Zahraničí: Laciná stále bez prohry, Šafaříková slaví čtyři výhry

Po týdenní prodlevě vám přinášíme další report od našich hráčů v zahraničí. Právě kvůli pauze se tentokrát dočkáte shrnutí dvou hracích víkendů. Kateřina Laciná a její tým stále navyšují svou bodovou bilanci, v tabulce se však posouvají výše i jiní naši zástupci.

Lukáš Plochý se v uplynulých víkendech proměnil v mašinu na branky, kdy 7 góly pomohl svému týmu ke dvou výhrám. První zápas tým českého útočníka nastoupil proti Namuru. Lukáš vítězný zápas, a svržení prvního týmu tabulky z trůnu, okomentoval krátce a výstižně: ,,Hru jsme ovládali převážně my a výsledek tomu odpovídal: ,,Vyhráli jsme 6:0. Za zápas se mi podařilo vstřelit tři góly, dva ze hry, jeden z penalty. Namur byl dosud první v tabulce, my se konečně chytili a hráli hezký hokej celý zápas.“
Ani o týden později belgických druholigový tým nezaváhal, a po další vysoké výhře 6:2 nad Wellingtonem, si opět připsal cenné tři body. Lukáš tentokrát přispěl čtyřmi brankami: ,,První tři čtvrtiny jsme hráli skvěle a vytvořili si velký gólový náskok. Poslední čtvrtina byla spíše ,,pinkání“, kdy jsme západ dovedli do vítězného konce.“

Štěpán Klaban, český zástupce v elitní holandské soutěži, měl se svým týmem jediný cíl: získat body. Výhra a remíza z minulých týdnu v holandském týmu Klein Switzerland probudila hlad po bodech, avšak v cestě jim stál silný soupeř. Oranje-Rood, tým, který ještě o body nikdy neobrali. To se však mělo brzo změnit. Štěpánův tým dokázal na domácí půdě obrat Oranje-Rood o cenné body, atak se vyhoupnout na sedmé místo tabulky: ,,První polovina byla z obou stran opatrná, naše hra se opírala zejména o defenzivu a na poločas jsme odcházeli za stavu 1:0 prospěch hostů. Ve druhé půlce jsme začali více napadat a postupně jsme přebrali iniciativu hry. Dostalo se nám i více šancí. Ty proměnily hráči Marco Miltkau a Aki Käpler (jak už je u nás zvykem) v góly. Více už zápas nepřinesl a výhra 2:1.“
Týden na to Klein Switzerland oloupil o tři body další tým, tentokrát HC Before. Tento zápas byl bohužel Štěpán nucen vynechat z důvodu nemoci.

Kateřina Laciná narazila na ztrátu bodů. I přes mírné zaváhání belgická Braxata ulovila do tabulky čtyři body – kontrolovanou výhru a urputně vybojovanou remízu. ,,První tři čtvrtiny byly kontrolované z naší strany, vedeni jsme se ujaly ve 21′, pak navýšily ve 44′. Většinu zápasu jsme měly balon v držení my, poslední čtvrtinu jsme ale měly výpadek, polevily jsme v nasazeni a dostaly gól, což trošku pokazilo celkový pocit ze zapasu. Cil je podávat vyrovnaný výkon po celou dobu trvání zapasu, to se nám stále nedaří.“ okomentovala kapitánka českého reprezentačního výběru zisk třech bodů.
Další hrací víkend však belgický tým narazil na první zaváhání. Po nešťastném vstoupení do zápasu, v podobně inkasování gólu v páté minutě, se proti Dragons rozpoutala bitva o cenné body. Ze zápasu nakonec nikdo nevyšel vítězně a každý tým si domů odnášel jeden bod. ,,Nebyly jsme dostatečně důrazné v obranné čtvrtině. Soupeřky navýšily na 2:0 ještě ve 12′, nechávaly jsme jim zbytečně moc prostoru, a tak se snadno dostávaly k našemu kruhu. Soupeřky využívaly rychlých rozehrávek a vytvořily si hodně trestných rohů. Do hry jsme se pořádně dostaly až v 2. čtvrtině, kdy jsme zvýšily nasazeni, udržovaly tempo hry a rychle přesouvaly míč, abychom soupeřky rozhýbaly. Podařilo se nám srovnat na 2:2, bohužel za stejného stavu zápas i skončil.“

V Bonneru THV, týmu Kristýny Šafaříkové, se s body roztrhl pytel. Za poslední dva hrací víkendy německý tým ani jednou nezaváhal a připsal si do tabulky 12 bodů.
Pro první body tým české brankářky nemusel chodit daleko. Oba zápasy se odehrály na domácí půdě a k radosti domácích fanoušků oba skončily vítězně. První zápas byl přitom velmi důležitý, tým se střetl s Hamburger Polo, který minulou sezóny nebyl schopen porazit ani v jednou zápase. ,,Třetí hrací víkend se nám velmi vydařil. Připsaly jsme si dvě výhry, tedy šest bodů. První body jsme si odnesly ze zápasu proti Hamburger Polo, který jsme přehrály 2:0. Další tři body jsme získaly den na to v zápase v Hamburk Klipper, který jsme nechaly za sebou s výsledkem 2:1. Oba dva zápasy jsme odehrály velmi solidně a šest bodu si odnášíme zaslouženě.” Bodové hody pokračovaly o týden později, kdy si po čtyřhodinové cestě Bonner připsal další výhry. ,,Tento víkend jsme za zápasy vyrazily do Braunschweigu a Hannoveru. První zápas jsme sehrály s Eintracht Braunschweig. Zápas byl od začátku poměrně vyrovnaný a přeléval se ze strany na stranu, avšak téměř bez šancí. Po několika neúspěšných pokusech jsme se před koncem první poloviny dokázaly ujmout vedení. Jak čas neúprosně ubíhal náš soupeř navýšil tempo, které jsme naštěstí byly schopné vyrovnat. Náskok jedné branky jsme udržely a ze zápasu si odnesly cenné body. Přesunuly jsme se do Hannoveru, kde jsme přespaly a další den jsme nastoupily do duelu proti Hannover 78. Od začátku zápasu jsme diktovaly tempo a Hannoveru dávaly pouze velmi malý prostor ke hře a s odpískáním poloviny hracího času byl stav zápasu 2:0 v náš prospěch. Druhou polovinu Hannover snížil naše vedení na 2:1, avšak do konce zápasu již nestihl vyrovnat. Ze druhého zápasu jsme tak získaly opět tři body.“ Čtvrtý hrací víkend německé druholigové soutěže tak končil velmi šťastně. Bodový zisk tým české reprezentační brankářky vyhoupl na druhé místo tabulky severní skupiny. Tento úspěch má bohužel pro Kristýnu hořkosladkou příchuť a to z důvodu zranění zad, kvůli kterému nebyla do posledních dvou zápasů schopna nastoupit.

První zahraniční zkušenost zažívá Barbora Pažitková, která poslední týdny strávila v Římě hraním za italský tým HF San Saba. Odchovankyně z HC Mnichovice stihla zatím odehrát čtyři zápasy, a to poněkud v zvláštním formátu. Zápasy italského poháru se odehrávají v neděli, nezvyklá je však skutečnost, že každý tým v tento den odehraje zápasy hned dva. Skutečnost poměrně vyčerpávající, jak nám už řekla sama Barbora. ,,Zatím jsem tu dva týdny a mám za sebou čtyři zápasy, každou neděli se hrají dvě utkání po sobě. Což je fyzicky velmi náročné, protože náš tým se potýká s malým počtem hráček, takže hrajeme bez střídání. Během prvního kola jsem byla ještě v Praze, druhé už jsem odehrála. Velkou zkušeností byl zápas proti HCC Butterfly, ve které jsem si zahrála proti Vicky Granatto, medailistce z OH Tokiu. Bohužel nás jasně přehrály výsledkem 8:0. V druhém zápase jsme narazily na Lazio a po většinu zápasu jsme s nimi držely krok, s výjimkou pěti minut, kdy jsme dostaly tři rychlé góly. Zápas skončil 3:0 v nás neprospěch. Další neděle už byla pozitivnější, uhrály jsme dva body za remízy 2:2 a 5:5. Ovšem hlavně první zápas nás hrozně mrzí, protože soupeř vyrovnal vteřinu před koncem. Mohly jsme tak mít mnohem větší šanci na postup, příští víkend se o něj porveme v dalších dvou zápasech. Jsem i přes nepříznivé výsledky v týmu spokojená, všichni se hodně podporují, přijali mě skvěle a dostávám hodně prostoru ve všech herních situacích, většinou hraju středního záložníka. V posledním zápase se mi povedlo dát i dva góly, za což jsem hodně ráda, škoda jen, že jsme vedení nedokázaly udržet. V neděli tak musíme oba zápasy vyhrát, abychom měly naději na postup do další fáze turnaje.“