Extraliga: Holub ozářil Pragovku, Litice jsou stále k nezastavení

Další víkend, další branky, další body, další překvapení. A jaké že bylo to největší? Možná to v utkání žen na Zeleném pruhu. Praga tam nedokázala ukončit svou herní krizi, která se tak jen víc prohlubuje. Bohemians si také dokázala vybojovat výhru s Presidentem, blýskl se třígólový Holub a mnoho dalšího!

Extraliga mužů

Páté kolo začalo duelem Pragy a Hostivaře, domácí se chtěli vymanit z prozatímního nepříjemného průběhu sezóny, Holub na to měl však jiný názor. Stejně tak si zastříleli i hráči z Litic, kteří si tím zvedli statistiku vstřelených branek hned o sedm zásahů. Rakovník si dokázal pohlídat utkání s Hradcem, kterému k ukončení trápení nepomohl ani navrátilec a bývalý kapitán tamního celku Zdeněk. A Presidentu se nedařilo ani v neděli, kdy se utkali s Bohemians.

Praga svou nepřiznivou bilanci nezlepšila, rozstřílel je Holub

HC 1946 Praga – HC Hostivař 2:6 (1:5)
G: 14., 36. Bursík – 12., 20., 30. Holub, 26. Chabr J., 28., 59. Chabr O.
R: Holek – Řehák

Praga do utkání vstupovala s jasným cílem – vyhrát, připsat si další body a odskočit v tabulce Hradci. To by ale nesměl po hřišti pobíhat Tomáš Holub, který pálil ostrými. Cíl se mu podařilo zasáhnout dokonce třikrát a kompletně tím zruinoval myšlenky domácích na dobrý výsledek. Ani mladý Denis Bursík, který se rozhodl svému soupeři v této disciplíně konkurovat, na něj a na obrat utkání se svými dvěma zásahy nestačil. Když se k tomu přidali ještě bratři Chabrové s celkem třemi brankami, jednalo se o jasnou záležitost.

„Dnešní zápas s Hostivaří bych hodnotil jako pozitivní, ačkoli nám bohužel nepřinesl další body do tabulky,“ sděluje Denis Bursík. „První poločas byl hodně vyrovnaný. Na první inkasovaný gól z rohu jsme odpověděli ihned naším rohem. Bohužel po dalších proměněných rozích soupeře jsme už hůř stahovali jejich náskok. Druhý poločas jsme ještě lépe drželi herní systém, ale na soupeře to už nestačilo. Ke konci už začínala přicházet i únava po středečním zápase. Myslím si, že výkon jsme neodvedli špatný, a odvetu jim určitě nedáme zadarmo.“

Velkou oporou v bráně je pro Hostivař Vojtěch Pažitka. „Do zápasu jsme vstoupili dobře, první polovinu jsme Pragovku nepouštěli do větších šancí, kromě jednoho rohu, po kterém jsme trochu smolně inkasovali. Ve druhé čtvrtině se nám však povedlo vstřelit hned 4 góly, které nám dodaly klid. Nicméně uklidnili jsme se až moc, inkasovali jsme opět z rohu na 2:5 a v poslední čtvrtině jsme pustili Pragovku, která si vytvořila několik šancí, zpátky do hry. V závěrečné části zápasu byla hra velmi otevřená, Praga chtěla utkání ještě zdramatizovat, my jsme naopak chtěli vstřelit rozhodující branku, což se nám i z rohu povedlo. Dneska to kluci odjezdili, našli jsme efektivitu v zakončení, zejména z trestných rohu, kterou jsme v ostatních zápasech občas postrádali. Za výhru jsme samozřejmě rádi. Doufám, že si dnešní hru a dobrý pocit převedeme i do dalších zápasů, tabulka je našlapaná a každý bod má pro nás cenu zlata.“

Litice ukázali sílu ofenzivy

TJ Plzeň Litice – President 7:1 (4:1)
G: 10. Gerlický, 23., 51. Koryťák, 25. Batík, 30., 41. Uhlíř, 59. Hes – 28. Lupač
R: Holek – Mack

Velkou nadílku si z Plzně odvezli kluci z Presidentu. Nejen gólovou, ale karetní. Červenou viděl po druhé žluté Jan Rychetník. V 10. minutě otevřel střelecký účet Gerlický, na kterého do poločasu plynule navázali i Koryťák s Batíkem a Uhlířem. Na průběhu nic nezměnil ani Lupač, jenž propálil Matěje Bílka. Když se ve druhém dějství opět trefili Koryťák s Uhlířem a přidal se k nim Hes, svítilo na tabuli skóre 7:1, které se až do finálního hvizdu neměnilo.

