Dorost: Nejlepšími celky haly jsou President a Slavia!

Mohlo by se zdát, že tak trochu v ústraní se odehrála finále dorostu, tedy kategorie do 18 let. Není tomu ale tak, na vyvrcholení ligy se dívala plná kbelská hala a o drama nebyla nouze!

Dorostenky

SF1 TJ Mnichovice – SK Slavia Praha 3:5 (1:0, 1:4, 0:0, 1:1)

G: Mudrová, 2x Fousková – 2x Fuxová, Vitošková, 2x Nová Li.

R: Mack, Krýsl

První semifinále dorostenek mezi Mnichovicemi a Slavií, tedy mezi druhým a třetím celkem, přineslo pro Mnichovice velmi špatnou druhou čtvrtinu. I přestože se dostaly mnichovické dorostenky do jednogólového vedení, ve druhé dvacetiminutovce ztratily koncentraci, což je stálo zápas. Ani snížení čtyři minuty před koncem nic nezměnilo. Veškeré naděje vzala svou druhou brankou a navrácením dvougólového vedení Fuxová.

SF2 HC 1972 Rakovník – HC Bohemians Praha 3:6 (0:3, 1:1, 1:1, 1:1)

G: Bašová, Hradilová, Kantoříková – Spilková, 3x Nedvědová, Rebcová, Jindráková

R: Šmídová, Fousková

Po základní části zaujal Rakovník první příčku, díky čemuž se utkal s Bohemians. Ani zdánlivě jednodušší soupeř ale k výhře nestačil. Stejně jako v minulém zápase, rozhodovala čtvrtina nepozornosti, tentokrát ta první. V té se Bohemians dokázala zásluhou tria Spilková, Nedvědová a Rebcová dostat do třígólového vedení, které si v průběhu utkání dívky pohlídaly.

Finále SK Slavia Praha – HC Bohemians Praha 5:0 (0:0, 1:0, 0:0, 4:0)

G: 2x Nová Lu., 2x Horešovská, Uhrová

Ve finále se diváci dočkali velmi vyrovnaného souboje, přesně tak, jako tomu bylo i v základní části. V té dokázaly sešívané jednou své soupeřky porazit a podruhé pouze remizovaly. I přesto měly ale v tomto souboji roli mírného favorita, což ukázaly hned po začátku druhé čtvrtiny. Lucie Nová nejprve dobře ukořistila míček v kruhu, poté dokázala i sama zakončit a rozvlnila poprvé síť. Dívky z Bohemians se marně snažily zvrátit skóre na svou stranu, i přestože k tomu měly několikrát velmi blízko. Brankářka Fričová svůj tým podržela a nenechala projít jediný míček. Díky tomu se ve čtvrté čtvrtině mohly její spoluhráčky radovat z, na první pohled pohodlné, výhry 5:0.

Hodnocení hráček

SK Slavia Praha

„Šly jsme do Final Four s tím, že chceme vyhrát, ale budou to těžké zápasy,“ svěřuje se Linda Nová. „V semifinále jsme se utkaly s Mnichovicema, dvakrát jsme s nimi v základní části prohrály o gól. V první minutě daly Mnichovice gól, ale nevzdaly jsme se, šly jsme do toho ještě více a bylo to vidět. V půlce to bylo 4:2 a už jsme kontrovaly zápas, gólmanka chytala skvěle, hodně krát nás zachránila a v poslední minutě jsme zvýšily skóre na 5:3 a bylo jasno. Finále Slavia Bohemians nikdo nečekal, možná ani já ne. Zápas byl takový unavenější, ale nechaly jsme tam vše, stav byl 1:0 až do třetí čtvrtiny. Bohemka potom odvolala gólmana a už to tam lítalo. Skóre bylo po posledním hvizdu 5:0, a tak jsme se mohly začít radovat kvůli vysněnému obhájení titulu.“

TJ Mnichovice

„V prvním semifinálovém zápase jsme se utkaly s týmem Slavia Praha,“ připomíná Veronika Pažitková. „Na zápas jsme byly dobře připraveny a šly jsme do něj s vervou a odhodláním probojovat se až do finále. V první polovině jsme inkasovaly velmi důležité góly, které jsme bohužel nestačily dorovnat a příliš jsme se nesoustředily na společnou hru jako na samotné vítězství. To nás stalo postup do finále – nervozita, nejistota a především zbrklost. V poslední čtvrtině jsme se snažily dotáhnout rozdíl jednoho gólů, nicméně jsme bohužel v posledních vteřinách dostaly konečný gól na 5:3. Z tohoto zápasu si odneseme především poučení, rozhodne nás to posouvá dál a věřím, že za rok se utkáme znovu s větší jistotou a tentokrát už ve finále.“

