Hodnocení ME U18, divize A, Cork, 2016

28.8.2016

V loňském roce se naší reprezentaci U18 podařilo na ME v Calais (Francie) skončit na druhém místě a zcela zaslouženě postoupila do divize A. Poprvé v historii si tak naši mladíci zahráli v kategorii U18 nejvyšší divizi A, která se letošního roku uskutečnila v Irské republice ve městě Corku. Tento úspěch byl umocněn také skutečností, že ještě v roce 2014 reprezentace do 18-ti let hrála ME v Praze v divizi C. Jak jistě již víte, reprezentace do 18-ti let skončila na letošním ME U18, divize A, Cork, Irsko, tedy na vrcholném turnaji své kategorie na posledním místě (8.místě). Hodnotit tuto kategorii pouze s ohledem jen na dosažené výsledky by nebylo správné a s ohledem na odvedené výkony kluků a současný stav mládežnického hokeje spravedlivé.
Postupně jsme se utkali: Belgie – ČR 8:0 (3:0), Irsko – ČR 11:1 (5:0), Německo – ČR 10:0 (6:0),
ČR- Itálie 1:5 (0:1), Španělsko – ČR 6:2 (1:1).

Výsledky jsou jednoznačné. Několik důvodů proč utkání dopadla tak výraznými rozdíly. V prvé řadě si je nutné uvědomit, že v současné době výběr hráčů přicházející v úvahu je dosti omezen počtem dorosteneckých mužstev. Proto jsou do výběru nominováni i mladší talentovaní hráči tak, aby díky svému potenciálu se mohlo s nimi pracovat po delší dobu. Toto kritérium výběru preferujeme již od ME U16 v Záhřebu 2012. Vyústěním této snahy je práce s určitou kvalitou a dosažení připravenosti hráčů pro dospělou kategorii, v co možná nejkratším čase. Mužstvo s ohledem na tuto skutečnost bylo nejmladší na turnaji.

Další skutečností, která do jisté míry ovlivnila konečné výsledky, je fakt, že jsme chtěli a chceme u těchto mládežnických kategorií hrát otevřený hokej. Po ME divize A, muži, 2013, v belgickém Boomu, učinil jeden z nejlepších světových trenérů Marc Lammers, po žádosti předsedy svazu Gina Shilderse, dotaz ohledně zpětné vazby na hru národního mužstva mužů na tomto šampionátu. Marc Lammers kriticky hodnotil defenzivní hru našeho družstva a to z pohledu mladých hráčů, kterým tato taktika neumožnuje rozvinutí jejich schopností učit se ofenzivnímu pojetí hry. I když jsme přesvědčeni, že taktika na ME mužů, divize A, v Boomu 2013 byla zvolena správná (neboť při otevření hry by hrozilo výsledkové znehodnocení turnaje), nelze opomenout jeho věcnou opodstatněnost. Tedy s mládeží se snažíme hrát otevřený hokej, tedy vytaženou obranu, konstruktivní hru. Výsledky, v okamžiku kdy nemáme konkurenční výběrové mužstvo, by neměly být prioritou. Tedy mohli jsme přistoupit na hru totální defenzivy, při uvědomění si síly soupeřů a vzdání se jakéhokoli konstruktivních prvků, nicméně neučinili jsme tak a jako trenéři jsme si toho plně odpovědni. Jsme však plně přesvědčeni o správnosti nastolené cesty. Snahou tak je učit kluky rychlému a sebevědomému mezinárodnímu hokeji.

 

Určitě chceme poděkovat všem trenérům dětí a mládeže, kteří se na výchově kluků podíleli. Hráči žádný zápas za jakéhokoli stavu nevypustili a přístup k zápasům byl odpovídající k důležitosti a úrovni turnaje. Hráči plně fyzicky stačili po celý zápas. Určité problémy jsme měli na postu brankářů a chyběl nám alespoň ještě jeden hrotový útočník.

V současné době je naším maximem na reprezentační úrovni napříč kategoriemi setrvání v divizi B. Na divizi A jednoduše nemáme kvalitou. Tento stav bude trvat ještě několik let. Snahou celého našeho hnutí by mělo být udržení B divizí, což bude velmi těžké. Nicméně velký posun, oproti minulém letům, se již vykonal. Všechna naše mužské kategorie (U18,U21,A muzi) hrají B divizi, což za současného stavu je dle našeho názoru úspěch. Za pět let dorostou do dorosteneckých (starších) kategorií cca na 190 hráčů. To je již potenciál jak získat z kvantity kvalitní a konkurence schopné jedince. Nicméně je dále nutné pracovat na zkvalitnění a proškolování trenérů, neboť turnaj v Irsku opět poodhalil nešvary v technice, herního myšlení hráčů. Trenéři a hráči by se tak měli zaměřit na příjem a krytí balonu (s nízkým postojem), na 3D hokej zvláště při pronikání do soupeřovy útočné zóny (při překonávání 1 proti 1), na všechny činnosti při trestném rohu a řešení situací 2:1, 3:1, 3:2...atd.

 

Zároveň bychom chtěli doporučit, aby se dorostenecké soutěže hráli na celém hřišti a nikoli za ¾ jako nyní a to i při počtu 8+1. Je to nezbytné pro herní vnímání prostoru, zlepšení fyzické kondice, zpřesnění a tvrdosti úderové techniky a aplikaci základních taktických prvků (obsazování base line, tzv. „hot zone“, zvládání brejkových situací...atd.) Závěrem bychom chtěli poděkovat realizačnímu týmu, tedy naší fyzio. Zuzce Nosákové (Indrové), kondičnímu trenérovi Marku Bradovi, video Františku Stránskému, manažerovi Ing. Petru

Černému. 

S pozdravem

Tomáš Babický a Miroslav Ludvík

 

trenéři U18

Loading...

Mistrovství Evropy U18 chlapci, Cork 2016

Stránkování

12 >
 
 
Loading...

Mistrovství Evropy U18 chlapci, Cork 2016

Stránkování

12 >
 
 

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...