HME juniorky: Češky na zlato nedosáhly, přesto je stříbro velkým úspěchem!

Poslední den juniorského šampionátu nabídl divákům opět napínavé zápasy až do posledních minut. Dopoledne se odehrály zápasy týmů ve spodním kříži a poté přišly na řadu zápasy o medaile. Nejprve byl k vidění zápas o bronzové medaile, který zvládly lépe hráčky Turecka. Následoval finálový zápas o evropské zlato, ve kterém se střetly české juniorky s juniorským výběrem Rakouska.

Česká republika – Rakousko 1:2 (0:1, 0:0, 0:1, 1:0)
G: 37. Topinková – 10. Monghy, 24. Czech

Od první minuty bylo vidět, že si oba týmy uvědomily důležitost utkání. Začátek zápasu byl z obou stran opatrnější, kdy ani jeden tým nechtěl udělat chybu, která by mohla dostat soupeře do vedení. Rakušanky byly přeci jen v první čtvrtině aktivnějším týmem a dokázaly si vytvořit více příležitostí než Češky. Brankářka Mrázová ale opět prokázala svoji dobrou formu na turnaji a podržela tak český tým. České juniorky ve finále působily lehce nervóznějším dojmem, nedokázaly se dostávat přes kompaktní rakouskou obranu a vytvořit nějaké příležitosti ke vstřelení branky. Z prvního gólu se mohly radovat rakouské hráčky, když patnáct vteřin před koncem čtvrtiny překonala Monghy brankářku Mrázovou. Druhá čtvrtina byla znovu aktivnější ze strany Rakušanek, ale do žádné vyložené šance ke vstřelení branky se nedostaly. České hráčky se stále nemohly dostat do zápasu.

Třetí čtvrtina vypadala podobně jako ta předešlá, avšak s tím rozdílem, že se Rakušankám podařilo skórovat. Když ve 24. minutě proměnila trestný roh Czech, vypadalo s českými nadějemi na zlato bídně. Jedinou nebezpečnou šanci si Češky vytvořily až v závěru třetí čtvrtiny, kdy se do šance dostala Semrádová, ale na rakouskou brankářku nevyzrála. Český realizační tým se na začátku poslední čtvrtiny rozhodl více zariskovat a odvolal brankářku. Hra se šesti hráčkami v poli Češkám moc nepřidala, ale když se z ničeho nic ocitla v příležitosti Topinková, která stála tváří v tvář brankářce Stedronsky, nedala ji šanci a snížila na 1:2. Češky už se na vyrovnání bohužel nezmohly a musely se spokojit se stříbrnými medailemi, které jsou i tak velkým úspěchem českého pozemního hokeje.

České juniorky ve finále mohly také doplatit na fyzickou a mentální únavu, když hned na úvod turnaje bohužel ztratily dvě důležité hráčky vinou zranění a dohrávaly tak celý šampionát jen s 8 hráčkami. „Velký úspěch to bude možná až s odstupem času, protože prohrát finále o gól, to nechce nikdo.“ shrnul finálový duel hlavní trenér Petr Novák. „Ve finále nám už možná došly malinko mentální a fyzické síly, ale to budeme hodnotit až časem, teď je to hrozně brzo.“

„Takhle po prohraném finále o jeden gól, je těžké to celé hodnotit, ale myslím si, že na sebe můžeme být pyšné.“ zhodnotila zklamaně kapitánka Zuzana Semrádová. „Kdyby nám ale na začátku turnaje někdo řekl, že budeme mít na krku stříbrné medaile a hrát finále proti Rakušankám, tak by tomu asi nikdo z nás nevěřil. Je to ohromný úspěch.“

„Jsme zklamané, chtěly jsme získat zlato, ale druhé místo je taky skvělé.“ dodala Klára Mikulášková. „Měli jsme tu skvělý tým a taky super „realizák“, jsem pyšná na to, co jsme tu dokázaly.“