Zhodnocení: Světová liga v JAR očima trenéra.

24.3.2015

Praha - Dne 16. března 2015 se naše mužská reprezentace vrátila z druhého kola světové ligy v Kapském městě v Jižní Africe. Lze se na tento proběhlý turnaj podívat z několika pohledů.

Vždy a všude v dospělých kategoriích zajímají na prvním místě výsledky. Reprezentace na jihu Afriky vyhrála dva zápasy (Bělorusko, Ázerbájdžán), jeden remizovala (Ázerbájdžán) a tři prohrála (Francie v základní části, s Čínou ve čtvrtfinále a se Švýcarskem o umístění v konečném pořadí o 5-6 místo). Každý hráč, člen realizačního týmu či příznivec hokeje chce postoupit do dalšího kola WHL, nicméně je nutné sportovně uznat, že soupeři Francie a Čína byli na lepší.

V červenci letošního roku nás čeká velmi důležité Mistrovství Evropy v Praze, divize B, které je z pohledu mužské reprezentace pro budoucí vývoj klíčové. Z tohoto pohledu lze říci, že mladí hráči získali cenné zkušenosti pro tento šampionát. Jak již bylo v minulosti několikrát uváděno, mužská reprezentace prožívá období postupného omlazování. Toto období již nastalo na prvním kole světové ligy, které uskutečnilo v Hradci Králové v měsíci září loňského roku. V Kapském městě tak hrál již poměrně omlazený kádr. Hráčů cca do 23 let bylo v mužstvu 9 z toho juniorů 5. Co se týče počtů juniorů, měla naše reprezentace nejvyšší zastoupení těchto mladých hráčů ze všech týmu, které se zúčastnili turnaje v Kapském městě. Poměrně plynulé zapojení mladých do mužské reprezentace je dané tím, kdy s hráči spolu s Tomášem Babickým pracujeme v mládežnických kategoriích U16,U18,U21.  Mužstvo velmi dobře vnitřně fungovalo a starší hráči vřele pomáhali mladým. Z tohoto úhlu pohledu může být spokojenost. K tomu je nutné uvést, že tento stav poměrně silného vnitřního ducha týmu se projevil již na třetím turnaji po sobě (WHL 1. kolo, MS v Lipsku – hala, WHL 2. kolo).

Jaká byla spokojenost s hrou samotnou. Od prvního kola nastal opět příznivý posun a to oblasti ofenzivní části naší hry. Během hry jsme byli schopni (včetně Francie první poločas) předvádět vypracované šance proti, kterémukoli ze soupeřů, s kterým jsme hráli.  Naše hra je definované zcela jasnými herními činnostmi, přičemž jestliže hráči toto plní dostáváme se do zakončení. Stále jsme však při cestě vzhůru na začátku, kdy se nevyhneme přílišnému výkyvu výkonosti naší hry. Tedy naše hra je jako na houpačce. Zatím tento výkyv je velké a častý. Příčin je několik jako je např. fyzická kondice, neudržení koncentrace, zatím hráčům chybí trpělivost, poměrně malá rozehranost, chyběla delší příprava. Samostatnou kategorií je pak psychika hráčů na hřišti, kdy se na gól velmi nadřeme a z toho vyvěrají výše uvedené nešvary. Na turnaji jsme se nevyhnuli zápasu, který nám vůbec nevyšel, a tím bylo utkání se Švýcarskem.

Základní filozofií, kterou razíme s Tomášem Babickým od U16,U18,U21 až po reprezentaci „A“ a Chrisem Faustem je hra, která bude hráče bavit. To znamená, chceme, aby hra byla pro hráče zábavou, tedy aby hráče hokej bavil se zpětnou odpovědností vůči mužstvo (hokej je kolektivní hra). To se již částečně projevilo na prvním kole WHL v Hradci Králové a Kapském městě, kdy k mému milému potěšení hráči toto ještě více prohloubili. Např. během zápasu s Ázerbájdžánem (druhý zápas) jsme byli v útočné čtvrtině 50x, v kruhu 30x a šancí 18 x. V přípravě je pak nutné pracovat s tím, aby každý poměr v kruhu znamenal příležitost k zakončení. Zatím tomu tak není, kdy tento poměr je přibližně zhruba poloviční, což je málo.

Jak dál? Je nutné být zodpovědný vůči všem mladým hráčům v ČR (i těm začínajícím), ale také vůči celému našemu hnutí. Obecně, hráče máme nesmírně šikovné s holí. Porovnáme-li intenzitu příprav jiným mužstev (otázka peněz a dlouhodobé koncepce) pak je podivuhodné, že hráči jsou schopni hrát s mužstvy, které mají intenzivní dlouhodobé přípravy, ale nikoli je již porážet. V současnému nastavení přípravy se můžeme ve světovém žebříčku pohybovat kolem 20. místa, ale ne výše. Jediným cílem našeho hnutí by tak měla být účast na OH. K tomu je však nutné změnit mnoho ohledně příprav reprezentačních mužstev. Podíváme-li se kousek za hranice, uvidíme zdárný příklad intenzivní práce s mládeží a reprezentačním úsekem. Tímto příkladem je Rakousko. V této zemi začali se změnou systému přípravy před 10-12 lety a nyní? Stačí se podívat na jejich mládežnické družstva - vše divize A. Na letošním Mistrovství Evropy v Praze pak bude zajímavé srovnat výkonost reprezentace ČR s Rakušany. U nás se začalo pracovat na reprezentačním úseku s mládeží 5 let zpět ve SCM. K tomu všemu je však nutné změnit nejen dlouhodobou přípravu i reprezentačních mužstev, ale i práci v oddílech. Např. ve Slavii začal od září minulého roku pracovat kondiční trenér. Výsledky nenechali na sebe dlouho čekat a hráči Slavie turnaj v  Kapském městě zvládli výborně. Tímto chci říci, že každý oddílový tým mužů má stejnou možnost.

Jsem optimistou. Vidím-li, kolik práce věnují téměř v každém dětem, jaký je nárůst dětí, nemám strach o naše hnutí. Nicméně je nutné vše posunout o krok dále. Nic není ze dne na den. Někdo se může vysmát myšlence účasti na OH, ale já mám za to, že to je jediná dlouhodobě správná cesta pro naše hnutí. Přeci chceme dát našim nejmenším dobrou perspektivu a těm starším hráčů dobou cestu poznání v jejich vzestupu. Tato cesta započala již před několika lety zřízením svazových trenérů a nyní přichází čas na změnu v přípravě reprezentačních družstev.

Během dalších dvou let bude národní mužstvo ČR doplněno o další mladé hráče. Bohužel z rozhodnutí FIH se příští rok nebude hrát ME juniorů a jejich šampionát je posunut o rok dále. Toto je velká škoda, neboť bychom měli velmi silné mužstvo, které mělo bojovat o postup do A divize. Takto velké část hráčů U21 přišla o svůj šampionát, což nám bude samozřejmě do výchovy těchto hráčů chybět. Proto by měla velká část těchto mladých hráčů rozšířit širší výběr reprezentace ČR (záleží však na nich). Doufáme, že omlazení A reprezentace ČR proběhne bez problémů, neboť v současné době tento postup je rozběhnutý. Hráčům se s Tomášem Babickým intenzivně věnujeme v U16,U18,U21 (navíc Tomáš v i SCM), proto zapojení mladých by nemělo dělat problém. Určitou komplikací pro omlazení reprezentačního mužstva mužů by měla však být absence střední generace, nicméně nemělo by to být nic zásadního. Tato skutečnost může cestu vzestupu přibrzdit, nicméně ne zastavit.

Sportu zdar a hokeji zvlášť!

 

Miroslav Ludvík, reprezentační trenér

pozemnihokej.cz > Reprezentace > TÝMY > Reprezentace muži > Archiv akcí > Zhodnocení: Světová liga v JAR očima trenéra.

 

Výsledky
Načítám...
 
Pozvánky
Načítám...