EuroHockey Executive Leadership Forum: Postřehy Karolíny Kříženecké a Gino Schilderse

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti z nedávného Executive Leadership Fora, které se konalo v Bruselu a kde jsem měla spolu s prezidentem ČSPH Gino Schildersem možnost reprezentovat náš sport za Českou republiku. Za tuto příležitost bych chtěla velice poděkovat.

 

Co je „EuroHockey Executive Leadership Forum“ ?

EuroHockey Executive Leadership Forum je výjimečné setkání zástupců všech federací, které se koná každé dva roky a zaměřuje se na rozvoj pozemního hokeje v Evropě. Forum bylo plné inspirativních diskusí, workshopů a přednášek, které nám poskytly mnoho nových poznatků a nápadů pro další rozvoj našeho sportu.

 

Hlavní body setkání

Diskutovali jsme o strategických plánech, které zahrnují financování našeho sportu, o tom, jak klíčové je zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů a celkově o roli mladých lídrů a také o využití moderních technologií jak při sportovním výkonu, tak i v administrativním zázemí. Bylo zdůrazněno, že do procesu strategického plánování je důležité zapojit všechny zainteresované strany, včetně hráčů, klubů a národních federací, 

Další z klíčových témat:
  • Důležitosti strategie, její obnovování a vyhodnocování
  • Komerční hodnota ze strategie
  • Stavební bloky úspěchu
  • Olympijský úspěch v Paříži
  • Vedení mládeže: Podpora mladých lídrů v hokeji
  • Fundraisingové strategie
  • Strategické vztahy
Filozofie

Filozofie fóra byla zaměřena na inspiraci a provokaci k akci. Každý delegát si na konci setkání dal vlastní závazek, který bude sdílet s ostatními, včetně jeho progresu.  

Vnitřní svoboda

Protože jsem trenér, velmi mě zaujala přednáška Jamilona Mülderse o nalezení a důležitosti vnitřní svobody při trénování a o jeho cestě k sebereflexi a sebepoznání.

Zde je stručný souhrn jeho prezentace: Jamilon Mülders ve své keynote hovořil o své osobní cestě a zkušenostech, které ho formovaly jako trenéra a lídra. Začal tím, že se mu nelíbí být středem pozornosti a raději by mluvil o tématech než o sobě. Přesto se rozhodl sdílet svůj příběh, který je plný výzev a překonávání překážek.

Jedním z hlavních témat jeho projevu bylo, že úspěch není jen o trofejích, ale o tom, co následuje po nich. Mülders zdůraznil důležitost vedení a odpovědnosti, kterou mají lídři vůči svým týmům. Mluvil o tom, že je důležité začít u sebe a být autentický ve svém přístupu k vedení.

Dalším důležitým bodem bylo jeho přesvědčení, že vedení lidí není součástí žádného kurikula, a přesto je klíčové pro úspěch v jakémkoliv oboru. Mülders sdílel své zkušenosti z různých rolí, které zastával, od hráče po trenéra, a jak mu tyto zkušenosti pomohly lépe porozumět potřebám a motivacím lidí kolem něj.

Mülders také hovořil o své osobní historii, včetně svého dětství bez rodičů a výchovy prarodiči, kteří přežili druhou světovou válku. Tato zkušenost ho naučila hodnotit rodinné vazby a význam podpory a péče o druhé.

Jedním z nejdůležitějších poselství jeho projevu bylo, že vedení je o vytváření bezpečného a podporujícího prostředí, kde se lidé cítí oceněni a motivováni. Mülders zdůraznil, že je důležité investovat čas do poznávání lidí a budování vztahů, což může mít zásadní vliv na jejich výkon a spokojenost.

Na závěr Mülders vyzval účastníky, aby si našli čas na osobní rozhovory a sdílení svých motivací a cílů, což může výrazně zlepšit komunikaci a spolupráci v týmu.

 

Své postřehy z fóra také doplnil i prezident ČSPH Gino Schilders:

Energie a nastavení mysli

„Osobně jsem si velmi užil prezentace Minke Booij, Marca Coudrona a Jamilona Mülderse, kteří každý svým způsobem mluvili o síle změny myšlení. Všichni prošli během svého života různými intenzivními přechody, které – když se na ně dnes ohlížejí – vnímají jako osvobozující momenty, ve kterých objevili sílu změny paradigmatu. Díky velmi odvážným rozhodnutím převzali kontrolu nad svým osudem a přestali obviňovat ostatní ze svých neúspěchů. Abychom mohli vést ostatní, musíme nejprve pochopit a umět vést sami sebe. Od stěžování si k činům a převzetí odpovědnosti za vlastní kroky.

Na základě rozhovorů s účastníky z jiných zemí jsem si cenil jejich zájmu sdílet své zkušenosti a snahy o pozitivní změny pro příští generace. Od zemí bez hřiště a s 85 hráči až po ty s 2 000 hřišti a 250 000 hráči – všechny spojuje sen a každodenní úsilí přivést ke krásnému sportu více dětí. Potěšila mě také otevřenost v sdílení know-how a solidarita, kterou projevily velké hokejové země a EuroHockey při podpoře rozvíjejících se národů. Je zároveň hezké vidět, že zatímco někteří mají hokej jako své povolání, pro většinu skupiny jde o dobrovolnictví.

Můj osobní závazek na závěr fóra se týkal podpory mládežnického leadershipu v Evropě a v České republice. Brzy budou zveřejněny další informace, ale pro všechny mladé mezi námi, kteří by se chtěli zapojit do hnutí mladých lídrů, se mi klidně ozvěte – rád vám řeknu víc o možnostech v Česku i v rámci Evropy.

Přeji každému možnost zúčastnit se podobných fór, kde se můžete setkat s podobně smýšlejícími kolegy z jiných zemí. Existuje mnoho cest, jak se zapojit do evropské hokejové rodiny – a pokud vás to zajímá, dejte nám vědět.“

 

Karolína Kříženecká



Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy