„Nejistota je pro nás problém, nemůžeme finance plánovat dlouhodobě,“ komentuje Schilders
Jak jsme již dříve uvedli ve vyjádření k prioritizaci sportu od NSA, jsme jí zaskočeni. Více to popsal předseda svazu Gino Schilders v rozhovoru pro iSport.cz.
Když se českým pozemním hokejistkám povedlo oproti původním plánům s velkým předstihem dostat se na kvalifikaci o olympiádu, šlo o velkou ránu pro rozpočet?
„No je to trošku rána pro rozpočet, ale nejprve se samozřejmě díváme na sportovní cíle. Neříkám, že peníze jsou vedlejší, ale na prvním místě je rozhodně radost, že máme vůbec tu možnost. Holkám moc fandím. Byť byl plán trochu jiný, turnaj je pro nás extrémně důležitý i pro rozvoj. Pro nás je klíčové, že mladá generace hraje víc mezinárodních zápasů proti nejlepším týmům světa.“
Pominuli dlouhodobý plán na kvalifikaci pro hry v Los Angeles, narážíte i na přesun letošního kvalifikačního turnaje z Číny do Indie?
„Ano, rozpočet byl původně zhruba dva miliony korun, když jsme počítali s kvalifikací v Číně. Jenže pak se turnaj přesunul do Indie. Doufali jsme, že to bude do nějaké míry levnější. Je to podobné, nebo o trošičku dražší přes víza a další věci. Rána to tedy je, ale horší je nejistota.“
Máte na mysli podporu od Národní sportovní agentury?
„Momentálně pořád nevíme přesně, kolik peněz dostaneme od NSA na letošní rok, obzvláště po prioritizaci sportů v Česku. Nejistota je pro nás problém a myslím si, že mluvím i za řadu dalších kolegů či kolegyň. Přitom jsme v olympijském programu. První rok jsme dostali hodně peněz, na kterých jsme stavěli model šest let dopředu. Druhý rok jsme dostali zhruba polovinu a teď… nevíme nic. Bohužel. A to už je leden 2024.“
Předpokládám, že jde o velkou nepříjemnost, viďte?
„Nemůžeme plánovat dopředu pro nároďák, mládež či obecně pro kluby, což bolí nejen mě, ale i celý sport. Mrzí mě, když nemůžeme dlouhodobě plánovat a spoléhat alespoň na nějakou částku. Je to teď hodně divoký. Hlavně si myslím, že sport je celkově podfinancovaný. Řekl bych, že sport má obrovský pozitivní a preventivní dopad nejen na fyzické zdraví, ale hlavně na psychiku.“
Zřejmě tedy, že těžce nesete, když Národní sportovní agentura nezařadila pozemní hokej mezi 30 prioritních sportů, že ano?
„Je to pro nás velké překvapení, když si vezmu, že jsme v olympijském programu jako ženský kolektivní sport. Olympiáda a kolektivní sport jsou přeci důležité, hlavně pro český sport. Máme velkou šanci se přiblížit profesionálkám z ostatních zemí. Dodnes ale nevím, na čem stojíme. Samozřejmě si vážíme podpory a spolupráce s NSA pro náš ženský nároďák. Je vidět nejen u nás, že strukturální podpora a investice přinesou svoje ovoce. Nejvíc mě teď ale bolí, že nevím, co mám říct realizačnímu týmu a hráčkám. Týká se to jejich budoucnosti.“
Když NSA šéfoval ještě Filip Neusser, někdejší pozemní hokejista, pociťoval jste větší zájem o váš sport?
„Neřekl bych konkrétně jen o pozemní hokej, ale celkově o olympijské sporty. Nedávno jsem měl schůzku se zástupci ostatních sportů a říkali mi, že jim přišlo, že za Filipa Neussera cítili větší podporu a zájem pro týmové a obzvláště olympijské sporty. Filip byl podle mě více aktivní směrem ke středním a menším svazům. Chodil za lidmi, oslovoval je a mluvil s nimi. Rozlišoval kritéria mezi kolektivními a individuálními sporty. Jsem rád i za dnešní podporu NSA, jen musím být jako předseda mnohem aktivnější sám u určitých rozhodnutí.“
Pokud byste měl možnost, zřejmě byste při prioritizaci sportů postupoval jinak, viďte?
„Takhle… Nezávidím člověku, který to musí dávat dohromady, protože tím rozhodujete o tom, kolik peněz dáte jakému sportu. Je to pekelný úkol. Nicméně si myslím, že kritéria a logiku jsem při tom výběru v nějakých oblastech nenašel.“
Jak to myslíte?
„Dva roky posloucháme, jak je důležité dostat ženský kolektivní sport na olympiádu a i pan Šebek (Ondřej Šebek, současný předseda NSA) chválí podporu ženského sportu. A o pár měsíců později najednou slyšíme, že kolektivní olympijský sport není úplně důležitý. Tomu nerozumím. Každopádně vůbec nechci nijak znevažovat upřednostněné sporty, ani se ohánět tím, jaké má pozemní hokej hráče, hráčky a výsledky oproti prioritním sportům. Mně jde celkově o sport a pohyb hlavně pro děti a budoucí generace.“
zdroj: Jaroslav Kalina, iSport.cz https://isport.blesk.cz/clanek/ostatni/441711/sef-pozemniho-hokeje-o-cilech-cesich-ci-nejistote-penez-od-statu-boli-to-cely-sport.html