ME Turecko: Češky nepostupují do bojů o medaile

Národní tým žen do 21 let již v pátek 12.7. odletěl do slunné Alanye, aby se zúčastnil mistrovství
Evropy (II. divize). První dva zápasy (popisovali jsme zde) skončily jednou výhrou proti Rakousku 2:1 a
jednou prohrou – proti Skotkám 0:2. Ve středu 17.6. děvčata čekal rozhodující zápas proti dívkám
z Walesu. Ostrovní hokej je o dost tvrdší než ten, na který jsou dívky zvyklé, ale i díky zápasu proti
Skotkám a zkušenosti s tím, jak ostrovanky hrají, jsme věřili v možný úspěch. Kvalitativně naše
děvčata na soupeře měla, chybělo jen rozhodující – naše jistota v koncovce.

17.6. Wales – Česká republika 3:0

I když v den zápasu bylo zataženo, subtropické podnebí v Turecku pořád ukazovalo svoji sílu. Proto
bylo všem jasné, že kdo dá první gól, získá velkou výhodu. Naše děvčata celou první čtvrtinu tlačila
soupeřky do jejich obranného kruhu. Získala si čtyři trestné rohy, ale byl to naopak soupeř, kdo první
otevřel skóre. V 7. minutě byl proti nám odpískán roh, který Walesanky proměnily. Stav zápasu 0:1
v náš neprospěch. Naše reprezentantky již ale několikrát ukázaly svou vůli, zkoncentrovaly své síly a
opět vyvinuly tlak směrem na branku soupeře. Celkem 14x se jim podařilo proniknout za čárkovaný
kruh soupeře, ale byla z toho jen jedna střela. Walesu se sice podařily pouhé dva útoky, ale právě
z toho druhého padl ve 12. minutě další gól. Stav 2:0 pro ostrovní stát. Konec první čtvrtiny.
Všichni si byli vědomi faktu, že ještě není nic ztraceno, a i když se zápas nevyvíjel pro český tým
příznivě, věřili jsme, že ho dokážeme otočit. Proto i v druhé čtvrtině česká děvčata hrála velmi
ofenzivní hokej. Diváci se měli na co dívat. Chyběl nám ale klid při zásadních okamžicích – při
střelách. Ani při další 15minutovce nám to tam nespadlo. Naopak se podařilo skórovat protihráčkám,
a to gólem z hezké herní akce v 27. minutě. První poločas prohra 0:3.
Kdo viděl hrát jakýkoli český národní tým pozemního hokeje, ví, že české srdce umí tlouci silou lva a
rozhodně se nevzdává snadno. Naše děvčata předvedla svou bojovnost ve 3. čtvrtině. I když
prohrávala 0:3, měla herní převahu. A v úmorném dusnu běhala více než protihráčky. Spousta z nich
schytala ránu balónkem či hokejkou, ale i tak holky hrály ještě tvrději než předtím. I přes veškerou
snahu a změnu v taktice (přesunutí ofenzivních záložnic do útoku) se nám nepodařilo překonat
waleskou brankářku.
V poslední čtvrtině bylo znát, že na obou stranách docházejí síly a hra se poměrně uklidnila. Byly
vidět dvě hezké šance, ale skóre se bohužel pro nás již nezměnilo. Česká republika prohrává svůj
poslední zápas v základní části 0:3 a sen o medaili se rozplynul.
Citace hlavní trenérky Karolíny Kříženecké: „Jsem moc spokojená s nasazením celého týmu i
individuálními výkony jednotlivých hráček. Zápas od zápasu se zlepšujeme v přechodu do útočné
čtvrtiny, chybí nám ale efektivní řešení situací na hranici a uvnitř kruhu.“

Co bude následovat?
Česká republika se umístila na 3. místě ve skupině „B“ se třemi body. Rakušanky jsou ve stejné
skupině na místě čtvrtém bez bodu. Tyto body se přenášejí do skupiny „C“, kde se spolu utkají dva
poslední týmy z každé skupiny „A“ a „B“.
Ze skupiny „A“ postupují do horního kříže Ukrajinky a Italky. Mimochodem Italky si svůj postup
vybojovaly v posledním zápase proti tureckému týmu, který se hrál nadvakrát. Ve středu se odehrála
jen první část, kvůli odpolednímu dešti následovalo přerušení, dohrávalo se dnes 18.6. dopoledne.
Italky vyhrály k nelibosti hlasitých domácích fanoušků nad Turkyněmi 4:1. S námi do spodní skupiny
„C“ přicházejí dívky z Turecka se 3 body a Polky s jedním bodem.

V pátek 19.6. od 11:15 tureckého času (10:15 českého času) se bude odehrávat první zápas proti
domácímu Turecku. Z odehraných zápasů je vidět, že Turkyně hrají hodně těsnou obranu, do těla, na
což nejsme z evropského hokeje tolik zvyklí a budou mít výhodu domácího prostředí = podporu
fanoušků, kteří zaplavují celý stadion a vytvářejí turecký kotel. Dívky tedy bude čekat nelehký soupeř.
V sobotu bude následovat poslední zápas turnaje proti týmu z Polska. Taktéž od 11:15 tureckého
času.
Výsledky zápasů, statistiky a další informace o mistrovství Evropy žen do 21 let (II. divize) najdete
zde.
Držte holkám palce, odehrávají zde skvělé zápasy. Děvčata mají v sobě ohromnou sílu, která je na
hřišti skoro hmatatelná. Turnaj ještě neskončil, sledujte nás dál jak na webu, tak i na sociálních sítích