HOKEJOVÁ MLÁDEŽ: Trénování vás musí bavit!

Pozemní hokej v České republice roste, proto je ale potřeba více trenérů, kteří budou mít pro trénování vášeň a náklonnost tak, jako hráči ke hraní. Není to vždycky jednoduché, obzvlášť když trenéři zároveň i aktivně hrají. Takový příběh si píše Jan Urbanec, trenér a hráč týmu SK Slavia Praha. Má za svoji hokejovou cestu nasbíraných několik medailí, kterými byl odměněn za hraní a i za trénování.
Jak dlouho se pozemnímu hokeji věnuješ?
K pozemnímu hokeji jsem se dostal přes spolužáka, který mě na konci 1. třídy přemluvil od fotbalu. Začal jsem tedy v 7 letech a letos to už bude 20 let co pozemák hraju.
Co tě přivedlo k trénování? Jakou kategorii jsi začal trénovat jako první?
Bavilo mě učit sebe i ostatní nové věci, zároveň byla vždycky sranda si s dětmi zahrát hry, co jsme hráli i my v dětství. S trénováním jsem začal v 16 letech u kategorie U10 chlapci s Petrem Linhartem.
Za svou kariéru ses dostal k trénování mladších dívek a chlapců až po starší. Která kategorie pro tebe byla nejpříjemnější? Vnímáš velký rozdíl ve vedení žen a mužů?
Je obrovský rozdíl trénovat holky a kluky, zároveň i každá kategorie je úplně jiná a je potřeba k ní přistupovat jinak. Nyní trénuji kroužky v 1.-3. třídách, vypomáhám u U8 kluků i holek, dále mám na starost kluky U15, dorostenky a od podzimu mám na starost i ženy B, které nám hrají extraligu. No, není toho málo :). Zároveň ale díky tomu jak je každá kategorie jiná, tak se člověk opravdu nenudí a v každé si najde, co ho baví. Samozřejmě ve většině kategorií nejsem sám, ale mám super kolegy, co mi vypomáhají. Nejde říct, že bych měl nějakou kategorii radši. V mladších kategoriích si více s dětmi hrajeme, ve starších už je to více o hokeji, taktice a dovednostech. To je i důvod, proč to jde vše psychicky zvládnout. Co se týče času, tak k tomu mám ještě svoji práci, naštěstí jsou ale tréninky odpoledne a ve většině případů na sebe navazují, takže se to dá stíhat.
Říká se, že ne každý dobrý hráč je automaticky dobrým trenérem. Jak na to nahlížíš?
S tím určitě souhlasím. Nejdůležitější je empatie, umět hráčům naslouchat a podle toho odvíjet způsob komunikace. To určitě každý skvělý hráč nemá a je to za mě důležitá součást dobrého vedení týmu.
Za klub SK Slavia Praha jsi jako hráč získal několik medailí, aktuálně stříbro z halové sezony. Dokážeš nasbírané zkušenosti předat svým svěřencům? Jak se to projevuje?
Určitě se snažím předávat co nejvíce zkušeností, které jsem získal a získávám jako hráč, jedná se primárně o technické a taktické věci. Samozřejmě se ale snažím pomáhat i zkušenostmi ohledně zdraví, jelikož jsem za svoji kariéru bohužel zažil pár možná i zbytečných zranění, kterým se třeba dalo předejít, kdybych měl právě více informací a zkušeností.
Je podle tebe důležité se ať jako hráč či trenér dál a dál rozvíjet?
Ano, určitě je důležité stále nabírat nové zkušenosti a učit se novým věcem. Samozřejmě je fajn získávat zkušenosti i mimo hokej z ostatních sportů.
Inspiroval ses někdy trenérskými technikami ze zahraničí?
Snažím se pravidelně sledovat zahraniční týmy, okoukávat jejich techniky a strategie a pak to předávat svým svěřencům. Bohužel na to už nezbývá tolik času, ale je to součást mého trenérského, ale vlastně i hráčského zájmu.
Co bys rád předal mladším, kteří by se třeba jednou chtěli stát trenéry?
Nejdůležitější je, aby je to bavilo! Práce s dětmi není jednoduchá, ale může být sranda. Je důležité se dětem 100% věnovat! Oni to pak vracejí, když zpět předávají tu dětskou radost a energii .
-vp-

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy