HMS: Češky postupují do čtvrtfinále z prvního místa. Namibii porazily 6:0

Pretoria, 9. 2. 2023

České pozemkářky vyhrály na mistrovství světa v halovém hokeji skupinu B s bilancí čtyř vítězství a jediné porážky. V posledním utkání na turnaji v jihoafrické Pretorii vyhrály i díky hattricku Anny Vorlové nad Namibií 6:0 a ve čtvrtfinále se v pátek od 12:00 středoevropského času utkají s Australankami.

Česko-Namibie 6:0

G: 14. Lehovcová, 17. Hájková, 34., 36. a 40. Vorlová, 35. Laciná

„Upřímně se nám vůbec nesnilo, že bychom na mistrovství světa postoupily do čtvrtfinále z prvního místa, takže to je úplně úžasné. Nicméně pro nás ten turnaj teď teprve začíná, protože my chceme dosáhnout vyšších cílů a chceme se určitě porvat o medaili,“ řekla po utkání obránkyně Tereza Mejzlíková.

„První místo ve skupině je skvělý a myslím si, že když nastoupíme na čtvrtfinále jako na tyhle zápasy a ještě s větším nasazením, tak že to bude úplně v pohodě a zvládneme to levou zadní,“ dodala Natálie Hájková.

České hokejistky nastoupily ke svému poslednímu, pátému zápasu ve skupině mistrovství světa v Pretorii s vědomím, že jim stačí remíza k udržení prvního místa ve skupině.

Reprezentantky Namibie uhrály na turnaji pouze jednu remízu a už nemohly postoupit. V Pretorii se ale prezentují velmi dobrými výkony.

Obrovskou dvojšanci měly v úvodu Vorlová a Laciná, ale brankářka Petro Stoffbergová ve spolupráci s obránkyněmi dokázala situaci vyřešit a poradila si i s prvním trestným rohem v utkání, který zakončila Adéla Lehovcová. Přestože měly české pozemkářky v prvním dějství ještě několik slibných příležitostí, gól nedaly.

I ve druhé části držela Namibii Stoffbergová, která pokryla jak střelu Natálie Novákové, tak i při trestném rohu pokus Lucie Duchkové, autorky vítězného gólu proti Ukrajinkám. Další standardní situaci už ale Češky využily, když Adéla Lehovcová ve 14. minutě trefila oblíbené místo v levém horním rohu.

Za stavu 1:0 pokračoval tlak favoritek. Tereza Mejzlíková pálila z pravé strany, její střela ale narazila na betony Stoffbergové. O chvíli později byla česká obránkyně ještě blíže gólu, ale brankářka Namibie vytáhla hokejkou míček na tyč. O chvíli později ale Mejzlíková rozehrála trestný roh a její kolegyně z obranné dvojice Natálie Hájková prostřelila Stoffbergovou mezi nohama. Po prvním zásahu hokejistky Slavie, která běžně hraje v útoku, vyhrály svěřenkyně trenérů Grundieho a Procházky první poločas 2:0.

„Je to trošku nezvyk. Naposledy jsem hrála obránce před deseti lety v mladších žákyních. Na mistrovství Evropy v Hamburku jsem poslední dva zápasy hrála obránce, protože Jindra Neusser byla zraněná a Tereze Mejzlíkové nebylo dobře, tak jsem šla na obránce. A jsem na tom postu pořád, tak je to asi dobré,“ usmála se při otázce na změnu postu Hájková a dodala: „Ale baví mě to a učím se od těch nejlepších tady. Jsem v obraně spokojená.“

Hned na začátku druhé půle Hájková dostala do potíží Kolářovou a Namibijky zahrávaly první trestný roh. Brankářka Čecháková ale střelu Gilliesové vyrazila těsně mimo. Hra se poté vyrovnala a gól nepřinesla ani hra ve čtyřech po dvou žlutých kartách udělených krátce za sebou. Největší šanci měly Nikol Babická s Annou Vorlovou, které běžely samy na brankářku, ale situaci přehrály a Vorlová nedokázala přihrávku usměrnit mezi tyče.

V úvodu čtvrté čtvrtiny měla po chybné rozehrávce Jindřišky Neusser šanci Krugerová, Čecháková ale dobře vyběhla. Na druhé straně Stoffbergová skvěle zasáhla proti střele Novákové, ale ve 34. minutě získala Anna Vorlová ve středu hřiště volný úder, okamžitě vběhla do kruhu a střelou zobákem kolem pravé nohy brankářky zvýšila na 3:0.

Vorlová o chvíli později vybojovala na Schimmingové penaltu, kterou pět minut před koncem proměnila Kateřina Laciná a bylo to 4:0. Jihoafričanky ještě při vědomí, že ve skupině B skončí poslední, tréninkově zkusily hru bez brankářky, ale Laciná v brejku našla Vorlovou, která upravila na 5:0. V závěru si poprvé na turnaji zachytala Rozárie Mrázová a 51 sekund před koncem čelila trestnému rohu. Namibijkám ale nevyšlo zpracování rozehrávky a z protiútoku upravila Anna Vorlová před prázdnou bránou svým třetím zásahem v utkání na konečných 6:0.

S Australankami se Češky po změně plánu utkají už ve 12 hodin středoevropského času.

„My už jsme s Australankami hrály v přípravném utkání tady v Pretorii, dařilo se nám a vyhrály jsme vysokým rozdílem. Myslím si ale, že se rozehrály a rozhodně si na ně musíme udělat analýzu a pořádně se na zápas připravit. Půjdeme do utkání s respektem, ale s ohromnou bojovností, protože my se chceme dostat do semifinále a ještě výš,“ řekla k nadcházejícímu utkání Mejzlíková.