HMS: Češi vstoupili do MS porážkou s USA

Čeští reprezentanti vstoupili do mistrovství světa v halovém hokeji v jihoafrické Pretorii porážkou. V šestičlenné skupině B, ve které jsou jediným týmem z Evropy, neudrželi vedení 2:1 a Spojeným státům americkým podlehli 3:4.

„Ten zápas jsme měli vyhrát. Měli jsme na to i svoji kvalitu, ale bohužel ty góly, které jsme dostali, následovaly po hloupých chybách. Trošku tu funíme, je tu vysoká teplota i nadmořská výška. Ale na to se nemůžeme vymlouvat. Všichni mají stejné podmínky,“ řekl po zápase kapitán české reprezentace Martin Hanus.

V úvodu svého prvního zápasu na mistrovství světa se Češi chvíli rozkoukávali. Rychlí Američani dostávali rozehrávku národního týmu pod tlak a po jedné z chyb překonal brankáře Větrovského Marius Leser. Větrovský pak ale chytil další dvě dobré šance soupeře a Češi otočili skóre z trestných rohů. Nejdřív se prosadil Lukáš Plochý a ještě v první čtvrtině poslal míček do sítě kolem brankáře Klagese i Martin Seemann.

Ve druhé čtvrtině Američani dokázali překonat českou obranu, střídající gólman Tomáš Hanus fauloval Lesera a Aki Kaeppeler proměnil penaltu na 2:2. Už o pár vteřin mohl vrátit Česku vedení po další standardní situaci Martin Seemann, ale po rozehrávce trestného rohu se tentokrát netrefil. Ve vyrovnaném utkání získali hráči USA další trestný úder, ale Tomáš Hanus tentokrát Kaeppelera vychytal.

Češi pak ubránili pětiminutové oslabení při vyloučení Plochého, ale hned po něm – už ve druhém poločase – poslal Američany do vedení 3:2 druhým zásahem v utkání Leser. Ve třetí čtvrtině už žádný další gól nepadl i proto, že střelu Ondřeje Soukupa z trestného rohu na brankové čáře zastavil obránce Gandhi a na druhé straně ze vzduchu odpálil míček směřující do brány veterán Tomáš Procházka.

Pět minut před koncem odvolali Češi brankáře, ale do střeleckého kruhu se dostal Marius Leser a završil hattrick. Češi prohráli první zápas na turnaji 3:4, snížení z hole Víta Soukupa přišlo až osm sekund před koncem utkání.

„Jsme jediným evropským týmem v naší skupině, a já jsem za to vděčný, protože evropské týmy známe a v prosinci jsme se s nimi potkali na mistrovství Evropy. Týmy ze světa hrají takový venkovní styl. Hráči jsou narovnaní a technicky jsou velmi vyspělí. My hrajeme taktičtěji a s hokejkami na zemi. Turnaj teprve začal, dál už ale musíme jenom vyhrávat,“ řekl po zápase střelec prvního českého gólu na turnaji Lukáš Plochý.

O první výhru v turnaji chtějí Češi zabojovat v pondělí večer proti domácí Jihoafrické republice. Ve skupině se ještě utkají s Argentinou, Austrálií a Íránem. České reprezentantky vstoupí do utkání dnes večer v 19:20 středoevropského času proti Belgii.

ČR – USA 3:4 (2:1)
G: Plochý, Seemann, V. Soukup – Kaepeller, Leser 3x

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy