U18: Terrassa očima trenéra a sportovního ředitele

Reprezentační výběr dívek U18, doplněný o tři posily z U21, se v neděli vydal na přípravný turnaj 8 Nations, který se bude odehrávat v katalánské Terrasse.

Update – 20. července, 14:00

Celý tým včetně toho realizačního je již bezpečně doma. Po více než týdnu nabírání hokejových zkušeností, jak z pohledu hráčského, tak z toho diváckého, se národní tým dívek U18 vrací zpět do Čech ze španělské Terrassy. 

Pro holky to byla veliká příležitost poměřit síly s nejlepšími celky Evropy a jedinečná možnost přípravy na Evropu, která se koná příští rok. 

Zpětně se měl možnost za turnajem ohlédnout hlavní trenér, Martin Capouch. „Na turnaji jsme odehráli 5 velice kvalitních utkání v sedmi dnech. Pohybovala se v tempu, na které nejsme z české ligy zvyklí. Moc dobře jsme věděli, jak těžcí soupeři nás čekají, a proto jsme se neohlíželi na konečné výsledky zápasů. Do každého utkání jsme šli s určitými cíli, které jsme chtěli splnit. Myslím, že tento turnaj dal holkám spoustu nových zkušeností a ukázal nedostatky, na kterých je potřeba pracovat. Věřím, že zápasy s takto kvalitními soupeřkami, nás můžou posouvat vpřed a doufám, že se podobných turnajů budeme moct účastnit častěji.“

A s jakými pocit odlétl ze Španělska sportovní ředitel Frank Geers„Během turnaje jsme odehráli pět těžkých utkáních, ve kterých se měly naše hráčky možnost zlepšit snad úplně ve všem. Bylo signifikantní, že se zápas od zápasu zlepšovaly jak v sebevědomí, tak motivačně, ale také hokejově. Jak takticky, tak technicky… Turnaj byl sám o sobě školou pro nás všechny. Jsem nadšený ze všech, včetně trenérského štábu, jak byli ochotní a otevření se učit novým věcem. Ostatně celý realizační tým musím pochválit za to, jak se obětoval pro holky a jejich development.“

Update – 17. července, 21:30

ČR – Irsko 0:3 (0:1)

Česká osmnátka dnes odehrála své poslední utkání na turnaji 8 Nations. A jak se s turnajem rozloučila? Velmi pozitivně. V posledním utkání poměřila síly s Irkami, při již druhém společném zápase. Srovnání? Šestibrankové manko z prvního utkání dokázaly stáhnout na tříbrankové. Gól se našim hráčkám bohužel vsítit nezdařilo, ale chybělo k tomu jen trochu štěstí. Na první pohled je tak viditelný trend, kdy se Češky zápas od zápasu zlepšovaly. Pozitivní!

K poslednímu zápasu nám sdělila pár slov Tereza Bártlová. Dnes jsme naposledy nastoupily na hřiště ve Španělsku. Podruhé proti Irkám, a konečně s velkou nebojácností a odhodláním. Přestože nám propadly tři góly, dařilo se nám dostávat do soupeřova kruhu a vybojovat si rohy. I když jsme se žádného gólu nedočkaly, opouštěly jsme hřiště s radostí. Co jsme chtěly se nám dařilo, jen ty góly chyběly… Samotnou hru jsme si náramně užily, a to je ohromně důležité.”

Z trenérů to zakončil svými slovy Martin Capouch. “Dnešní zápas s Irskem byl naším nejvydařenějším a to nejen výsledkově. Byli jsme kompaktnější směrem dozadu, v útočné části daleko odvážnější a úspěšnější než v předchozích zápasech. Dařilo se nám vytvářet šance a trestné rohy. K vstřelení gólu jsme byli opravdu blízko, přesto se nám nepodařilo skórovat. A že bychom si to dnes opravdu zasloužili.”


Update – 16. července, 9:00

ČR – Anglie 0:5 (0:3)

Po čtvrtém místě ve skupině čekala na český tým v souboji o 5.-8. místo reprezentace Anglie. Zápas, který se hrál v ohromném vedru ukázal mnoho pozitiv. Češky si vybojovaly spoustu šancí a trestných rohů, byl v mezihře relativně vyrovnaným soupeřem silnému výběru kolébky pozemního hokeje, nicméně veškeré příležitosti zůstaly na české straně nevyužity.

