Vaše dotazy: odpovídáme na cokoliv, na co se zeptáte

Přišla nám od vás spousta dotazů – nejen na zrušení účasti na HME U21 žen, ale i na rozpočet svazu. Pozvali jsme tedy Robina Weintritta a Filipa Neussera, kterým jsme všechny otázky položili. V rámci článku svůj pohled přidal i Gino Schilders. Kdyby se Vám nechtělo číst, rozhovor najdete i na našem YouTube kanále a Spotify jako podcast!
Odkaz na video, Odkaz na podcast
Kdybyste měli další dotazy, napište je na ales.vetrovsky@pozemnihokej.cz a rádi je opět zodpovíme. Případně se můžete obrátit na revizní komisi na e-mail davidvacek@seznam.cz. Teď už k dotazům:
Rozhodnutí svazu zrušit halové ME U21 holek vyvolalo v lidech opravdu velký vztek. Je strašná škoda, že se to neodkomunikovalo lépe dovnitř našeho pozemkářského hnutí, protože to sdílení na sociálních sítích je vždycky nešťastné.
GS: Rozumíme, že nepopulární rozhodnutí vždy vyvolávají emoce. Proto jsme nejdříve komunikovali s hráčkami a teprve poté s veřejností. Filip Neusser, předseda komise reprezentace, se dodatečně zúčastnil tréninku, kde to osobně probral s hráčkami, kterých se to týkalo.
FN: Ano, souhlasím že rozhodnutí vyvolalo v některých lidech veliký vztek. Nic jiného jsem ani nepředpokládal. Poprvé v historii přistupuje svaz k tak zásadnímu rozhodnutí. Je jasné, že to bude budit pouze negativní emoce.
Takže na vysvětlenou. EHF na nás tlačila velmi zásadně abychom do konce týdne poslali naše rozhodnutí. Aby se to někteří lidé nedozvídali z cizích webů a jiných kanálů, přistoupili jsem ke komunikaci hlavním kanálem svazu, tedy webem a soc. sítí. Juniorky a ženy měly o víkendu tréninky, kde jsem jim osobně vše vysvětlil. Ano, chystáme případně komunikaci s rodiči, ale to chvilku potrvá. Vždy bude někdo křičet, že je to špatně komunikováno, nebo že je rozhodnutí dokonce netransparentní. O víkendu jsem to v Praze vysvětloval všem, které jsem na zápasech potkal. Stejně tak to očekávám od členů předsednictva.
RW: Komunikace od nás není určitě ideální. Ani nemůže být z mnoha důvodů. Zmíním ty hlavní:
1. Ne vždy je o to zájem ze strany hokejové komunity.
2. Administrativa svazu představuje necelé dva pracovníky. Každý z nás ostatních tomu dává nějaký omezený čas při své další práci. Nemáme kapacitu odvézt profi komunikaci a já bych tu kapacitu ani nechtěl. Nemáme na ni a měli bychom si vystačit s tím, co máme.
Je zrušení HME nějakým signálem do budoucna pro celý halový hokej nebo jiné kategorie? Máte připravenou nějakou strategii do budoucna?
FN: Ano, co se týče reprezentace, tak určitě to signálem je. Jsme pouze jedna ze 3 zemí v Evropě, která hraje všechny kategorie ve všech soutěžích. Proč Francie, Anglie, Německo, Belgie, Nizozemí, Španělsko, Itálie atd. nehrají všechny soutěže? Protože to není efektivní. A není to pouze z finančních důvodů, ale termínů, volného času pro hráče, dublování soutěží a mix hala venek ve stejných termínech. Do toho přišlo rozhodnutí NSA o prioritizace sportu a zásadní snížení dotací pro pozemní hokej.
RW: Za mě je velmi pravděpodobné, že si budeme muset vybrat a stanovit jasná pravidla co podporovat a v jakém rozsahu. Ve venkovním hokeji máme šest reprezentací (U18/21/áčko to celé muži /ženy). V halovém dalších šest. V hockey5 dalších šest, nebo dokonce osm, myslím, že tam má mistrovství i U16. To je teoreticky 20 nároďáků a odhadem takových čtrnáct akcí ročně. Akce venku stojí 750.000 až milion. Akce v hale stojí 300.000 – 500.000. Hockey5 jsme dosud neplatili. Pokud odmyslím olympijský sen, dostali jsme letos lehce přes tři miliony na toto všechno.
Podle mého názoru, a to zdůrazňuji, je to můj osobní názor, bude muset vzniknout nějaké strategické schéma jako:
Hockey5, ID, Masters apod – mohou požádat a svaz rozhodne na základě aktuální situace a třeba uradí startovné. Ale obecně svaz se nezavazuje k ničemu.
