Extraliga: Mistry ČR jsou Litice a Slavia, Kadaň po 25 letech extraligová!

Extraligový ročník 2023/2024 je minulostí. Minulý víkend proběhl vrchol sezóny, známe již medailisty, mistry i účastníky příštího ročníku prestižní EHL. Kromě finále a zápasů o bronz se bojovalo i o extraligovou příslušnost v mužské soutěži a známe tak složení na příští sezónu. Skupina o umístění je také již dohraná, a to v obou soutěžích.

Mistry České republiky se stejně jako loni stali muži TJ Plzeň-Litice a ženy SK Slavia Praha. Oba týmy zvítězily na nájezdy a vybojovaly si kromě mistrovského titulu také účast v nejvyšší klubové soutěži na starém kontinentu, EHL. Pro litické byl navíc tento zážitek o to lepší, že ho mohli prožít se svými fanoušky na domácím hřišti.

Stříbro putuje mužům Slavie a ženám Rakovníka. Oba týmy předvedly ve finále proti budoucím mistrům výborné výkony a padly až na nájezdy.

Bronzové medaile si odnesly ženy z Hradce a muži Bohemians. Oba zápasy měly velmi dramatický průběh, Klokani porazili Hostivař o jednu branku, u žen rozhodovaly samostatné nájezdy.

Na nepopulární bramborové příčce se umístily ženy Pragy a muži Hostivaře. I přes jejich pochopitelné zklamání nutno dodat, že oba tyto týmy v sezóně prokázaly velké zlepšení a kvalitní výkony a jejich účast ve Final Four byla více než zasloužená.

V dolním kříži, který byl dohrán již minulý týden, si nejlépe vedli muži Rakovníka a ženy Hostivaře a obsadili tak konečné páté místo. Na šesté příčce se umístili muži Presidentu a ženy Litic, sedmé místo patří mužům Hradce a ženám Mnichovic. Tabulku uzavírají ženy Bohemians a muži Pragy, kteří tak putovali do baráže.

V té nejprve proti prvoligovému vyzyvateli z Kadaně uhráli remízu. Vyrovnaný stav svítil na výsledkové tabuli i po druhém vzájemném utkání, a tak o příštím extraligovém účastníkovi musely rozhodnout nájezdy. Tuto disciplínu zvládla lépe Kadaň, a po 25 letech ji tak uvidíme v extralize.

Zde tedy podrobnější report z posledních extraligových zápasů:

FINÁLE

MUŽI

SK SLAVIA PRAHA – TJ PLZEŇ-LITICE 0:1 SN (0:0, 0:0, 0:0, 0:0)

Nájezdy: Uhlíř, Gerlický E.

R: Toth, Vudmaska

Finále bylo podle předpokladů velmi vyrovnané, dokonce tak moc, že diváci nemohli sledovat příliš velký počet šancí. Oba týmy stavěly na pevné obraně, která soupeři povolila přejít do zakončení jen sporadicky. Bylo rozdáno celkem deset karet, gól však během základní hrací doby nepadl žádný. Proto následovaly nájezdy, které znamenitě zvládl brankář Litic Tomáš Nečas. Ten nepustil za svá záda jediný pokus Slávistů, a jelikož jeho spoluhráči Adam Uhlíř a Eduard Gerlický proměnili, zůstává pohár v Plzni.

„Za vítězství v nájezdech jsem samozřejmě rád je to skvělý pocit, ale rádi už bychom to zlomili v základní hrací době,“ říká kapitán Litic Adam Uhlíř. „Nájezdy jsou hrozně vabank, jsou to nervy. Ve finále nikdo nechce udělat chybu, což vedlo k bezbrankovému stavu.“

Kapitán Slavie Patrik Dubina pochopitelně nemohl skrývat zklamání:

„Nedokážu moc popsat, jak se teď cítíme – prohrát na nájezdy stejně jako minulý rok, nemám k tomu co dalšího říct. Nájezdy jsme trénovali, nechápu, proč nám v zápase nevyšly, asi psychika…Jinak byla celá sezóna skvělá, až do druhého semifinále jsme všechno vyhráli. Bohužel, hraje se na výsledek finále, a to jsme vyhrát nedokázali.“

