Belgičané jsou mistry světa!

V indickém Bubanešváru skončilo mužské mistrovství světa, které ovládl tým Belgie!

Mezitím, co naší prioritou je hala, světový hokej žil poslední týdny největším venkovním turnajem tohoto roku. O Odisha Hockey Men’s World Cup a informacích s turnajem spojených, jsme Vás informovali zde. Od té doby byly ale odehrány všechny zápasy a mužský hokej má nové mistry světa.

Mezi dny 28. 11.2018 a 16. 12. 2018 se odehrálo celkem 36 zápasů. Ze skupiny A postoupila Argentina, Francie a Nový Zéland. Ze skupiny B Austrálie, Anglie a Čína. Ze skupiny C postoupila domácí Indie z prvního místa, za ní Belgie a Kanada a ze skupiny D Německo, Nizozemsko a Pákistán.

Ve vyřazovacích utkáních postoupila Anglie přes Nový Zéland, Francie přes Čínu, Belgie porazila Pákistán a stejně tak Holandsko Kanadu. Ve čtvrtfinále se utkala Argentina s Anglií, kde nastalo překvapení turnaje a Angličané zvítězili 3:2 a postoupili do semifinále. V dalším čtvrtfinále vyřadili Australané Francii, následně si Belgičané poradili s Německem a Holandsko zvítězilo nad domácí Indií.

Předposlední den byla odehrána semifinálová utkání mezi Anglií a Belgií, kde belgičané suverénně zvítězili 6:0 a zařídili si postup do finále. Druhé semifinále mezi Austrálií a Holandskem bylo rozhodnuto až na samostatné nájezdy, ve kterých nakonec vyhráli hokejisté Holandska.

Utkání o třetí místo mezi Austrálií a Anglií bylo naprosto jednoznačné, Australané tým Anglie vyprovodili ze hřiště s výsledkem 8:1 a slavili bronzové medaile.

Finále bylo tedy v režii dvou evropských týmů a zápas byl po celou dobu vyrovnaný. V základní hrací době nepadl žádný gól, proto se finále mistrovství světa muselo rozhodnout v samostatných nájezdech. Belgičané měli malou výhodu, jelikož viděli nájezdy Nizozemska již v semifinále. Belgičané v průběhu nájezdů již jednou slavili vítězství, ale holandský brankář Blaak si vzal video ověření a prokázal nohu útočícího belgického hráče. A tak šly nájezdy do druhého kola, které se hraje na tzv. náhlou smrt. Emocionální situaci Belgičané ale zvládli a Florent van Aubel první nájezd proměnil. To se nepovedlo soupeři v holandských barvách, zkušenému Jeroenovi Hertzbergerovi, a tak se poprvé v historii Belgie stala mistry světa.

Mistrovství světa bylo plné krásného hokeje, překvapení a v jeho průběhu padlo dohromady 157 gólů. Nejlepšími střelci turnaje byli společně Alexander Hendrickx z Belgie a australan Blake Govers. Cenu za nejlepšího hráče si odnesl belgičan Arthur van Doren a nejlepším brankářem byl vyhlášen Pirmin Blaak z holandska. Nizozemsko získalo také cenu za nejlepšího mladého hráče turnaje, jmenovitě Thijs van Dam.

Velká gratulace Belgii!

Veronika Decsyová

  • Kroužky na školách
    Plzeň
  • Kroužky na školách
    Olomouc

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy