Zprávy ze Světové ligy ve Valencii

2.3.2013

Druhé kolo Světové ligy pozemního hokeje, jak už víte, se koná ve španělské Valencii. Náš tým se vypravil do dějiště rozdělen na několik částí. Bohužel díky sněžení v ČR se z Prahy odlétalo s dvouhodinovým zpožděním a tak se části z nás nepodařilo chytit druhý let z Paříže do Valencie.

Tato skupinka strávila 6 (ne)příjemných hodin na pařížském letišti, které byly korunovány po příletu do Valencie zjištěním, že někomu z města nad Seinou nepřiletěly kufry. Zpožděná skupina dorazila do hotelu v 1 hodinu v noci. Rychle jsme spěchaly do postele, jelikož nás v 8 ráno čekala snídaně a poté trénink.

Vyrazili jsme pěšky a na cestu nám svítilo sluníčko. Bohužel nás nebylo mnoho, část týmu totiž ještě bojovala ve Vídni na halovém Poháru mistrů A divize o medaile. Cestou ze hřiště jsme objevily příjemnou restauraci s milou obsluhou, která se stala naším "jídlovým" útočištěm na celý zbytek pobytu. V noci nám z Paříže přiletěly nejen naše spoluhráčky, ale také zatoulaná zavazadla.

V pondělí jsme byli konečně kompletní a vyrazili jsme natrhat irské čtyřlístky. Nastoupily jsme ve velkém stylu a Monika Košťálová překvapila soupeřky úvodním gólem v 5.minutě. Bohužel v další části zápasu se u některých z nás projevila únava z předchozích halových zápasů a také velmi rozdílné postavení ve světovém žebříčku národních týmů (Irsko 14., ČR 37.). V poločase se šlo "do šaten" za stavu 2:1. Ve druhém poločase si Irky soustavným tlakem vynutily zahrávání několika trestných rohů, ze kterých jsme ještě dvakrát inkasovaly. Výsledné skóre 1:4 odráží i celkový poměr sil na hřišti…prostě byly lepší.

Po poradě, kde jsme se snažili najít slabiny dalšího soupeře a také eliminovat naše chyby nás čekalo Španělsko. Tušili jsme, že nás čeká rychlá jízda plná kliček a živelného hokeje, ale skutečnost nás přesto nemile překvapila. Po 15ti minutách svítilo na světelné tabuli skóre 0:4 pro Španělsko a my se začínali bát nejhoršího…velkého gólového přídělu!! Naštěstí nás tato sprcha probudila, zařadily jsme vyšší rychlost a do poločasu se již stav utkání nezměnil.

Ve 2.půli jsme se snažily dodržovat taktické, hlavně obranné pokyny našeho trenéra, ale i tak jsme se nevyhnuly dalším dvěma gólům. Výsledné skóre 0:6. Ač tento výsledek nevypadá "vábně" je potřeba mít na paměti, že jsme hrály proti celku, který se pravidelně účastní mistrovství světa, A divize mistrovství Evropy a také se předchozích letech účastnil olympiády. A s tím se my, účastníci ME divize C, bohužel nemůžeme srovnávat. Pro nás to byla velká zkušenost s mezinárodním hokejem nejvyšší úrovně a co víc dodat - nejsme tak dobrý, prostě to chce ještě hodně tréninku!

Po Španělsku následoval zasloužený den volna, který začal výběhem do místního parku nedaleko hotelu a skončil návštěvou Oceánografického muzea, kde jsme nahlédli do podmořského světa a obdivovali "umění" místních delfínů, kteří skákali v bazénu skoro stejně dobře, jako naše obrana do střel Španělska :-)

Čtvrtek byl den, kdy jsme chtěly ukázat, že hokej také hrát umíme. Zápas s Běloruskem, nám už dobře známým soupeřem z 1.kola Světové ligy. V Praze jsme se soupeřkami sehrály celkem vyrovnaný zápas, a proto jsme nechtěly do zápasu nastupovat nijak zakřiknutě. První, co nás trochu zradilo, bylo počasí. Od rána pršelo a ze hřiště se pomalu stávala jedna velká kaluž. I přesto se pořadatelé turnaje rozhodli zápas zahájit. A soupeř se s počasím očividně vyrovnal lépe.

Nedařilo se nám dostat se z naší obranné čtvrtiny. Částečně proto, že nám to nedovoloval stav hřiště, balonek se zastavoval na místě a částečně proto, že jsme nebyly schopné dodržovat trenérovi pokyny. I tak se nám podařilo bránit bezbrankový výsledek až do 20.minuty, kdy Bělorusky proměnily trestný roh. Ve 25.minutě konečně pořadatelům došlo, že se nevyčasí a že to, co probíhá na hřišti, už není hokej, ale cákaná, zápas přerušili. Vedení turnaje rozhodlo, že zápas se bude dohrávat druhý den, kdy začneme v 25.minutě prvního poločasu za stavu 0:1 pro Bělorusko. A pak následovala "německá soda" od našeho trenéra! Měly jsme celé odpoledne na to, abychom se každá za sebe a také jako tým snažily najít chyby a přemýšlet nad tím, proč to nejde. Věřily jsme, že s novým dnem přijde naše lepší forma a my tento zápas dotáhneme do vítězného konce.

V pátek jsme se tedy místo volného dne vypravily dohrát náš čtvrteční zápas. Tým byl připraven bojovat a nedat soupeři nic zadarmo a s tím 11 hráček, které předchozí den na hřišti končily, také nastupovaly. Dařil se nám přechod do útoku, který byl korunován gólem Adély Bížové po nahrávce kapitánky Lenky Brtvové. Skóre se vyrovnalo a naše hra také. Poté ovšem přišel jeden z mnoha protiútoku, ze kterého jsme inkasovaly, a tím začalo našich smutných 15 minut. Vše, co jsme do teď hrály, jako by bylo zapomenuto. Začaly jsme panikařit, opět se nám nedařilo se dostat z obranné čtvrtiny a další góly na sebe nenechaly dlouho čekat. Během posledních 15ti minut jsme obdržely 3 góly. Dva z přečíslení a jeden z trestného rohu. Výsledné skóre jste si již asi spočítali, prohra 1:5. Tohle jsme nezvládly!!

Ukázalo se, co jsou naše největší slabiny - herní nevyrovnanost, fyzická (ne)připravenost, nedostatek zkušeností s těžkými zápasy a nedostatek sebedůvěry. Měly bychom se naučit zvládnout vypjaté chvíle zápasu s chladnou hlavou, proměňovat šance a "nesložit se" po obdrženém gólu. Možná, že herním pojetím se náš hokej pomalu přibližuje vyšším divizím než divizi C, ale hlava ta tam bohužel zůstává.

Zítra nás čeká Itálie. Opět soupeř, se kterým jsme hrály v 1.kole. Opět nás čeká rychlý útočný hokej. Snad se už opravdu poučíme z chyb a uděláme důstojnou tečku za tímto turnajem.

Děkujeme všem, který nás sledují a podporují!!