Hala – svaz hradí například 30% repre akcí, zbytek se mohou spojit hráči a kluby. Pokud se částka sežene, jede se, pokud ne, nejede se.
Venek – svaz hradí akce reprezentace tak, jako dosud s tím, že častěji bude vybírat neoficiální hotely, když to jen trochu půjde.
Stejné schéma bude muset vzniknout pro přípravu jednotlivých kategorií a také pro národní soutěže. Na základě rozpočtu budeme moct pohybovat třeba na předsednictvu a pak na Radě klubů s těmi procenty, abychom daný rok zvládli. Už teď se rodiče mladších kategorií v nějakém rozsahu na přípravě podílí. Podle mého názoru to bude potřeba téměř všude, a to zejména pokud chceme tu dražší verzi přípravy jako jsou zahraniční kempy nebo turnaje.
Jak se stane, že NSA nejdřív náš sport/svaz podpoří/vybere pro Olympijský sen, a potom nás dá do prioritní skupiny 3, čímž v podstatě zabije tu prvotní dotaci?
GS: Bohužel je to tak, jak říkáte. Hned po zveřejnění výsledků prioritizace jsme se setkali s NSA a zdůraznili jsme, že nerozumíme tomuto nelogickému kroku a že jsme velmi zklamaní. I když NSA tvrdí opak, vnímáme, že rozhodující systém/klíč není nastaven správně. Totéž si myslí i mnoho dalších svazů a ČUS, a proto intenzivně pracujeme na přehodnocení celkového systému do budoucna.
FN: Velmi jednoduše, je to politika. Dřív byl předsedou NSA člověk z kolektivních sportů, dnes je z individuálního sportu ovlivněn florbalovou lobby. Může se nám to zdát nefér, ale to je tak všechno. Bohužel.
Když se zruší HME do 21 let, kde mají mladé holky nabrat zkušenosti? Při nominaci na dospělé halové ME a MS se počítá s hráčkami, které mají zkušenosti, ale jak k nim holky, co nehrají halové klubové poháry, tedy přijdou?
GS: Každý hráč a hráčka má během roku spoustu možností se rozvíjet, a 4 zápasy (proti týmům jako Chorvatsko, Švýcarsko, Turecko, Rakousko) nebudou dělat zásadní rozdíl. Naopak věříme, že pro některé hráčky to může být dokonce přínosné, protože mají malé okénko v nabitém roce, kdy se mohou soustředit na regeneraci. Neplatí to samozřejmě pro všechny, ale každý, kdo má chuť se zlepšovat a získat zkušenosti, k tomu příležitost najde.
FN: HME juniorek hraje celkem 6 týmů, bez ČR. Dokonce není ani divize B. Opravdu si někdo myslí, že náš halový hokej je založen na zkušenosti 4 zápasů během dvou let s týmy jako Chorvatsko, Švýcarsko, Turecko, Rakousko? Ne, naše halové zkušenosti vždy vychází z kvalitní halové extraligy, která má stále velkou kvalitu v porovnání ostatních zemí. A pokud si to opravdu někdo myslí, tak zde zřejmě začíná celý problém české reprezentace. My se totiž máme porovnávat s úplně s jinými týmy a svazy.
S tím souvisí otázka, proč se do ženské reprezentace na halové mistrovství oslovují hráčky, které už se s reprezentací rozloučily? Tím se opět bere možnost získat zkušenost těm mladým.
GS: Náš společný cíl je rozvíjet mladé hráče a hráčky, a proto každý, kdo chce na sobě pracovat, dostane šanci se ukázat. Trenér a Komise reprezentace rozhodují o finální nominaci. Myslím, že každý, kdo se podívá na seznam hráčů v reprezentaci a spočítá průměrný věk (ať už u mužů, nebo žen), vidí, že podporujeme mladou generaci. Zároveň ale potřebujeme i zkušené hráče a hráčky v týmu, a proto je možné, že se v nominaci objeví někdo starší a zkušenější.
FN: Prosím uveďme příklad. V minulosti to tak bylo, a to právě z důvodu, že EHF a FIH nekoordinovali jednotlivé soutěže, takže týden po HME byla kvalifikace na venkovní MS. Což je další argument, proč nehrát obě soutěže. V minulosti jsme uvažovali dokonce o rozdělení týmů úplně. Hala/Venek. Takže halu by hrály i klidně holky, které s venkovním hokejem skončily. Dává to smysl. Navíc holky v reprezentaci už potřebují volný čas bez hokeje. Musí se na hokej těšit, stejně jak to funguje všude ve světe.
Je pravda, že dva placení trenéři u ženské reprezentace stojí svaz měsíčně čtvrt milionu korun?
GS: Mrzí nás, že evidentně někdo závidí plat některým trenérům, ale je důležité si uvědomit, že:
a) výše odměn pro trenéry (stejně jako pro rozhodčí a další) byla stanovena před výběrovým řízením. Existuje určité rozmezí, ale u každého trenéra víme, že odměny jsou v rámci tržních standardů pro tyto pozice. A jako důkaz, že neplatíme příliš mnoho, slouží fakt, že bohužel v minulých letech nebylo mnoho kandidátů, kteří by se na tyto pozice hlásili.
b) každý, kdo má zájem a ambice se vzdělávat v oblasti pozemního hokeje, se může obrátit na svaz a rádi se podíváme na možnosti spolupráce. Vážíme si lidí, kteří mají zájem pracovat pro hokej a kteří jsou ochotni a schopni přiložit ruku k dílu.
FN: Neuvěřitelné, jak platy najednou leží pozemkářskému hnutí v žaludku. Ale aby se někdo vzdělával, posouval a vytvořil kvalitní konkurenci trenérů v klubech, kteří by dostali zaplaceno, to už je větší problém. A teď mířím na celé hnutí. Naopak ti, kteří to dělají, si zaslouží mnohem větší odměny a respekt.
Je pravda, že 3 nikoliv 2 repre trenéři celkem stojí svaz skoro 250tis/měs. Vše je však vázáno na projekt XX8 z kterého nelze jen tak, jak si kdo zamane, přesouvat prostředky. V minulosti jsme naopak díky špatnému rozhodnutí repre komise, ztratili další 3 trenéry, kteří by mohl pracovat na full time. Je to veliká škoda. Výplata těchto trenérů je však vázána na další povinnosti mimo reprezentační týmy.
Tzn. under age kategorie, koordinace a administrativa s RC Olymp, práce a trénování v klubu apod.
RW: Z Filipovy odpovědi, bych chtěl vytáhnout jeden pohled. Lidi, kteří pracují v klubech nemají čas jít v hokeji do hloubky. Stejně jako my někde pracují, navíc ve volném čase trénují a víkendy trávi na zápasech. Trenérů, kteří se vzdělávají a mají opravdu ambici jít dál, je málo. Všem chybí čas, energie, musí se nějak živit. Často i osobní války: dokud je tam tenhle tak já nikdy!
Pokud se nám nepodaří připoutat těch několik (méně než deset, myslím) lidí v ČR a necháme je „živit se jinak“, bude to začátek konce.
A dobře vím, že popírám sám sebe, protože „držím kasu“ a často říkám, že nemáme na tohle nebo na tamto. Ale přesto lze udělat plno věcí, které k tomuto cíli mohou směřovat. Nikoli jenom stát s nataženou rukou a brečet „oni mi na to nedali“. Můžeme investovat peníze, které si sami vyděláme, pokud to bude naší jasnou prioritou. A na Radě jsem prezentoval, že vydělat si jde. Můžeme spolupracovat s jinými subjekty na tomto cíli tak, jak to předvedl letos Filip s Olympem.
Když se zruší HME do 21 let, tedy jeden z vrcholů juniorek, a tím i velká část práce placených trenérů, zůstává jim ten velkorysý plat?
GS: „Velkorysý plat“. Tato otázka je zcela mimo, a ani já na ni nemohu seriózně reagovat, protože ukazuje spíše osobní frustraci toho, kdo ji položil.
FN: Autor této otázky zřejmě ví, jak velkorysý plat kdo má. Mohu se zeptat, kde se přesně ptá? Jako že, „nejede se na HME, tak výplata se ti sníží o 4 dny“. Tohle je dost absurdní. Prosím ať se na mě autor této otázky obrátí osobně.
Existuje nějaké jiné přístupné vyhodnocení investovaných peněz a naplnění cílů Olympijského snu mimo tento stručný článek? Olympijská kvalifikace: Olympiáda nevyšla, v cestě ale pokračujeme! – Pozemní Hokej (pozemnihokej.cz)
FN: Právě se na tom pracuje a předělává se celá koncepce. Pokud v minulosti existoval, nevím. Na základě finanční analýzy se právě přistoupilo k rozhodnutí zrušit JHME.
RW: Jen bych doplnil i jednu ze svých předchozích odpovědí, každému musí být více než jasné, že pokud by olympijský sen nebyl, tak z těch 3 milionů dotace pro repre bychom neutáhli ani venkovní sezónu v olympijském hokeji pro všechny kategorie a obě pohlaví bez podstatné participace hráčů, klubů, vlastních zdrojů apod.
Existuje ještě systém placených trenérů v klubech? Prý ne…znamená to tedy, že svaz platí jenom trenéra Slavii?
FN: Viz má předešlá odpověď.