HC 1972 Rakovník

„Do Final Four jsme vstupovaly z prvního místa, takže jsme si dost věřily,“ vysvětluje Karolína Bašová. „Holky z Bohemians nás ale překvapily a hned ze začátku jsme dostaly 3 rychlé góly. Z rohu se nám sice podařilo jejich náskok zmenšit, ale tlak Bohemky byl silnější než naše síly. Poté jsme dostaly ještě pár gólů a s konečným výsledkem 3:6 a velkým zklamáním jsme si odnesly aspoň bronz. Do dobře rozehrané venkovní sezóny bychom chtěly vstoupit silně a poučit se z chyb z haly.“

HC Bohemians Praha

„Do obou zápasů jsme nastupovaly s obrovskou chutí vyhrát,“ konstatuje Anna Jindráková. „Byly jsme velmi namotivované a nechtěly jsme odejit bez medaile na krku. V zápasech jsme nechaly vše, ale bohužel to na zlato nestačilo. I tak odcházíme šťastné a plné sil do venkovní sezóny.“

Dorostenci

SF1 TJ Plzeň Litice – TJ Mnichovice 4:3 (0:0, 1:1, 1:2, 2:0)

G: Purkart, Svoboda, Gerlický, Levý – 2x Holík, Hána

R: Krýsl, Mack

Skóre otevřel v 11. minutě Purkart, na to ale ještě dokázali odpovědět Holík s Hánou, kteří svůj tým dostali do dvoubrankového vedení. Tím se ale možná nechali uchlácholit a jako by vypadli z tempa. Diváci se ještě nepřestali pomalu ani radovat a z rohu již snižoval Svoboda na jednobrankový rozdíl. V poslední čtvrtině dokázali Plzeňáci otočit poté, co z dorážky nejprve srovnal Gerlický a obrat poté dokonal Levý.

SF2 President – SK Slavia Praha 5:4 (2:2, 1:1, 0:0, 2:1)

G: 2x Janů, 2x Trnka, Lupač – Plachý, 2x Toms, Šmíd

R: Mack, Vudmaska

Tradičně velmi vypjaté utkání nabídlo druhé semifinále dorostenců. Utkali se v něm hráči z Presidentu a Slavie. Diváci své cesty do haly rozhodně nelitovali, protože drama to bylo až do posledních minut. Skóre otevřel nejprve Plachý, na toho ale dvěma slepenými góly rychle zareagoval Janů. Přestřelka pokračovala až do poslední čtvrtiny, kdy Slavii do vedení dostal ve 34. minutě po krásné akci Šmíd. Jeho radost ale netrvala dlouho, z rohu o chvíli později totiž srovnal Trnka a obrat dokonal trefou do odkryté brány Lupač.

Finále TJ Plzeň Litice – President 3:5 (0:1, 1:3, 0:0, 2:1)

G: Svoboda, 2x Homolka – 4x Janů, Lupač

R: Toth, Vudmaska

Hned čtyřmi přesnými zásahy rozhodl finále Janů, pro kterého to byl skutečně velmi vydařený zápas. Skóre otevřel po nádherné samostatné akci, kterou zakončil střelou do horního rohu. Presidentu pomohli i dobře secvičené kombinace při trestných rozích, díky kterým se postupně dostali do tříbrankového vedení. Ani branka Homolky ve čtvrté čtvrtině nic nezměnila, President dokázal obhájit titul z minulého roku.

Hodnocení hráčů

„Do zápasu jsme šli s čistou hlavou a jasným úmyslem – rvát se o prvenství této halové sezóny,“ hodnotí přípravu Matyáš Hána. „Do zápasu jsme sice nevstoupili perfektně, když jsme inkasovali gól už někdy v první čtvrtině, nicméně poté jsme zabrali a zápas urvali v náš prospěch. Takhle jsme to vydrželi až do poslední čtvrtiny, kde jsme udělali bohužel pár chybek kterých Litice velmi dobře využily a nakonec tedy zápas otočily. Každopádně ačkoli jsme smutní, tak si věříme na 100 % do našich budoucích zápasů.“

Hala je za námi a nám nezbývá, než se těšit na venek. Pokud ale ještě nemáte haly dost, můžete se dívat na seniorské reprezentace, které právě hrají na mistrovství světa!

President

„Semifinále proti Slavii pro nás nezačalo vůbec dobře a soupeř vedl po rychlém protiútoku 1:0,“ připomíná Vojtěch Janů. „Naštěstí se nám podařilo odpovědět dvěma slepenými góly, ale Slavie opět vyrovnala po naší chybě v defenzivě. Stejným způsobem se jim podařilo vstřelit i třetí a čtvrtý gól, a tak jsme museli dotahovat celý zápas. Myslím, že jsme ukázali sílu celého týmu a zápas dokázali otočit na konečných 5:4. Hodně jsme si pomohli trestnými rohy, které se nám dařili. Celkově to byl ohromně náročný zápas a byli jsme strašně rádi, že jsme dokázali vyhrát. Finále se nám vydařilo o poznání více a měli jsme celý zápas pod kontrolou. Opět se nám dařilo proměňovat trestné rohy, na které jsme se v tréninku hodně zaměřili. Dařilo se nám také úspěšně vybíhat trestné rohy soupeře a zbylé šance zlikvidoval Matěj. Osobně jsem na celý tým velmi pyšný, za to jakou práci jsme odvedli a že jsme dokázali titul po roce obhájit.“

