U18 holky ME Praha - ČR : Rusko 1:2 na nájezdy. Bolest, smutek, slzy...

14.7.2011

Praha - Skvělý výkon přinesl jen zmar. Slzy, které skrápěly hřiště v Edenu po semifinálovém utkání ME, byly neblahým odleskem momentů, které tomu předcházely. České reprezentantky po vynikajícím výkonu přivedly utkání k nájezdům, ve kterých však smolně nestačily na reprezentanty Ruska.

Utkání začalo oboustranným oťukáváním. Až v deváté minutě musela začarovat kouzelnice Čecháková, když rychlým výběhem znemožnila Ruskám skórovat. Následný roh Rusky také nevyužily a to bylo pro první poločas vše, co reprezentantky země ze srpu a kladiva předvedly. V 18.minutě zahrozily poprvé vážněji i Češky. Štírek Hanzlová však v první šanci neuspěla. O tři minuty později našla Hrachová svým přesným pušem opět rakovnickou odchovankyni, ta však opět backhandem minula branku. Naše hráčky v těchto momentech měly jasnou převahu. Hrozila zejména rychlonohá Hanzlová, kterou pozorná česká záloha zásobovala přesnými pasy. Posledním zajímavým momentem v prvním poločase byla ukázková kombinace středočešky Vorlové s talentovanou Lacinou. Vorlová však ve velké příležitosti trefila pouze brankařku hostí.

Druhé dějství začalo naším tlakem. První i druhý roh minul svůj cíl - Hanzlová neměla štěstí. Tato hráčka byla dnes opravdu při chuti. V osmé minutě si po skvělé individuální šanci vybruslila na penaltový puntík, ale její střela opět trefila jen šťastnou brankařku Ruska. O minutu později zahrozila i druhá rakovnická odchovankyně, ale výsledek byl stejný...V jedenácté minutě náš tlak vrcholil. Rusky se nedostávaly pomalu ani za svou čtvrtiny. Tak drtivě naše hráčky napadaly. Agilní Klára Hanzlová připravila další šanci. Tentokrát Decsyová klepala na nebeskou bránu, ale nedoklepala se. Její slabounkou střelu do zívající prázdné branky zastavila připravená ruská hůl pouhý metr před brankovou čárou. A tak se opět stalo to mnohokrát proklínané "nedáš - dostaneš". Rusky nejdříve neproměnily trestný roh, na další však už byla bezmocná i nejlepší brankařka turnaje Čecháková - první střelu vyrazila jen k připravené Rusce, která míček baseballově odpálila do české sítě - 0:1. Rusky najednou byly nahoře. Naše hráčky však prokázaly neskonalou bojovnost. Tým, jehož věkový průměr je pouhých 15,9 let ukázal to, že je v něm velký potenciál. Už o čtyři minuty později dokázaly naše reprezentantky zatlačit Rusky do jejich kruhu a vybojovat zásluhou Vorlové další trestný roh. Laciná však střílela jen slabě. V 57.minutě jsme měli příležitost dalšího trestného rohu - v celé nahotě se však projevila naše největší slabost na turnaji - proměňování této standardní situace. Tentokrát naše hráčky míček ani nezastavily. O dvě minuty však naše hráčky byly odměněny. Neuvěřitelná Hanzlová opět volila po samostatné akci zakončení backhandem, ale tentokrát dokázala prostřelit vše, téměř i síť ruské branky - vyrovnáno 1:1!! O pět minut déle mohlo být ještě veseleji. Vostárková dopravila míček do sítě, bohužel však v rozporu s pravidly. Čtyři minuty před koncem mohlo být hotovo - Hanzlová prokličkovala při trestném rohu mezi prvními dvěma vyběhnutými hráčkami a střílela podél vyběhnuvší ruské golmanky. Střela mířila vedle, ale u pravé tyčky vzývala hokejovou štěstěnu opět Decsyová. Míček se jí však opět vysmál a osud tomu prostě nechtěl. Přeskočil Veroniky hokejku a ta se jen smutně sesunula k zemi. Do konce utkání a ani v následném prodloužení se nic zásadního nestalo, a tak následovaly trestné nájezdy.

Novinka, se kterou naše hráčky nemají pražádné zkušenosti. Novinka, která rozhodla o slzách celkého týmu. Novinka, která byla smutnou tečkou za všemi očekáváními českých hráček i zaplněných tribun stadionu v Edenu.

A to naše hráčky nezačaly zle. V první sérii Laciná překonala brankařku, která jí nedovoleně zabránila ke vstřelení branky. Píšťalka rozhodčích však zůstala nepochopitelně mlčet. Rusky následně neproměnily a tak se ke svému nájezdu postavila dnes famózní Hanzlová. Kdekdo čekal kličku do backhandu, Klára však ukázala svou rychlost a ruskou brankařku obsadila do role statisty. Vedeme 1:0. Následný nájezd Rusek vyvolal velkou nevoli zaplněných tribun. Čecháková nejdříve zastavila střelu nejlepší hráčky turnaje - ruské kapitánky - která následně náhodným obloučkem lobovala českou brankařku. V momentě, kdy zazněla píšťalka sudí, která ukončila nájezd po 8 sekundách, míček letěl do české branky. Záměrně píši letěl a nikoli, že byl za brankovou čárou. Opět další sporné rozhodnutí a opět v náš neprospěch - 1:1. Za naše hráčky kontrovala Vorlová, obešla brankařku a už už zasouvala míček do prázdné branky, v tom však zazněla píšťalka - branka nebyla uznaná. Následná ruská odpověd byla branková - Čecháková na střelu mezi betony nemohla reagovat - 1:2. Za naše hráčky následný nájezd neproměnila smolařka utkání Veronika Decsyová, a když neskórovala poté ani Ruska, vše leželo na mladičké Michaele Vostárkové. Té se bohužel nepodařilo skórovat a tak bylo rozhodnuto - do finále a A divize postupují ruské hráčky.

Dnešní utkání ukázalo mnoho. Na jedné straně mnoho neproměněných šancí, neúspěšných nájezdů nebo individuálních chyb našich hráček. To vše ale překryl skvělý týmový výkon, bojovnost, individuální akce některých hráček nebo vynikajicí kulisa. To, že se nepovedlo postoupit do finále byla jen shoda okolností. Nepříjemných a smutných okolností. Naše hráčky si tu bolest nezasloužily. Bojovaly. Dřely. Nechaly na hřišti vše. Odměnou jim byly jen smutné slzy po poslední neproměněné penaltě. Takový už někdy sport je. Krutý. Smutný. Bezohledný. Na druhou stranu však naše hráčky, až se ohlédnou za tímto utkáním, mohou hrdě dát hlavu vzhůru. Stejně jako já v tomto článku, tak i zaplněné tribuny stadionu v Edenu, konstatujeme jediné: "Tleskám Vám holky za Váš výkon. Jsme na Vás hrdí!"