Hodnocení utkání si vzaly na starost Eliška Fousková a Taťána Kozlová. „Do zápasu s Anglií jsme vstoupily namotivovaně. Měly jsme spoustu útočných akcí a rohů, které jsme bohužel nepromněnily. Je skvělé vidět, že se zápas od zápasu zlepšujeme. To vnímáme v týmu velmi pozitivně.“

Trenérský pohled tentokrát poskytl Frank Geers. „Ač bylo velké teplo, podařilo se nám tým po dvou dobrých týmových setkáních připravit a namotivovat, odpovídal tomu i start utkání. Anglie má velmi silný tým, ale naše holky bojovaly a nenechaly soupeřkám nic zadarmo. Každým zápasem se zlepšujeme a to je hlavním cílem tohoto turnaje. Pozitivní je, že jsme si vybojovali jsem 5 (!) trestných rohů, což je proti opravdu silnému soupeři jako Anglie velmi pozitivní. Znovu jsme se naučili nové věci a posunuli se o kousek dál. V neděli nás čeká zápas proti Irkám. V sobotu si rozebereme video z dnešního zápasu a připravíme se na poslední utkání na turnaji, který nás týmově posouvá kupředu.“


Update – 15. července, 9:15

ČR – Španělsko 0:8 (0:3)

Češky odehrály svůj poslední zápas v základní skupině v podobném duchu, jako utkání proti Irsku. Čtvrté místo ve skupině znamená, že se v pátek utkají v 17:45 s Anglií.

Se svým komentářem k utkání přispěly Anna Vitošková, Karolína Bašová a Klára Kantoříková: Do dnešního zápasu proti domácím hráčkám jsme se snažily nastupovat s větším sebevědomím, přestože jsme věděly, že to je těžký soupeř. V samotné hře jsme jim byly, dle našeho soudu, vyrovnaným soupeřem, ale Španělkám se dařilo získávat trestné rohy, ze kterých vytěžily většinu svých gólů. I přesto, že jsme v poslední čtvrtině byly důraznější, a v porovnání s minulými čtvrtinami i útočnější, výsledek už se nám nepodařilo upravit.“
Utkání zhodnotil i kouč Martin Capouch. „Poslední zápas ve skupině proti Španělkám jsme odehráli trošku defenzivnějším způsoben než proti Irkám. Věděli jsme, že jsou velice dobré ve hře jedna na jednu, proto jsme se snažili nedávat jim příliš prostoru. Dařilo se nám dnes lépe kombinovat a držet balon na našich hokejkách, přesto jsme však nebyli schopni vytvořit si příležitosti k zakončení. Soupeřky nám bohužel ukázaly, že i se zataženější obranou si ví rady a nakonec odcházíme s výsledkem 8:0.“

Update – 12. července, 23:15

ČR – Irsko 1:7 (0:2)
G: Li. Nová

Češky mají za sebou druhé utkání. O poznání výsledkově povedenější, kdy zejména první poločas snesl přísná kritéria. Jedinou branku našeho týmu vstřelila Linda Nová, která si při trestném rohu počkala na správném místě a dorazila střelu své sestry Lucie.

Utkání zhodnotila právě Lucie Nová s Kamilou Kopeckou. „Do utkání jsme šly, navzdory první prohře s Nizozemskem, s hlavou vztyčenou, s nasazením a bojovností. Povedlo se nám několik zajímavých akcí, dobře jsme kombinovaly. Trochu nás mrzí, že v druhé půli soupeřky odskočily do výrazného brankového náskoku. Bohužel jsme naše šance, a to že jich bylo poměrně dost, nedokázaly proměnit. Každopádně jsme alespoň byly rády za gól z rohu, který se nám povedlo dát ke konci utkání.“

Své si k utkání řekla i asistentka kouče Capoucha, Barbora Čecháková. „Do dnešního utkání holky nastoupily s naprosto jiným přístupem. Zbytečný respekt ze soupeře nahradil důraz a odhodlání. Díky tomu skoro celou první čtvrtinu hájily bezbrankový stav a držely krok se soupeřkami. I přes naši snahu byla s každou čtvrtinou znát fyzická i technická převaha Irek. Bohužel holky tempo neudržely a soupeř začal trestat chyby. Za konečný výsledek 1:7 se holky ale nemusí vůbec stydět. Irky předváděly hezký hokej a takovým soupeřům se zatím nemůžeme rovnat. Jsem ale přesvědčená, že systematickou a dlouhodobou prací, kterou jsme nastolili v posledních týdnech, půjde manko na ty nejlepší týmy dohánět rychleji.“

 


Update – 11. července, 22:10

ČR – Nizozemí 0:16 (0:8)
České hráčky mají za sebou první utkání, a to hned proti nejsilnějšímu soupeři. Zápas okomentovala Linda Nedvědová. „Měly jsme jedinečnou šanci se utkat s nejlepším týmem světa. Trochu nás svazoval respekt, ale do utkání jsme daly vše, bojovaly jsme až do konce. Z výsledku smutné nejsme, odnášíme si spoustu zkušeností a už teď se těšíme na zítřejší utkání s Irskem.“


11. července, 9:00

Ano, vidíte správně. V aktuálním dějišti světového šampionátu žen, tudíž v kulisách toho nejlepšího ženského hokeje na naší planetě. A aby toho nebylo málo, parťákem v letadle do Barcelony jim byla nová posila místního basketbalového týmu – Tomáš Satoranský!

Už jen účast na tomto prestižním měření sil je velkým diplomatickým úspěchem. Vždyť co soupeř, to pojem. V základní skupině jimi budou domácí Španělky, fyzicky našlapané Irky a Holanďanky, které asi nemá cenu dále představovat. Právě s Nizozemskem se v pondělí večer náš výběr utká v prvním zápase.

Nebudou to však jen odehrané zápasy, jež hráčkám mají přinést zkušenosti. Ale také mistrovství světa, na které se jedou také podívat. Přesněji, budou mít možnost shlédnout obě semifinále, zápas o třetí místo a třešničkou na dortu bude samotné finále světového šampionátu.

S jakým cílem jede na turnaj posila z U21 Apolena Al-Amelová? „V neděli odlétáme na turnaj do Španělska s cílem nabrat nové zkušenosti. Odehrajeme spoustu těžkých utkání se špičkou hokejového světa. Zároveň se budeme koukat na mistrovství světa a snad odkoukáme pár věcí. To samo o sobě hovoří za vše. Samozřejmě se na turnaj 8 Nations těším.“

Ještě před odletem na holky čekal v úterý poslední celodenní trénink. Zde již byly všechny „úřadující“ hráčky, nechyběla ani podpora z U21. Před začátkem tréninku se celý tým společně otestoval u běhacího Beep testu. V hokejovém tréninku byl důraz kladen převážně na 1v1, osobní bránění a uvolňování hráčů. Na konci se ladily rohy přesně tak, aby v zápase vše vycházelo a lepilo tak, jak má a tým byl připraven předvést na turnaji to nejlepší. Ač to bude mít sakra těžké.

I kouč Martin Capouch se podělil o svá očekávání. “Na turnaj si jedeme zahrát s evropskou špičkou. Bude to pro nás velmi náročné. Očekávám, že nám zde zápasy ukážou v čem jsme silní a na čem naopak potřebujeme zapracovat. Předpokládám tedy, že si z turnaje odvezeme cenné zkušenosti s hokejem na té nejvyšší úrovni.”

Zajímal nás i názor benjamínku týmu, mnichovické Elišky Fouskové. “Na zápasy se moc těším, určitě nabereme mnoho zkušeností. Myslím si, že tam nikdo z nás nejede abychom to celé vyhrály, ale abychom si zahrály zápasy na světové úrovni s těmi nejlepšími týmy z Evropy a hlavně abychom si to všechny užily. To ale nemění nic na tom, že na hřišti necháme všechno!”

Jak je vidět, Češky jedou primárně sbírat zkušenosti. Bude to pro ně zajímavé srovnání a také ukázka toho, jak se pracuje v zahraničí s talenty. Přejeme hodně štěstí a úspěšný lov – zkušeností, samozřejmě!

Program turnaje naleznete zde. Livestreaming ze hřiště č.1 je k dispozici zde. 

-top- , -jam-

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy