Financování nejen olympijské kvalifikace z pohledu Robina Weintritta

V souvislosti s blížící se Olympijskou kvalifikací žen se vyrojilo mnoho otázek ohledně financování českého pozemního hokeje. U tohoto tématu je to samozřejmě zcela pochopitelné a běžné. Proto na ty nejčastější z nich odpoví jedna z nejpovolanějších osob – generální sekretář Robin Weintritt.

První otázka je vlastně jednoduchá: proč podporujeme specificky ženy? Není to trochu klín mezi muže a ženy uvnitř té komunity?

„Do určité míry to tak může být,“ přiznává. „Obecně pokud nedáte všem stejně všeho, jak zpíval pan Werich v pohádce, vytváří to nějaké pnutí. Pokud se na to podíváme realisticky, tak tu dotační výzvu vypisuje Národní sportovní agentura, tedy zjednodušeně řečeno stát a na její znění nemáme žádný přímý vliv. Osobně by se mi také moc líbilo, kdyby existovala podobná výzva i pro muže.“ 

„My jsme nicméně stáli před úplně prvním rozhodnutím, zda se o podporu vycházející z této konkrétní výzvy ucházet, nebo nedělat nic a nedostat nic. Dnes je v programu, myslím, sedm sportů včetně leďáku, fotbalu nebo basketu. Je pravděpodobné, že příští rok budou chtít participovat sporty, které se nově dostanou do olympijského programu. Zajímala by mě reakce dnešních kritiků, kdybychom se před časem opravdu rozhodli se o dotaci neucházet.“

A co blížící se olympijská kvalifikace? Proč jste se rozhodli, že se budeme účastnit, když bude jistě představovat podstatné náklady?

„Neumím si představit, že si vytyčíme jako šestiletý cíl vrátit se na olympiádu, potom na tom koncepčně pracujeme, čerpáme na to ty zdroje, a když se přiblížíme, tak bychom týmu žen, který si účast vybojoval, řekli: „sorry tohle je nad plán a do toho nejdeme“.“

„Stejně tak by to bylo znevěrohodnění celého olympijského programu. Ani to mi není jedno. Ať je to jak chce, jedná se o 150 milionů do českého sportu každý rok a my nechceme ten projekt zpochybňovat. My ho chceme podpořit a jsme za něj vděční. Tyto peníze přece nakonec pomáhají celému sportu, nejen ženám.“

Jak to myslíte?

„Pokud jednotlivé svazy vymýšlejí různé rozvojové programy, pomohou nakonec tyto prostředky všem. Stejně tak je přirozené, že pokud prostřednictvím takzvaného Olympijského snu financujete značnou část ženské složky, zbude více prostředků na ty ostatní – mládež, mužskou složku a další.“

Rozumím, na kvalifikaci jedeme. Proč se tedy v tomto kontextu obracíte ještě veřejnost s žádostí o další peníze. Sám říkáte, že od státu máte financování zajištěno.

„Řekněme si to natvrdo, občas to slyším: „dostáváte miliony a ještě natahujete ruku“. Když slyším tyto kritiky, často si říkám: „a to, že natahujeme ruku směrem ke státu, to vám nevadí?“.“ 

„Celý český amatérský a mládežnický sport přece natahuje ruku. A to ideálně oběma směry: snažíme se pochopitelně získat co nejvíc ze státu, ale i ze soukromých zdrojů. Ať už tyto soukromé zdroje představují sponzorské peníze, anebo finance vydělané vlastní ekonomickou činností. Momentálně jsme financováni v poměru 90:10 ve prospěch státních zdrojů. Cílem je ale navyšovat i vlastní příjmy, které nejsou účelové, můžeme je v budoucnu investovat dle vlastního uvážení. Klíčová výhoda těchto vlastních zdrojů spočívá i v tom, že je nemusíte utratit v daném roce. Představují prostě naši nezávislost a svobodu.“

Dobrá, chápu výhody financování od sponzorů. Ale od soukromých osob? Rodičů hráčů? Narážím na kampaň Už jen kousek na HitHit.

„Ano, i tak. Proč taky ne? Hithit přinese peníze, ale ukázal ještě něco, co je pro mě snad ještě podstatnější. Pokud se do jakéhokoli projektu zapojí více členů komunity, každý podle svých možností a svého uvážení, jsme schopni se aktivizovat k velmi pozitivním krokům i v té nefinanční oblasti. Zviditelnění hokeje v souvislosti s Hithitem je podle mě skvělé. Ať už jde o zapojení Tomáše Součka, krásnou reportáž v pořadu Branky body vteřiny, ale i účast holek ve Snídani s Novou. To všechno je podle mě pozitivní a není to náhoda. Klíčem je, že se zapojilo mnohem více lidí než obvykle.“ 

„Ti lidé nečekali, co udělá svaz, stejně jako svaz nechce jenom čekat, co mu dá stát. Jsem přesvědčen, že tohle je správná cesta. Všem, kdo se pozitivně zapojili, děkuji.“

Ale zpátky k těm finančním otázkám v souvislosti s kampaní HitHit.

„Jsme amatérský sport, který je ve srovnání s jinými hokejovými sporty relativně levný. Myslím pro rodiče dětí, které ho hrají. Podtrhuji relativně, tedy ve srovnání například s ledním hokejem. V mnoha zemích existuje různá míra spoluúčasti na financování.  V extrémních případech celé národní týmy přijely například do Nymburka nebo teď v létě na Slavii s tím, že si hráči platí kompletní náklady spojené s turnajem, mělo to tak třeba Dánsko a Wales.“ 

„My patříme spíše do skupiny zemí, kde je spoluúčast celkem nízká. I když i u nás hráči podílí na výjezdech například na klubové, pohárové  úrovni. Tam jsou mimochodem také velmi časté různé formy sbírek – a je to dobře. Jaký je potom rozdíl mezi klubem, který je taky do značné míry financován z veřejných peněz, a svazem?  Proč by pro svaz mělo tohle být tabu?“

„My chceme prostě naprosto nenásilně říct, že jsme amatérský sport, a zatím nemáme významné komerční příjmy. A jakékoli příjmy i od veřejnosti nebo okolí hrajících dětí, dospělých anebo reprezentantů v této oblasti jsou vítané. Zůstanou v hokeji a pomohou hokeji.“ zakončuje generální sekretář svazu.

-ave- 

Hlavní partneři

Institucionální partneři

Partneři

Mediální partneři

Týmy