Bohužel 3 trenéři skončili a teď je budeme velmi špatně hledat zpět. Pokud někdo o nějakém trenérovi ví a je ochoten se vzdělávat a zároveň pracovat pro reprezentaci a klub, prosím, hned sem s ním!
GS: Trochu rejpavá reakce na tuto otázku. Každý, kdo něco chce a umí, má dveře ke svazu otevřené, a rádi se s kýmkoli setkáme a pobavíme se o tom, jak může posunout pozemní hokej dál. Svaz neplatí trenéry Slavie, svaz platí trenéry, kteří chtěli být součástí a měli dovednosti, které jsme hledali. To, že to nakonec byli Tomáš Procházka a Martin Capouch ze Slavie, je náhoda. Každý je vítán v týmu a ano, ideálně bychom měli trenéry více rozložené po celé republice, a proto jsme také začínali s trenéry pro vysoký výkon ve více klubech. Realita je však taková, že většina trenérů v posledních 30 letech byla z Prahy. To nebyla volba svazu, ale bohužel máme omezený „rybník“ a je to na klubech, aby vychovávaly nové trenéry, rozhodčí a sudí. Když se podíváte na všechny trenéry v národních týmech za poslední roky, bohužel většina pochází z Prahy. Pojďme těmto lidem nezávidět, ale fandit. A nebo se přidejte k týmu – stále sháníme dobré trenéry, manažery, fyzioterapeuty pro národní týmy a SCM.
Je někde zveřejněná svazová struktura a odpovědnosti jednotlivých členů?
RW: Dobrá otázka, asi teď není zveřejněná. Obvykle bývá součástí nějakých prezentací na Radách klubů. Zveřejnit bychom ji měli, to je fakt. U všech níže uvedených jako „placené role“, kde je dohodnut rozsah (například 1 den v týdnu), tam tento rozsah uvádím. Někde rozsah není uveden, ale nikdo z uvedených kromě Káji Koryntové, Tomáše Babického a Pavly Maškové nemá český hokej jako hlavní zdroj příjmu.
Předsednictvo (zlatá úroveň):
Gino Schilders (prezident, odpovídá za zlatou úroveň, tedy předsednictvo), drtivou většinou je jeho práce pro hokej financovaná z Erasmů, které sám zpracovává. Pro ČSPH představuje malý náklad.
Josef Ostaš (místopředseda), momentálně bez placené role
Standa Stejskal (místopředseda), dlouhodobě bez placené role
Mirek Semrád, dlouhodobě bez placené role
Marek Brada, dlouhodobě bez placené role (hradíme jen práci kondičáka)
Tomáš Levý, dlouhodobě bez placené role
Robin Weintritt, generální sekretář (odpovídá za výkonnou, říkáme stříbrnou, úroveň) – placená role, letos snížen rozsah úvazku na polovinu proti loňsku.
Pod generálním sekretářem jsou tyto hlavní komise
Sekretariát – Pavla Mašková (0,8 úvazku), Kája Koryntová (plný úvazek), Honza Lehejček (dva dny v týdnu). Starají se o získání a vyúčtování dotací, vyplácí všechny cesťáky, rozhodčí, judge, řeší smlouvy, jsou k ruce komisím, komunikují s účetnictvím, garantují určité projekty, zajišťují smlouvy s lidmi, které platíme v režimu příležitostné spolupráce (více než 100 lidí s množstvím malých odměn), pomáhají se soutěžemi nebo mezinárodními turnaji. Ve většině komisí pracují další placení nebo neplacení lidé, ale ty už tady nezmiňuji.
Akademie – Honza Lehejček má na starosti akademii jako platformu pro vzdělávání, a to v rámci svého úvazku na svazu
Marketing – Aleš Větrovský, placená role, zastřešuje web, socky, hokej na zemi, komunikaci s médii (možná jste viděli sestřihy z kola, které Aleš nově zajistil v ČT), měl Sportinvest kde jsme spolupráci k 1.9. ukončili, má na starosti pokrytí turnajů nároďáku v ČR i jinde apod.
Repre – Filip Neusser, placená role
Rozvoj členské základny – Pavlína Hlučková, placená role v rozsahu 1 den v týdnu. Snaží se pracovat v různých směrech se školami, univerzitami, různými soukromými organizacemi, je spojkou pro Ostravu. Zatím spíše hledáme cestu, než že bychom jeli něco zajetého.
Talentovaná mládež – za sport Tomáš Babický (druhý a poslední 100% úvazek), za rozvoj a administrativu Bára Čecháková (placená role). Dělají vše od U16 dolů včetně. SCM, SPS, celodeňáky, doufám brzy i mezinárodní turnaje.
Soutěže (STK) – Michal Krýsl, placená role, má to v sobě i disciplinárku.
