Extraliga žen: Praga je ve Final 4, Slavia poprvé padla

Víkendový hokej měl kromě ME juniorů v Nymburce na programu také poslední kolo extraligy žen, které rozhodlo o tom, kdo postoupí do Final 4.

Extraliga žen

H: Chodov

R: Babická, Větrovský P., Vudmaska, Šmídová

Hradec v souboji o Final 4 nedokázal porazit

HC Slavia Hradec Králové – TJ Plzeň Litice 1:1 (0:0, 0:0, 1:1, 0:0)

G: Fousková E. – Duchková

Přímým soubojem o Final 4 bylo střetnutí mezi Hradcem a Liticemi, které od sebe dělila pouze jedna příčka. Ve velmi oslabené sestavě se ale slávistkám nepovedlo předvést hru, na kterou jsme byli zvyklí. Velkou jistotou mezi třemi tyčemi však již tradičně byla Čecháková, která propustila pouze jeden míček. Ještě předtím se podařilo přesně zamířit i Elišce Fouskové. Na nic víc se však ofenzívy nezmohly, a tak byla tabulka stále otevřená.

Slavii nevyšla hra v šesti, dokázala ale otočit

HC 1972 Rakovník – SK Slavia Praha 4:5 (2:0, 0:1, 2:2, 0:2)

G: Hanzlová, Daňková, 2x Vorlová – Šmídová, Babická, Lehovcová, Merxbauerová, Nováková N.

Ženy Rakovníka i Slavie věděly, že mají svou účast v nedělních bojích jistou. Spíše tak chtěly nazkoušet taktiky, které by mohly uplatnit. Sešívané si například vyzkoušely hru v šesti, která se jim málem vymstila. Čtyřikrát za sebou inkasovaly a musely otáčet. Naštěstí pro ně, to se jim i v poslední čtvrtině podařilo.

Ženy Hostivaře doplatily na laxní začátek

TJ Plzeň Litice – HC Hostivař 4:1 (3:0, 0:0, 0:1, 1:0)

G: 3x Kožíšková, Cislerová – Staňková

Pro Hostivař bylo poslední kolo spíše formalitou a bojí o čest. Z dosavadního průběhu sezóny nezískaly ani bod, a tak bylo jasné, že tyto dva zápasy jsou pro ně v nejvyšší soutěži na nějakou dobu poslední. Naopak Liticím šlo o všechno. Vědoma si toho byla dozajista Kožíšková, která hattrickem v první čtvrtině prakticky rozhodla. Hostivař totiž doplatila na laxní začátek. Ve druhém poločase byla hra zase vyrovnaná, avšak na skóre se nic zásadního nezměnilo, 3 body putovaly do Litic, kde měly cenu zlata.

Slavia poprvé v sezóně poražena

HC 1946 Praga – SK Slavia Praha 3:2 (1:0, 0:1, 0:1, 2:0)

G: Laciná, Topinková, Semrádová – Babická, Šmídová

Před Pragou nestál jednoduchý úkol, kdyby nevyhrály, postup se jim dozajista vyhne. Dokázaly ale něco, v co mnoho diváků a možná i hráček samotných nevěřilo. Na sešívaných bylo vidět, že se pro ně jedná spíše o formalitu, i přestože je jejich trenérský štáb přesvědčoval o opaku. Když se nejprve poslední čtvrtině trefila Topinková, vlila naději do žil spoluhráček. Úspěšně na ni navázala Semrádová o pár minut později a zařídila tak pro svůj tým minimálně prodloužení nadějí na zázrak.

Hradec nestačil na Rakovník a semifinále mu uteklo

HC Slavia Hradec Králové – HC 1972 Rakovník 1:3 (0:1. 0:0. 1:1, 0:1)

G: Fousková E. – 2x Vorlová, Čermáková

Hradec nutně potřeboval získat alespoň bod, nebo spoléhat

Praga na poslední chvíli urvala postup, Hostivař končí bez bodu

HC Hostivař – HC 1946 Praga 2:6 (0:1, 0:1, 1:3, 1:1)

G: Brtvová, Hlavatá – 3x Laciná, Kolářová, Semrádová, Hoštičková

A tak Praga, nabita nadějí z předešlého utkání Hradce, vlétla na Hostivař. Taktika byla jasná, výhra nebo nic. Výkon tomu i odpovídal, navíc hostivařské dámy opět doplatily na nedůraz v úvodu. Praga postupně zvyšovala svůj náskok a v nejdůležitějším momentu se ukázala lídryně v podobě Laciné. Té se povedlo vstřelit hattrick, který znamenal naději na medaili a souboj se sešívanými, které dokázaly v předešlém souboji porazit.

Hodnocení hráček

HC 1972 Rakovník

„Do zápasu se Slavií jsme šly s tím, že chceme hrát lépe než v prvním vzájemném zápase, a to se nám podařilo,“ konstatuje Nikola Grázová. „Jelikož jsme měly jistotu, že půjdeme do play off maximálně ze třetího místa, byl prostor pro zkoušení nových věcí. Podobně to pojala i Slavia, která proti nám nastoupila se šesti lidmi v poli. Jejich početní výhodu jsme ale paradoxně využily my, když se nám podařilo během chvíle vstřelit dva góly. Za stavu 4:2 v náš prospěch jsme udělaly pár chybiček a Slavia je bohužel dokázala potrestat. I přes prohru si myslím, že jsme se tímto zápasem pozitivně naladily na boj o medaile. Zápas s Hradcem je vždycky těžký. Hrajou dobře v obranné fázi a hrozí hlavně z brejku. Díky tomuto systému v čele s dobře chytající gólmankou nedostávají moc gólů, ale podařilo se nám ji tentokrát třikrát překonat, a z tohoto zápasu jsme si odnesly všechny body. I přes to, že jsme v obou zápasech měly méně hráček na střídaní, nebylo to vůbec znát. Naopak mi přišlo, že se holky více dostaly do tempa a skvěle to odmakaly.“

HC 1946 Praga

„Do posledního kola jsme šly s tím, že nemáme co ztratit,“ vysvětluje Michaela Gloserová. „Pokud chceme hrát final four, musíme oba zápasy vyhrát. Což se nám povedlo a i díky výhře Rakovníka jsme se do final four nakonec probojovaly.“

HC Slavia Hradec Králové

„Vzhledem k počtu, ve kterém jsme k poslednímu dvoukolu nastupovaly, bylo dopředu jasné, že toto kolo pro nás bude nejtěžší,“ vysvětluje situaci Petra Tomsová. „Kromě absencí ze zdravotních důvodů jsme se také potýkaly s tím, že se v sobotu i v neděli hrála dorostenecká soutěž. I přesto, že soupeř z Litic na nás střídal kompletní dvě lajny a my měly jen dvě na střídání, byl to naprosto vyrovnaný zápas, jak konečným skórem, tak i obrazem hry. Po vítězství Pragovky nad Slavií Praha jsme do zápasu s Rakovníkem šly s vědomím, že musíme uhrát alespoň bod, což se odráželo na naší nervozitě a po častých individuálních chybách, jsme po celý zápas tahaly za kratší konec. Do celé halové sezóny jsme všichni, včetně trenérů, dali co jsme mohli, ale letos to bohužel na semifinále nestačí.“

TJ Plzeň Litice

„V tomto dvojkole nás čekal velice důležitý zápas s Hradcem,“ připomíná Klára Průchová. „Věděly jsme, že prohra je pro nás nepřijatelná, a že musíme získat alespoň bod, abychom se udržely na 3. místě. Po několika nepovedených zakončení se trefila z trestného rohu Lucie Duchková a my se dostaly do vedení 1:0, naneštěstí pro nás dokázal Hradec hned vzápětí odpovědět a vyrovnat. Gólmanka Čecháková byla v bráně velice důrazná a my jsme nedokázaly proměnit žádnou šanci. Při zápasu s Hostivaří jsme věděly, že bude náročný, ale byly jsme na něj připraveny, a tudíž jsme měly spíše balonek v naší režii. Po 3 proměněných rozích a vstřelených gólech kapitánky Adély Kožíškové jsme dohrály zápas s chladnou hlavou a klidným míčkem na hokejce.“

SK Slavia Praha

„1. a 3. čtvrtinu zápasu s Rakovníkem jsme začaly hrát v 6 a místo toho, abychom měly převahu, jsme dostaly 4 góly,“ vysvětluje příčinu inkasovaných branek Renata Capouchová. „Poté jsme musely dohánět, ale zápas jsme zvládly otočit v náš prospěch. Pragovka potřebovala vyhrát a bylo to znát od první minuty zápasu, bylo na nich vidět že chtějí víc. V utkání jsme daly asi 3 tyčky a neproměnila další šance, a tak jsme poprvé v sezoně prohrály. Semifinále tak pro nás rozhodně nebude formalitou, naopak musíme počítat s tím, že bude napínavé.“

HC Hostivař

„Špatný vstup do zápasu s Liticemi ovlivnil celý zápas,“ povzdechla si Eva Staňková. „Kvůli naši nekoncentrovanosti jsem hned v prvních 10 minutách inkasovaly 3 góly. Po gólové nadílce se nám podařilo zvednout a začít hrát naši hru. Měly jsme spoustu šanci, které se nám nepodařilo proměnit a zbytek zápasu už byl vyrovnaný, tomu odpovídalo o gólové rozdělení 1:1. Konečný stav byl v náš neprospěch 4:1. Zápas s Pragovku jsme prohrály 6:2. Soupeř hned od začátku nastavil vysoké tempo, jako tým jsme dělaly všechno pro to se jim vyrovnat. Bohužel se nám opět nepodařilo proměnit šance, které jsme měly, a které by nám dodaly síly. Zápas se odehrával podle rytmu Pragovky a nám se nepodařilo udržet s nimi rychlost a podlehly jsme 6:2.“