I díky Ondřeji Hesovi Litice inkasovaly pouze jednu branku. „Vstup do první poloviny utkání se nám povedl a dokázali jsme si vybojovat šance, které jsme i přes dobrou presidentskou obranu zvládli proměňovat. O poločase jsme tedy do šaten odcházeli s třígólovým náskokem. Ve druhé polovině zápasu po červené kartě hostujícího týmu se nám už do útoku chodilo poměrně snadno a upravili jsme stav utkání na konečných 7:1.“

Ani Matěj Kavan se dnes za President nedokázal prosadit. „Utkání s číslem 1878, probíhalo za krásného podzimního počasí. Doprovázeno lehkým deštěm, který by pouze blázen nazval mrholením. Ze začátku oba týmy vykazovaly dobrých kvalit, jež byli střeženy očima diváků v napětí. Toto napětí skončilo 5 minut před koncem první čtvrtiny, když nám Gerlický Eduard vstřelil gól z útočného brejku. Další čtvrtinu padly další 3 branky, ze kterých byl jeden provedený i námi. Zbytek utkání se již začaly sypat karty, které velmi lehce ovlivnily fyzický výkon hráčů při přesilovce obou týmu. Dle mého názoru byla polovina karet udělena právem za nějaké řeči či fauly. Nicméně karty za kecy typu: „Sorry, chlapi, za ten roh, skočilo mi to na nohu jsem ***“ se mi zdají celkem zbytečné a ovlivňují hru. Kromě karet se ale sypaly i góly do branky hostů a zápas tak skončil 7:1 pro plzeňské.“

Ani navrátilci k výhře proti Rakovníku nestačili

HC Slavia Hradec Králové – HC 1972 Rakovník 2:4 (2:1)
G: 8. Zděnek, 29. Kulička – 24., 51. Trejbal, 35. Jahoda, 60. Klaban
R: Machút – Krýsl

Hradci přinesl novou naději na změnu současného kurzu navrátilec Zděnek, který si v minulosti zahrál i za reprezentaci a nosil v tamním klubu kapitánské „C“. Po osmi minutách se jeho příchod ukázal jako velmi cenný, protože se ihned odkázal prosadit. Ve druhé čtvrtině však srovnal Trejbal. Na to ještě dokázali domácí odpovědět a znovu se ujmout vedení. Ve druhém poločase se jim ale recept na obranu hostí nepodařilo nalézt, což se o Rakovníku rozhodně říct nedá. Brankáře Svobodu se jim podařilo překonat hned třikrát, čímž utkání otočili a zaslouženě si odvážejí tři body.

„První polovina zápasu byla vyrovnaná,“ říká Tomáš Vodenka. „Dokonce jsme měli i jednogólový náskok. Hosté ale ve druhé půlce ukázali, že jsou lepším týmem, začali nás přehrávat a proměňovat svoje gólové šance. I z tohoto zápasu tedy odcházíme s prohrou.“

„První půlku jsme nebyli příliš zkoncentrování, ve druhé jsme se do toho ale již dostali a měli jsme hodně šancí,“ konstatuje Jakub Klaban. „Problém nám dělalo hřiště a déšť, i přesto jsme se díky změně rozestavení dokázali po prvních 30 minutách vzpamatovat a začali jsme se více tlačit do útoku. Jsem rád za výhru, předvedený výkon ale nebyl optimální.“

Bohemians předvedli defenzivní lekci

President – HC Bohemians Praha 3:4 (1:3)
G: 24., 47. Rychetník Jak., 48. Ševčík – 9. Vohnický, 16. Trejbal, 24., 31. Soukup O.
R: Mack – Holek