OTA (organizace turnajů a akcí) – na začátku roku jsem na tuto roli rezignoval a v důsledku snížil svůj úvazek, nikdo nový zatím není. Koordinuji alespoň v rámci svých možností.
Rozhodčí – Tomáš Holek, placená role.
Jak probíhalo výběrové řízení na dodavatele nového vybavení/oblečení pro reprezentace? Kolik nás obnova oblečení bude stát?
RW: Obecně je třeba říct, že Adidas, který máme už tu naši kolekci nevyrábí a nelze doobjednávat. Zejména U18 chlapci (podle mých informací) už nemají dostatek slušných dresů. Nemáme tedy jinou možnost než něco udělat.
Kolik to pro všechny nároďáky stojí…to samozřejmě záleží na tom, co všechno se koupí. Pokud bychom koupili opravdu „oholenou sadu“ tedy dres, trenky, sukni, ponožky a možná něco málo k tomu, mohli bychom se dostat v novém olympijském cyklu někam k hranici milionu korun v maloobchodních cenách. Pokud bychom přidali teplákovky, tréninkový trika, mikiny, trika na volný čas, bundy a kdoví co ještě, dostaneme se úplně klidně přes dva miliony korun v maloobchodních cenách.
Věděli jsme, že odkládat už to moc nejde a zároveň, že na to nemáme. Měli jsme ale od jedné firmy indikaci, že lze část získat jako protiplnění za reklamu. Filip oslovil jednu firmu, která opravdu nabídla balík oblečení „zdarma“ tedy za reklamní plnění a to v řádu vysokých statisíců v maloobchodních cenách. To nás motivovalo k tomu, že jsme oslovili asi pět nebo šest firem. Nakonec jsme měli dvě kompletní nabídky, jedno jasné „nechceme“ a ostatní zůstali někde mezi tím, pokud si dobře pamatuji. Řešil to v této fázi Honza Lehejček. Z nabídek byla Osaka lepší. Navrhnul jsem předsednictvu realizaci s Osakou, dostal jsem souhlas. Smlouvu jsme podepsali před 14 dny (zhruba) a dresy budou doufám v lednu. Jsme ve zpoždění na naší straně, tak snad se stihne halové MS.
Nad rámec balíku od Osaky, jehož výši vzhledem ke smlouvě nechci takto „naplacato“ zveřejnit, chceme letos investovat z vlastních zdrojů 300.000,-, což odsouhlasilo poslední předsednictvo. V příštím roce dáme do plánu další podobnou částku, pokud to bude možné. To by mělo víceméně zajistit celý 4 letý olympijský cyklus pro všechny nároďáky od U16 do dospělých v komfortním rozsahu. Což je moje subjektivní hodnocení a určitě bude plno jiných hodnocení…
Jedná se o klasický projekt, vícekrokový, který se dělá mnoho měsíců. Spolkne dost času. Podobné projekty jsou obrovskou slabinou dnešního českého hokeje v různých oblastech. Většinově amatérská struktura je v logickém rozporu s realizací dlouhodobějších projektů. Neumíme to a dovolím si říct, že s těmito stanovami a v této konstelaci to ani v dohledné době umět nebudeme. Děkuji Honzovi Lehejčkovi za tuto skvělou vlaštovku.
Kdo je na svazu zodpovědný za shánění peněz mimo dotace z NSA? Jaké podnikáme kroky v hledání jiných podporovatelů?
FN: Všichni. Myslím, že v marketingové komisi velmi rádi přivítají nové nápady a pracovníky. Rád se osobně setkám s kýmkoliv, kdo pro svaz sežene korunu navíc.
RW: Filip umí hodně rozjet v této oblasti, řeknu to za něj. Potřebuje taky, aby to někdo dotáhl. Trochu podobně jako s Osakou. Gino se v této věci strašně snaží, viz Evnia. Nechci jejich zásluhy snížit. Ale osobně si nejvíc vážím pomoci Terezy Levé, která pomohla s partnerstvím i když není „přímo na tom svazu“. Jako jedna z mála pochopila, že není žádný svaz a ne-svaz. Je jenom jeden český hokej a ten potřebuje pomoc a ne hejty a hejtry.
Už mnohokrát jsem někde psal a říkal, že náš potenciál si vydělat peníze pořádáním akcí, turnajů, prostě aktivitou, je podstatně větší, než sponzorské peníze. Ukázali jsme to i v praxi v roce 2023. To chce ale pozitivní a nadšené lidi.
Jaký je vlastně rozpočet svazu a jak jsou peníze rozděleny? Jak se vykazují peníze z Olympijského snu, když jsou to veřejné peníze. Jaké údaje jsou volně dostupné, když jsou to veřejné peníze? A kde to najdeme?
FN: Autor otázky zřejmě nerozumí rozdělení státních dotací. Velmi rád osobně zodpovím. Veškeré státní dotace jsou vázané na určité oblasti a nelze v nich jakkoliv přehazovat. A už vůbec ne, používat na jiné věci. V ten okamžik porušujete účel dotace, což je trestné. Riskujete tak zrušení dotace a trestní stíhání.
Pokud někdo naráží na to, že v programu Olympijského snu je dost peněz a mohou se ušetřit na JHME, tak se velmi plete. Dotace je vázána na olympijský sport a činností směřující k úspěchu programu. Což halový hokej není.
GS: Tyto informace jsou veřejné a během každého roku je probíráme na Radě ČSPH, kde jsou všichni zástupci oddílů. NSA a Revizní komise mají zodpovědnost zjišťovat, zdali dodržujeme veškerá pravidla spojená hlavně s financema. Vždycky poskytujeme veškeré informace, které od nás NSA nebo Revizni komise chtějí.
RW: využiju prostoru a napíšu více. Pokud se omezíme na zdroje z NSA (máme i jiné zdroje, ale NSA jsou největší), tak jsme celkem za roky 2022 / 2023 / 2024 dostali zhruba částky 40 milionu / 30 milionu a 22,5 milionu. To je sešup, ale před pár lety jsme prý měli 8 milionů celkem. Vše je relativní. Kolik dostává každý svaz a ze které dotace najdete i na stránkách NSA. To je veřejná informace.
Tyto peníze nám stát (NSA) slíbí obvykle strašně pozdě (duben, květen) a dá ještě později (květen, červen). Když se dozvíme, kolik máme, už je půl roku pryč. Kdyby ta částka byla stabilní, nevadilo by to. Ale s těmi turbulencemi v milionech a desítkách se nám to kočíruje a plánuje fakt těžko. Přesto jsme za roky 2022 a 2023 vytvořili zisk cca 3,4 milionu. To jsou peníze, které nám spolu s tím, co jsme měli z předchozích let, tvoří téměř 5 milionový polštář, který nám umožní přežít ty první měsíce. A umožňuje nám snít o novém hřišti anebo o pomoci nějakému klubu ke hřišti.
Na Radu klubů musíme dle stanov připravit rozpočet. To funguje tak, že já komunikuji se všemi hlavami komisí a společně připravíme rozpočet do hrubých položek za každou komisi. Tento rozpočet dám na předsednictvo. Následně ho připravím pro Radu klubů, která musí každý rok rozpočet schválit a kde má zástupce každý klub. To se stalo i letos, hotovo bylo zhruba v půlce června. Každý klub má tedy k dispozici rozpočet po komisích (viz delegáti z rady mají mail z 5.6.). Letos jsem odpovídal i na doplňující otázky, které šly ještě do každé komise dovnitř, do detailu. Všichni účastníci to mají v mailu. Celá komunikace byla na Radě veřejná a ta následná mailová byla v režimu „odpovědět všem“.
Máme zvolenou Revizní komisi, kterou teď nově vede David Vacek. Revizní komise má každý pohyb na účtu v jednom excelu. Kompletní účetnictví ve více excelech a pdfkách. U Davida Vacka je ještě přidaná hodnota, že v těchto účetních datech umí rutinně číst. Jsem přesvědčen, že pokud klub podezřívá předsednictvo z něčeho špatného a je to třeba vážnější podezření, má se obrátit na Revizní komisi. Už jen proto, že je to nezávislý, nezaujatý pohled.
Jak se peníze vykazují: no každá z dotací a máme jich asi 11 za minulý rok, a nejen od NSA, se musí vyúčtovat. Každá má trochu jiná pravidla a požadavky. Hlavní osobou je Karolína Koryntová v této věci, bez níž bychom to rozhodně nezvládli. Já se jí snažím pomoct, aniž bych se jí moc pletl pod nohy. Ona by asi nesouhlasila
Za co přesně jsou zodpovědní placení trenéři? Kolik hodin odpracují?
FN: Zodpovězeno výše.
Je možné HME juniorek ještě zachránit? Zdá se, že by se lidé složili. Nebo pokud je hlavním problémem financování, uvažoval svaz nad low-cost variantou s výrazným podílem spoluúčasti?
FN: Ano, svaz nad tímto opravdu uvažoval. A pokud chce jet někdo někam na výlet, tak si samozřejmě může zaplatit co chce. Problém ale není pouze ve financích, ale v termínech. Ženy se připravují na HMS a do šampionátu jsou pouze 2 volné víkendy, z toho jeden je HME juniorek. Kdy se budou připravovat juniorky a kdy ženy? Kde jsou volné termíny na přípravu? Bohužel nejsou. Musela by se opět zásadně zkrátit liga. Celý sportovní svět míří k prioritizaci a zaměření na cíle. My budeme všude a nikde. Nejlépe, abychom hráli ještě Hockey 5.
Jak si představujete motivaci hráček a hráčů v takové situaci?
FN: Velmi jednoduše. My je totiž chceme motivovat na OH, nikoliv na halové soutěže, které jsou jednou za dva roky.
Proč nebylo komunikováno/konzultováno takto zásadní rozhodnutí s kluby v předstihu? Nebo bylo?
FN: Jak jsem už psal, dostali jsme se pod časový tlak ze strany EHF.
Jak dlouho už je známo, že na HME U21 nebudou peníze?
FN: Až když vznikla analýza příjmů a úprava pravidel prioritizace NSA. Finální odpověď jsme dostali z NSA cca 20 dní zpět.
Proč se platí některé hráčky z ženské složky, a z jakých to jde konkrétně peněz?
FN: Nevím jaké hráčky má kdo na mysli. Pokud některé hráčky mají nějakou malou odměnu, tak je to pouze za trénování v under age kategoriích.
V minulosti zřejmě hráčky nějaký příspěvek dostávaly, ale to bylo právě z projektu Olympijský sen (dále jen XX8).
Schválilo se koupě automobilu 8+1, kdo auto bude využívat?
RW: Auta jsme koupili z dotace, které ve zkratce říkáme „movité dotace“. Na radě jsem zástupcům klubů radil i kde na stránkách NSA mohou dotaci najít. 85% dostaneme od NSA, 15% je spoluúčast svazu. Tuto spoluúčast musíme cashově vydat a hospodářsky dochází k pětiletému odpisu. Tyto investice nemají tedy velký vliv na hospodářský výsledek organizace. Mají naopak dopad do cash flow. My jsme si to mohli dovolit jen díky ziskům, které jsme měli v posledních letech. Z toho jsme těch 15% mohli financovat (nelze ani jinak, než z vlastních zdrojů).
Auta jsme původně chtěli čtyři a to pro mimopražské „hokejové“ oblasti. Nakonec Hradec má svůj autobus bez naší pomoci. Jedno auto je v Plzni, druhé v Rakovníku (tyto dvě jsme koupili už loni) a třetí bude brzy v Kadani. Kvůli prioritizaci se náš budget snížil na pouhý 1 milion ročně. Letos jsme chtěli podpořit workouty, to nám z této dotace neprošlo. Podobně rok před tím neprošly GPS pro hráče nebo vysílačky pro rozhodčí. Pravidla jsou prostě striktní…paradoxní přitom je, že ty vysílačky byly napsány dokonce ve výzvě jako přípustné. A pak to neprošlo s tím, že jeden pár by musel být nejméně za 80.000,- (účetnictvím políbení tuší proč). Někdy je to trochu alchymie.
Kolik stojí fyzická příprava žen, včetně trenéra a pronájmu fitness a haly? Kolik hráček tuto službu ve skutečnosti využívá? Holky samy uznaly, že na kvalifikaci na OH nebyly fyzicky dobře připravené, řešilo se to nějak?
FN: Řeší se to prakticky stále. Jedná věc jsou výdaje, druhá efektivita a další práce hráček. Od nového roku chceme přistoupit k jinému systému, který ovšem bude zřejmě mnohem finančně náročnější. Dnes fyzická příprava žen a juniorek stojí cca 30tis/měsíčně včetně trenérů.
Říkalo se, že vybrané peníze 2,5 mil. na cestu do Indie budou z části i využity na mladší kategorie a nyní se odhlašují HME?
GS: Otázka je zcela mimo kontext. Nechápu logiku této otázky. Indie: díky kampani HitHit, Evnia a dalším aktivitám, které iniciovali různí členové svazu, jsme získali prostředky pro cestu do Indie. To nakonec pomohlo i rozpočtu ostatních komisí, a tím pádem to určitě přispělo i mládeži.
FN: Teď už se motáme v kruhu. Autor tohoto dotazu zřejmě nemá ponětí kolik co stojí a kolik akcí financujeme.
Tento rok byl extrémně náročný na rozpočet reprezentace. A nepočítám do toho akce reprezentaci žen, které mohou být hrazeny z programu XX8. (Indie a kvalifikace ME žen v Glasgow).
1) HME ženy a muži.
2) venkovní ME U21 – muži Švýcarsko, ženy Rakovník
3) kvalifikace ME muži Dublin.
Celkem státní dotace v oblasti reprezentace činí 3 000 000,- pro rok 2024. Pokud chceme být úspěšní a mít adekvátní přípravu, tak je jasné, že to prostě ufinancovat nelze. Cca 3mil korun jsou výdaje pouze za akce bez přípravy.