„Do zápasu jsme vstoupili dobře,“ lituje František Toms. „Dařilo se nám a zápas byl velice vyrovnaný do třetí čtvrtiny, poté jsme dostali dva góly a už jsme bohužel nestihli dorovnat.“

TJ Plzeň Litice

„V sobotu jsme v půl dvanácté nastoupili do našeho semifinálového zápasu proti TJ Mnichovice,“ rozpovídal se Max Batík. „Do zápasu jsme nastoupili lehce nervózně každopádně s plným nasazením a hned po začátku druhé čtvrtiny jsme skórovali. Dlouho jsme odolávali tlaku Mnichovic a na konci druhé čtvrtiny jsme inkasovali gól z rohu. Ve třetí čtvrtině jsme měli také mnoho šancí každopádně po velké ztrátě balónu ve středu hřiště v šanci 3 na 3 jsme dostali druhou branku. Ani jsme se nestihli rozkoukat a minutu po druhé brance jsme inkasovali další a to z rohu. Po dvou rychlých gólech jsme nesklopily hlavy a ještě do konce třetí čtvrtiny jsme snížili na tři dva po rohu. Do poslední čtvrtiny jsme vstoupili s tím, že to může být naše poslední v halové sezóně a dali jsme do ní všechno, co bylo v našich silách. Po dvou minutách držení míčku na našich hokejkách jsme vytěžili další útok, ze kterého se nám už podařilo skórovat dorážkou a stav byl 3:3. V tento moment jsme věděli, že jsme na tom byli hlavou líp. V tento moment už jsme věděli, že na to máme, a tečí jsme skórovali na 4:3. Trenér Mnichovic odvolal gólmana a museli jsme odolávat velkému tlaku, který se ještě zvýšil po střele hráče z Litic, který hokejkou trefil kapitána Mnichovic a dostal žlutou kartu. V tuto chvíli jsme minutu museli odolávat útokům, které byly tvrdé, zachránilo nás až odehrání míčku za zadní lajnu mnichovický brány.
Do finálového zápasu jsme šli na jednu stranu s odhodláním vyhrát, na druhou s velkým respektem k soupeři. Do zápasu jsme vstoupili dobře bez výrazných ztrát. Jak my, tak i oni jsme měli šance. Po ztrátě míčku 3 minuty před koncem první čtvrtky přišla rychlá přihrávka na nabíhajícího hráče, který se prokličkoval mezi dvěma hráči a skóroval na nula jedna. Minutu před koncem první čtvrtiny byl odpískán roh který chytil náš obránce mezi nohy na gólové lajně a byla odpískána penalta, kterou náš gólman skvěle vychytal, a tak jsme se mohli ještě za stavu nula jedna vrhnout do druhé čtvrtiny. Po dvou našich útocích, které byly zlikvidovány, na nás byl odpískán další roh, následovala kombinace od presidentských, na kterou jsme čekali díky jejich semifinálovém zápasu, kde tuto kombinaci také zahrávali. Bohužel jsme na ni zareagovali pozdě a padla další branka. Nad výsledkem jsme nesvěsili hlavy a pokračovali jsme dál a tento tlak se nám vyplatil v 8 minutě kdy si náš hráč obešel gólmana Presidentu a šel na bránu, kde ho až skoro u gólové čáry zastavil hráč nedovoleným zákrokem a byla pro nás odpískána penalta, kterou náš hráč proměnil, a stav byl jedna – dva. Čtyři minuty do konce druhé čtvrtiny byl odpískán po faulu další roh, ze kterého už nečekanou kombinací skórovali. Snažili jsme se tlačit soupeře, který se ale nedal, a inkasovali jsme minutu a půl do konce druhé čtvrtiny na stav jedna – čtyři, který byl už pro nás značně nevýhodný. Po nahrávce na teč do našeho kruhu se míček zvedl od našeho hráče a byl písknutý další roh který skončil nad naší bránou. Do poslední čtvrtky jsme chtěli vstoupit lépe a chtěli jsme s výsledkem něco udělat, ale hráči Presidentu do ní vstoupili lépe a hned minutu po začátku poslední čtvrtiny přišel další gól na jedna pět. Nechtěli jsme se vzdát a tak jsme chvilku po inkasovaném gólu měli další roh který se už nakonec povedl a po kličce na pravou stranu od gólmana Presidentu jsme upravili skóre na dva pět. President si nenechal gól líbit a po zákroku od našeho hráče rozhodčí nařídil další penaltu. Gólman zachoval chladnou hlavu a dalším zákrokem ve finále nedovolil přidat další gól. Hlavy jsme měli furt nahoře a pořád jsme se snažili. Po odvolání našeho gólmana jsme protlačili míček přes střed do kruhu a po dorážce našeho hráče jsme upravili skóre na konečných 5:3.“