 

ŽENY

SK SLAVIA PRAHA – HC 1972 RAKOVNÍK 5:4 SN (1:0, 1:3, 1:1, 1:0)

G: Nová Lu., Hájková, Horešovská, Nováková N. – Přibíková V. 3x, Vorlová

Nájezdy: Nováková N., Lehovcová, Nová Li. – Hanzlová

R: Babická, Mack

Oproti mužům bylo ženské finále plné gólů a obratů. Nejprve šla do vedení Slavia zásluhou Lucie Nové, poté však Rakovník třemi góly obrátil vedení na svou stranu. Do poločasu se Slávistkám sice podařilo alespoň snížit, pár minut po poločase ale žlutočerné znovu odskočily. Velmi se dařilo zejména Veronice Přibíkové, která nasázela hattrick. Vedení však Rakovníku nevydrželo, Natálie Nováková poslala svým úderem zápas do nájezdů.

„Vrátit se do zápasu bylo náročné, ze začátku se nám moc nedařilo, ale je skvělé, že jsme to urvaly. Nájezdy jsou dost vabank, takže hrozně náročné, ale jsme moc ráda, že jsme to zvládly,“ říká brankářka vítězného celku Andrea Vančurová.

Druhé místo je i s ohledem na průběh semifinále úspěch,“ říká Veronika Přibíková. „Prohry v nájezdech ve finále se nám bohužel stávají téměř každoročně, samozřejmě jsme to chtěly urvat v základní části, ale zápas se dostal do nájezdů a tam už je to o štěstí.“

 

O TŘETÍ MÍSTO

MUŽI

HC BOHEMIANS PRAHA – HC HOSTIVAŘ 2:1 (1:1, 0:0, 0:0, 1:0)

G: Svoboda – Stibor, Soukup O.

Také zápas mužů o třetí místo byl velmi vyrovnaný, i když jako jediný ze všech utkání finálového dne nemusel do nájezdů. Do vedení šla zásluhou Lukáše Svobody Hostivař, ještě do konce první čtvrtiny však stihli Klokani vyrovnat, když se prosadil Lukáš Stibor. Potom se činili zejména rozhodčí, kteří nasadili velmi přísný metr a během zápasu stihli rozdat čtrnáct karet, z toho jednu červenou. Zápas rozhodla trefa Ondřeje Soukupa osm minut před koncem. I přes závěrečný nápor Hostivaře ve snaze vstřelit vyrovnávací branku udrželi Klokani vedení, a slaví tak bronzové medaile.

 

ŽENY

HC 1946 PRAGA – HC SLAVIA HRADEC KRÁLOVÉ 0:1 SN (0:0, 0:0, 0:0, 0:0)

Nájezdy: Pražáková, Lojanová, Fondrková

R: Kavanová, Toth

Zlepšené výkony během jarní části, ale neúspěch v semifinále, to spojovalo týmy Pragy a Hradce, které se proti sobě postavily v boji o bronzové medaile. Předem daného favorita tento duel určitě neměl, a poté, co ani jedna z brankářek nepustila jediný gól, šlo se do nájezdů. Ty se velice povedly Barboře Čechákové, která pokryla všechny nájezdy. Vzhledem k tomu, že na druhé straně proměnily Tereza Pražáková, Karolína Lojanová a Natálie Fondrková, putuje bronz do Hradce.

„Zápas byl celou dobu vyrovnaný, byl trochu opatrnější, ale šance byly na obou stranách,“ hodnotí průběh utkání Barbora Čecháková. „Jsem hrozně ráda za naše mladé holky, které se v průběhu sezóny staly tahouny. Dneska bylo vidět, že to opravdu už stálo na nich.“

