ČSPH je součástí dalšího projektu

Jak docílit správného rozdělení vedoucích rolí a jejich obsazení?

S radostí Vám oznamujeme, že Český svaz pozemního hokeje bude součástí dalšího evropského projektu, který má zlepšit správné dosazování kandidátů na jednotlivé pozice. Cílem je najít takovou cestu, kde budou na vedoucích pozicích jak ženy, tak muži, jak starší a zkušení, tak i mladí motivovaní kandidáti. Stejně tak, že nebudou upřednostňováni kandidáti z velkých měst apod. Účastníci si mezi sebou předají zkušenosti nejen jak spravedlivě obsadit role, ale také jak mobilizovat a zapojit do organizace turnajů i samotného svazu dobrovolníky.

Hledáme někoho, kdo by se rád zúčastnil spolu s Ginem Schildersem. Více informací najdete níže. Jelikož je pro účast v projektu nutná základní znalost angličtiny, průvodní text je také v angličtině. Máte zájem zapojit se? Napište prosím e-mail na: gino.schilders@pozemnihokej.cz

Dear all, I’m happy to announce that the Czech Hockey Federation will be involved in another european program where we will cooperate with Ukrain hockey, with Dutch hockey and with the European Hockey Federation (EHF) who is coordinating. The topic of the cooperation is Good Governance and the aim is to mobilize more volunteers to our sport taking into account that we secure a good gender balance, a safe sport environment and make sure that volunteers from different parts of the Czech Republic will join different leadership positions. At the same time I would like learn from other countries how they mobilize more volunteers to help out to grow hockey. I am deeply involved myself in this program but am looking for someone who has passion for this subject and who would like to learn more about this and support implementation in Czech Hockey. No specific hockey knowledge is necessary so if there are parents for whom this could be interesting feel free to contact me. Also in case you might be studying e.g. Sport Management this could be some interesting practise. Or if you just to help out and meet interesting people within the european hockey family, take your chance. The program is for 2 years and representatives of the 4 countries will meet up some 3 times a year in Brussels, Kiev, Amsterdam and Prague to work on this topic.

Interested ? Pls drop me a line to gino.schilders@pozemnihokej.cz

Veronika Decsyová

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy