Významné osobnosti českého pozemního hokeje

20.12.2018

Evropská hokejová federace nás onehdá poprosila, abychom k 50letému výročí založení EHF v roce 2019 vytvořili dva portréty českých osobností pozemního hokeje. Volba to byla těžká, protože významných hráčů, rozhodčích, trenérů, funkcionářů atd. je v pozemním hokeji nepočítaně. Nakonec jsme se rozhodli pro Jiřího Trávníka, který založil klub HC President a do 56 let hrál extraligu a Petra Doležala, bez kterého by Český svaz pozemního hokeje nevypadal, jak ho známe dnes. Jako funkcionář pracuje pro svaz dlouhých 27 let.

Díky obrazovému materiálu jsme o Jirkovi sestříhali krátký videoportrét, na který se můžete podívat zde.

O Petrovi se můžete dočíst níže.

--------

Petr Doležal

Aby liga pozemního hokeje mohla fungovat tak, jak ji známe v dnešní podobě, je potřeba zařídit spoustu administrativních věcí, které si samotní hráči vůbec neuvědomují. Je potřeba zajistit rozlosování, organizaci týmů, celých turnajů, starost o databázi hráčů – potažmo jejich registraci v klubech, přestupy, hostování a tak dále.

Na Českém svazu pozemního hokeje má toto na starosti Petr Doležal. Je to takový neviditelný hlídací pes, bez kterého by se celé fungování pozemního hokeje neobešlo již dlouhých 27 let.

Petr není jenom funkcionář, ale zároveň byl i aktivním hráčem již od svých 6 let. Hrál také za juniorskou reprezentaci, či vyhrál se svým klubem TJ Mnichovice pět extraligových medailí v letech 1978 – 1985. Na jejich cennosti neubírá fakt, že ani jedna z nich není zlatá, pražská konkurence byla vždy obrovská.

Když v roce 1986 odehrál své poslední utkání, stal se trenérem a postupně prošel skoro všechny mnichovické věkové kategorie, také byl dlouholetým funkcionářem ve svém domovském klubu TJ Mnichovice. V roce 1991 začal pracovat pro Československou hokejovou federaci a je platným členem do dnešních dní. Rozlosování zápasů, zápis výsledků na web, či další nutné administrativní úkony – nasazení rozhodčích, bylo tedy v Petrových zkušených rukách od prvopočátku svazu. Petr také intenzivně řeší administrativní část státní finanční podpory, bez které by pozemní hokej v České republice nemohl existovat. Opět se zde projevují jeho zkušenosti, díky kterým vše šlape jako na drátku.

Vzhledem k faktu, že Petr pracuje ve sportovním prostředí dlouhých 38 let, je otázkou času, kdy se rozhodne s prací skončit a věnovat se vnoučatům. Již teď je tedy potřeba myslet na jeho nástupce. I když jsme si plně vědomi toho, že jeho zkušenosti se nedají předat během pár měsíců, uděláme vše pro to, aby Český svaz pozemního hokeje fungoval stejně dobře, jako je to doteď, právě díky Petrovi Doležalovi.  

 

Lenka Jeřábková

pozemnihokej.cz > ČSPH > Významné osobnosti českého pozemního hokeje

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...