„Být judge rozhodně není nuda,“ říká Lehejček

Pozice Judge je v podmínkách českého pozemního hokeje ještě stále nová a ne každý ví o koho se vlastně jedná. Do budoucna je určitě potřeba s tuto pozicí počítat i u nás, pokud chceme náš sport posouvat dále a alespoň se držet v širší rodině vyspělých hokejových zemí.

O tom, jaké to je, může vyprávět Jan Lehejček, který se zúčastnil i letošního mistrovství Evropy.

„Jako Judge před zahájením turnaje kontroluješ vybavení všech týmů,“ komentuje povinnosti.

„Každý národní tým má svou oblíbenou kombinaci dresů, se kterou chce nastupovat. Všem se ale vyhovět nedá. V první řadě koukáš na to, aby se nepletly týmy navzájem, pak aby se týmy nepletly s brankáři, pak aby nesplývaly s barvou hřiště. A pak to sestavuj, když má většina týmů kombinace bílé, červené, modré a černé a hřiště je modré. Zlaté Irky se sytě zelenou,“ směje se.

„A pak tu máš nešťastnou a současně úsměvnou situaci Italek,“ vypráví příběh z letošního mistrovství. „Jak brankářská jednička, tak na poslední chvíli povolaná juniorská brankářka mají číslo 12. Manažerka týmu byla domluvená s místními, že jí číslo přetisknou na 16, ale to by někdo v tiskárně neměl mít špatný den, aby to nedopadlo špatně.“

Dres italské brankářky 

„Následuje kontrola pasů, výstroje a hokejek. Všichni vědí, že to přijde a přesto si následně stěžují, že musí odmotávat grip, pokud na první dobrou hokejka neprojde kontrolou přes „katedrálu“.“

Katedrála používaná ke kontrole hokejek

„Když hokejka projde, dostane EHF blyštivou nálepku, no někdo to nechce mít jen tak někde. Vytvoří si z kobercovky čtvereček s popiskem, kam přesně chce, abychom to nalepili. To je prostě něco speciálního!“

„Po kontrole vybavení většinou následuje brífing manažerů. Občas dost plamenné debaty, co musíme obhajovat, že je v regulích turnajů a naproti tomu trenéři a manažeři, kteří se Vás snaží přesvědčit, že na jiném turnaji to tak být mohlo. Hledání společného koncenzu, který je v mezích možného se většinou najde. My oficiálové, většinou nabídneme prst a následně je nám utrhnuta celá ruka. Tak například na tomto ME vymezíte prostor, kde se může pohybovat realizační tým během zápasu, a má to své důvody i z pohledu televize a sponzorů. Následně se ozvou trenéři, že ale potřebují být hřišti blíže. Po diskuzích se to uvolí. No a během zápasu Vám do toho vymezeného prostoru chodí i další členové realizačního týmu. V prostorech kolem střídaček musí být během zápasů pořádek, na to také dohlížíme. Vše se ale musí vyřešit v klidu. Nic pro „horké hlavy“ a potřebuješ alespoň obstojnou angličtinu.“

„Z celého turnaje mě ale nejvíce baví práce při zápasech. Ideálně jako Technical Officer (pozice před stolečkem), to můžete komunikovat s manažery týmu a řešit vše tak, aby zápas proběhl v klidu podle pravidel, která již neovládají rozhodčí. Když jsi „Scoring Judge“ během zápasu, tak do TMS vnášíš statistiky gólů, karet atp. Je to takový hokejový facebook zaměřený na statistiky a podrobnosti o hráčích a týmech. Když jsi „Timing Judge“ musíš mít oči přišpendlené na hřiště a hlavně na rozhodčí. Nesmí ti ujít jakékoliv přerušení hry, být přesný na vteřinu. Tak jako tak, jsi v centru emocí a špičkového hokeje, což chceš!“

Pokud byste měli otázky přímo na Honzu, neváhejte mu napsat na e-mail jan.lehejcek@pozemnihokej.cz.

-leh,ave-

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy