ME hala: Češky po Ukrajině padly i s Nizozemskem.

První den je tady! Jak bude vypadat? To se dozvíte zde – tedy nejen jak bude, ale zejména jak vypadá. Právě zde dostanete základní balíček informací z utkání, včetně fotogalerie. Budeme ho updatovat každý den vždy po zápasech české reprezentace.

Česká republika – Ukrajina 3:7 (0:2, 2:1, 0:3, 1:1)

G:11., 39. Hájková, 14. Babická – 4., 30., 40. Honcharenko, 10. Shevchenko, 16. Khilko, 23. Shokalenko, 24. Ponomarenko

V neskutečné atmosféře, kterou vytvořili ukrajinští fanoušci, se rozehrálo pro Češky velmi nepřívětivé utkání. Již po čtyřech minutách se po teči v kruhu, na kterou žádná z českých hráček nezareagovala, mohla radovat Honcharenko. Bohužel pro nás, ne naposledy. Češky dokázaly ve druhé čtvrtině srovnat na 2:2, když nejprve Hájková proměnila trestný roh, a poté Babická zakončila hezkou kombinaci z vlastní poloviny. Ve třetí čtvrtině však Češky vypadly z tempa, čehož jejich soupeřky využily. Za 10 minut dokázaly odskočit na rozdíl tří branek, což bylo nad naše síly. Nepomohlo ani odvolání brankářky celých 10 minut před koncem. Od 17:00 čeká naše lvice druhý dnešní souboj s jedním z papírově nejtežších soupeřů a favoritem na celkové vítězství – Nizozemskem.

„Věděly jsme, co jsme chtěly hrát. Bohužel nám toho hodně nevycházelo, zatímco soupeřkám tam padalo všechno.“ shrnuje po zápase Nikol Babická. „Měly jsme šance, bohužel jsme je neproměnily. Tenhle zápas dáme za hlavu a večer jdeme na Nizozemky!“

17:00 Nizozemsko – Česká republika 3:0 (1:0, 0:0, 1:0, 1:0)

G: 8. Imhof, 28. de Geus, 38. de Baat

Po nevydařeném úvodu turnaje před sebou měly Češky další náročný úkol – porazit výběr Oranjes, který tradičně dominuje nejen ve venkovním, ale i v halovém hokeji. Po osmi minutách jakoby by útočnice Imhof uspala obranu, prokličkovala si hned tři hráčky a nedala Čechákové příliš šancí na zákrok. Po inkasované brance se naše hráčky rozhodly stáhnout obranu a spoléhat na brejky. Tato taktika se jim v několika šancích málem i vyplatila. Tu největší měla ve 28. minutě na hokejce Laciná, které se ale nepovedlo zakončení. Z následného protiútoku jsme navíc inkasovali druhý tvrdý direkt v podobě branky od hráčky de Geus. Ani třetí přesná trefa dvě minuty před koncem však Češkám reálné naděje na cenný kov nevzala. Hraje se totiž systémem každý s každým a poté první s druhým finále, třetí se čtvrtým o bronz. Každé další zaváhání již ale může být fatální.

„Holandsko je silný soupeř, věděly jsme, do čeho jdeme,“ hodnotí utkání Kateřina Laciná. „Zápas to byl dobrý, nemáme se za co stydět. Udělaly jsme krok kupředu oproti tomu minulému. Za to jsme rády, učíme a zlepšujeme se zápas od zápasu. Hrajeme naštěstí systémem každý s každým, pokud vyhrajeme minimálně dva zápasy ze tří, tak se ještě můžeme poprat o slušný výsledek.“

„Pocity jsou z tohohle smíšené,“ říká trenér Tomáš Procházka. „Nehráli jsme špatně, zaznamenali jsme zlepšení, co se struktury týče, defenzivě to bylo také o dost lepší. Po této odvedené práci nám ale ještě chybí kombinace vepředu, tam se pořád hledáme.“

6.12. – 20:00 – Češky odjížděly jako jedny z favoritek na medaile. A jak by taky ne, když tým, který Gareth Grundie poskládal, stojí na základech toho, jenž dokázal v Minsku porazit na nájezdy Němky a vybojoval si tím bronzové medaile. Hned na úvod je ale nečekají lehké soupeřky. Od 10:30 se utkají s Ukrajinkami, na které se není lehké připravit. Otázkou také zůstává, jak se náš výběr popasuje s rolí favorita. Tím již ale ve druhém utkání dne rozhodně nebude. Nastoupí totiž proti výběru “Oranjes”, tedy Holanďanek, které je dokázaly v přípravě zdolat, a které patří na šampionátu k nejsilnějším týmům.