Bohemians se proti Presidentu zpravidla nedaří, a tak byli mírnými favority domácí, kteří ale byli oslabeni o Jana Rychetníka. Ten nemohl kvůli karetnímu trestu ze sobotního duelu nastoupit. To, že nepříznivá bilance se dá vždy změnit, začal po devíti minutách dokazovat Vohnický, na kterého ve druhých patnácti minutách navázali Trejbal a Ondřej Soukup. V brance Bohemians skončil jeden míček, který vyšel z hole Jakuba Rychetníka. Hned po změně stran si připsal druhý gól Ondřej Soukup, a tak vše naznačovalo, že na drama nedojde. Opak byl pravdou – dvěma slepenými zásahy Rychetníka a Ševčíka se vrátili domácí do zápasu. Na to reagovali klokani tím, že se zatáhli a spoléhali na neprostupnost obrany. Tato taktika jim i vyšla, a tak po posledním zapískání nemuseli skrývat radost.

„Z mého pohledu byla hra velmi vyrovnaná,“ hodnotí Vojtěch Troníček. „Bohemians byla produktivnější, a proto také byl poločas 4:1. V průběhu zapasu jsme měli několik gólových šancí, které jsme bohužel neproměnili, v poslední čtvrtině se nám podařilo snížit na rozdíl jediné branky i přes několik dalších příležitostí jsme ale nedokázali vyrovnat.“

Za klokany nastoupil i Jakub Žižkovský. „Zápasy s Presidentem pro nás nejsou nikdy jednoduché. Stejně tomu bylo jak v posledním zápase minulou sezónu, přátelském před touto novou, tak i nyní. Proto jsem také s vývojem celkově spokojený. I když poslední čtvrtina, kdy jsme inkasovali během několika desítek vteřin dva góly a prakticky pořád jsme bránili. To nám ukazuje, že je stále na čem pracovat.“

Extraliga žen

Ženy se nám představili pouze v jednom utkání, protože to mezi Hradcem a Rakovníkem bylo odloženo. Bitva Pragy a Hostivaře ukázala, že trápení prvního jmenovaného celku bude rozsáhlejšího charakteru, než někteří možná čekali.

HC Slavia Hradec Králové – HC 1972 Rakovník

Odloženo

Praga si připsala třetí prohru v řadě

HC 1946 Praga – HC Hostivař 1:3 (1:2)
G: 6. Tlamsová – 15. Balážová, 23. Halamová, 35. Brtvová
R: Pivko – Jaroš

Ani proti Hostivaři se domácím ženám nepodařilo prolomit prokletí, které na nich již po tři zápasy leží. A to i přestože vše vypadalo nadějně, když si po šesti minutách Tlamsová našla míček a nechytatelně jej poslala mezi tři tyče. Ještě do konce čtvrtiny se podařilo srovnat kanonýrce Balážové, které protančila soupeřovou obranou. Ve 23. minutě vývoj otočila z penalty Halamová a Praga v poločase musela změnit taktiku. Začala více presovat a tlačit se do útoku, což se ukázalo jako dobrý recept. Stejně tak se ale ukázala jako klíčová absence několika střelkyň, protože ani z několika rohů nepřišlo kýžené vyrovnání. Naopak z brejku skórovala Brtvová, na jejíž trefu se nepodařilo již nikomu navázat.

„Do zápasu jsme nastoupily odhodlané prolomit naši střeleckou smůlu,“ poodkrývá plán utkání Kateřina Horčičková. „I s defenzivním začátkem se nám podařilo dát první branku zápasu. K naší smůle soupeř, narozdíl od nás, proměnil trestný roh a později i penaltu. I přesto, že jsme se v závěru zápasu pokusili vyvinout na soupeře co největší tlak, vedlo to jen k několika trestným rohům bez střelecké úspěšnosti. Zatím co Hostivař upravila z brejku skóre na konečných 3:1.“

Věříme, že v příštím kole bude k přečtení i hodnocení Hostivaře.

Již teď se nemůžeme dočkat dalšího kola, protože tato sezóna je skutečně nepředvídatelná a rozhodně se vyplatí ji sledovat!