„Po prohraném zápase můžu říct, že čtvrté místo úspěchem není, pomýšlely jsme na vyšší příčky a po prohře v semifinále jsme chtěly bronz, což se bohužel nepodařilo,“ lituje záložnice Pragy Zuzana Semrádová. „Na druhou stranu, během sezóny jsme se postupně zvedaly a jarní část jsme odehrály opravdu dobře, až nad očekávání. Hodně nás to mrzí, stejně tak prohrané semifinále. Dneska rozhodlo, že jsme nedokázaly proměnit šance, kterých jsme si vytvořily dost. Chce to větší klid na hokejce, abychom mohly naplno zužitkovat náš výkon.“

 

SKUPINA O 5.-8. MÍSTO

MUŽI

HC 1946 PRAGA – HC SLAVIA HRADEC KRÁLOVÉ 2:3 (1:1, 0:1, 0:0, 1:1)

G: Hanzlík, Šimánek – Hynčík 3x

R: Holek, Troníček

Přímý souboj o vyhnutí se baráži zvládl lépe Hradec, na jehož výhře se výraznou měrou podepsal výkon Tomáše Hynčíka, který vstřelil hattrick.

 

HC 1972 RAKOVNÍK – HC PRESIDENT 5:3 (2:0, 1:0, 1:1, 1:2)

G: Seemann 3x, Jahoda, Branšovský – Janů, Lupač, Semrád

R: Kopřiva, Větrovský P.

Rakovník si i díky třem gólům Martina Seemanna poradil s Presidentem a potvrdil tak celkové páté místo, jeho soupeř skončil o příčku níže.

 

ŽENY

HC HOSTIVAŘ – TJ PLZEŇ-LITICE 2:1 (2:1, 0:0, 0:0, 0:0)

G: Balážová, Neplechová D. – Rutová

R: Větrovský A., Vudmaska

V tomto zápase padly všechny góly během první čtvrtiny. Poté už se střelkyně odmlčely, z velké části to bylo také dané silným deštěm a s ním souvisejícím podmáčeným povrchem, který celý zápas bohužel negativně ovlivnil.

 

TJ MNICHOVICE – HC BOHEMIANS PRAHA 3:1 (1:0, 0:0, 1:0, 1:1)

G: Horálková, Pažitková B., Fousková E. – Jindráková A.

R: Šmídová, Minaříková

Domácí hráčky byly gólově úspěšnější díky třem proměněným trestným rohům. V poslední minutě korigovala celkové skóre dorážející Anna Jindráková.

 

BARÁŽ

HC 1957 KADAŇ – HC 1946 PRAGA 2:2 (0:0, 0:1, 2:1, 0:0)

G: Kruliš, Běžel ml. – Kopřiva

R: Holek, Krýsl

Skóre prvního zápasu otevřel v šestnácté minutě Tomy Šimánek. O dalších šestnáct minut bylo vyrovnáno a vzápětí také otočeno, prosadili se obránce Zdeněk Krulich a útočník Jaroslav Běžel mladší. Později srovnal Tomáš Kopřiva, a jelikož už se nikdo další netrefil, bylo jasné, že o extraligové příslušnosti rozhodne výsledek odvetného duelu.

 

HC 1946 PRAGA – HC 1957 KADAŇ 1:2 SN (0:0, 0:1, 1:0, 0:0)

G: Šimánek – Ležal, Pospíšil

Nájezdy: Jaroš, Mašek – Králík M., Ležal, Pospíšil

R: Holek, Vudmaska

Bezbrankové skóre drželo skoro až do poločasu, těsně před pauzou však gólem „do šatny“ zařídil náskok Lukáš Ležal po úspěšném zakončení trestného rohu. Ve 38. minutě se v baráži podruhé prosadil Tomy Šimánek. Poté již brankáři střelcům nic nepovolili, a tak následovaly samostatné nájezdy. Ty ukončil krásným zakončením kapitán hostů Petr Pospíšil a poslal tak svůj tým do vysněné extraligy.

 

Letošní sezóna je tak u konce. Gratulujeme a děkujeme všem jejím účastníkům, velká gratulace zejména všem medailistům, staronovým mistrům a novým extraligovým účastníkům do Kadaně. Poděkování patří rozhodčím a také fanouškům, bez kterých by to prostě nešlo.

Těšíme se znovu v sezóně 2024/2025!

 

 

 

-bp-

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy