se týče zdravotního stavu, tak se zraněním laborovali před odletem Procházka s Neusserem. Zatímco druhý jmenovaný bude zřejmě fit, start Tomáše Procházky je pro první utkání s Běloruskem ještě nejistý. "Tomáš se zranil v Indii, kde ho nastřelili do stehna míčkem. Ve svalu se mu udělala trhlina, nicméně srostla relativně dobře a Tomáš by neměl být pro turnaj ohrožen. Jde jen o to, zda se rozhodneme ho pustit již do prvního zápasu," komentuje stav klíčového obránce Zuzana Indrová, fyzioterapeutka národního týmu.

Na přetřes před odletem do JAR přišla také finanční náročnost celého turnaje. "Rád bych se vyjádřil na adresu názorů, že český tým jede do JAR na "výlet". Všichni bychom si měli uvědomit, že mezinárodní konfrontace je pro naše reprezentační týmy z dlouhodobého hlediska klíčová, zvlášť když se jedná o kvalifikaci na OH. Finančně vyjde druhé kolo Světové ligy na zhruba 1 milion Kč, který půjde z nákladů reprezentační komise. Mohu tak všechny škarohlídy uklidnit, že na tento významný turnaj se nepoužije ani koruna z financí určených pro rozvoj a mládež. Pevně věřím, že díky úzké spolupráci a financím z ČOV a MŠMT budeme mít i v budoucnu šanci se turnajů těchto kvalit účastnit. To bude mít samozřejmě vliv na celkový obraz našeho, olympijského, sportu v ČR," uvedl k otázce financování celé akce Jakub Mejzlík, generální sekretář ČSPH.

-sts-, -jam-

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace muži > Archiv akcí > Světová liga JAR: Češi chtějí dobýt Afriku!

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...