Avšak příští rok je mnohem horší – HMS žen, JHME, ME U18 (muži jednou na áčko do Francie, ženy do Glasgow), venkovní ME mužů v Portugalsku a žen v Polsku. Je prostě jasné, že už nelze financovat všechno. Celé hnutí se s tím bude muset smířit. Kde jinde šetřit než tam, kde to dává nejmenší smysl. A ještě jednou, pouze 3 země v evropě včetně nás, hrají všechny soutěže.
RW: moment…vybrané 2,5 milionu je co? Vy myslíte tu sbírku HitHit? Tato sbírka vybrala zhruba 550.000,-. Nemám to teď před sebou, neberte mě prosím za slovo. Náklady na dopravu a nakoupení těch dárků byly na té „má dáti“ straně. No celkový výsledek byl, že „čistého“ jsme vybrali třeba 350.000,-. Samozřejmě pokud nepočítám podíl na platu Honzy Lehejčka, který projekt vedl. Celkové náklady na Indii byly témě 1,6 milionu korun. Z této částky tedy nejméně 1,2 milionů zaplatil svaz z běžných dotací. Skvělý výsledek Hithitu pomohl (možná v té nefinanční rovině ještě více než v té finanční). Ale na Indii jsme se rozhodně nesložili. Přispěli jsme. A to zhruba 20%, zbytek platil svaz. Rozhodně nic „nezbylo“.
Když se svaz potýká s nedostatkem peněz a je zřejmé, že Olympijský sen byla a je nafouknutá bublina, proč se neinvestuje raději do českých trenérů?
FN: Opět prosím autora otázky, ať se na mě obrátí osobně. Co znamená nafouknutá bublina? Co je to za nesmysl? Do českých trenéru investujeme a chceme investovat. Prosím hlaste se!
RW: připadá vám letošních 9 milionů jako bublina? Přeju si bublifuk!
Před pěti lety Filip Neusser představil novou koncepci, spojení U21 a žen, aby více holek mohlo kvalitně trénovat. Co se stalo s touto koncepcí? Byla někdy vyhodnocena? Zdá se, že holek v obou kategoriích naopak ubylo. Na co jsou koncepce a plány, když se nevyhodnocují a nikdo za ně není odpovědný?
RW: Před pěti lety jsme se potýkali s velmi podobným problémem – finance. Žádný program XX8 neexistoval. Takže stejný argument. Chceme všechny kategorie a adekvátní přípravu? tak na to musíme mít prostředky. Tato koncepce se naopak ukázala funkční. Koncepce neměla za cíl přivézt více reprezentantek (od toho máme jiné programy), ale zefektivnit práci reprezentací za prostředky, kterých není (nikdy) dostatek.
Říkáte, že vše komunikujete předsedům klubů, což je určitě v pořádku, uvažovali jste i o jiném způsobu komunikace, který bude transparentnější?
RW: ano. Organisovali jsme se o workshop týden po Radě klubů. Na téma rozvoj opravdu proběhl. Na téma finance zrušen pro nezájem. Dělali jsme výzvy k zaslání otázek, že my odpovíme. Jednou odpovídal formou rozhovoru na webu Pepa Ostaš, jednou já. Otázky zdaleka nebyly tak peprné jako ty dnešní.
Aleš Větrovský oslovoval veřejnost i dál. Nikdo se neptal. Teď máme otázky, které od pohledu jsou „ty skutečné“, které má komunita v hlavě. A je šance odpovídat. Proto jsme se shodli na tom dát to na web. Neodpovědět jen mailem Karolíně.
Rada klubů se letos ptala široce. Jeden z účastníků mimoděk napsal, že se ptá, protože „je ochota odpovídat“. A proto bylo otázek podstatně více než jsem já viděl na těch dvou před tím. Opravdu byla a je ochota. Když nám dáte otázky měsíc dopředu tak jako my dáváme klubu dva měsíce dopředu agendu, připravíme na každou Radu odpovědi. Klidně uděláme jeden den formální Radu a druhý den jen odpovědi na dopředu zaslané otázky a diskuse. Možná je to chyba, ale kromě relace „osoba – výplata“ jsem ochoten zveřejnit vše. To říkám za sebe. Ta neuvěřitelná nedůvěra jinak ten sport sežere zevnitř.
Máme revizní komisi, která nedostává žádné podněty. Za posledních 7 let je to celkem nula podnětů. Pokud se nepletu.
Kdyby se například jednou za kvartál sešly takto kvalitní a otevřené otázky, najdu si ty tři hodiny na ně odpovědět.
Pokud máte i nadále otázky, napište je na e-mail ales.vetrovsky@pozemnihokej.cz. Rádi je opět zodpovíme! Případně se můžete obrátit na revizní komisi na e-mail davidvacek@seznam.cz.
-ave-