Extraliga: Bohemka rozmetala Rakovník, ženy Litic opět padly

Další herní víkend je za námi a přinesl několik velkých překvapení. Kromě velké výhry mužů Bohemians to byla porážka žen z Litic od Hostivaře a tedy již druhé klopýtnutí v řadě.

Extraliga mužů

President vydřel výhru s Hradcem

HC SLAVIA HRADEC KRÁLOVÉ – PRESIDENT 2:4 (1:0, 0:2, 0:0, 1:2)

R: Fabisiak, Větrovský P.

G: Franc, Kulička – Rychetník, Janů, Troníček, Novotný

Aby se Hradec nebo President dostali do Final  4, musel by se stát zázrak. Avšak stále mají o co hrát, neboť se v letošní sezóně dočkáme baráže, kterou si zahrají poslední čtyři celky. Lepší formu má aktuálně President – to aspoň vyplývá z posledního střetnutí, protože Hradec nepředvedl vůbec dobrou hru. Když se jejich soupeři ve druhé čtvrtině rozkoukali, podařilo se jim utkání otočit a v poslední patnáctiminutovce ho i rozhodli. Střelecky se navíc mohli spolehnout na čtyři střelce, což může být do bojů o záchranu velkou výhodou.

„Dnešní zápas byl z naší strany nebojovný a nepovedený,“ nešetří kritikou Jiří Kulička. „V našem systému byl chaos, nefungovalo nám vůbec nic, jak přihrávky, tak ani zakončení. Tento zápas hodnotím negativně, ale věřím, že po tomhle výkonu, už to půjde jen nahoru. Teď už se soustředíme na další zápas a jsme hladoví po bodech.“

„Zápas se odehrával za kouzelného slunečního počasí, kdy motýly a hmyz začaly konečne vylézat z jádra země,“ rozpovídal se o svých pocitech Matěj Kavan. „Po pozdravu soupeřů na pozemním hokeji se balonu chopily presidentský pušky, který bohužel přes svou snahu nebyly schopny první čtvrtinu vystřelit gól. Týmu z východních Čech se však dařilo mnohem lépe a vstřelili penaltu na 1:0. Začatek druhé čtvrtiny byl méně chaotický, kdy se presidentský pušky konečne schopily a vstřelily první dva fíky. Zápas byl doprovázen mírovým a gentlemenským jednáním, kdy se oba týmy přiznávaly za chyby, které rozhodčí kvůli slunci s největší pravděpodobností přehlédli.Třetí čtvrtina byla nuda, nic moc se nestalo. Pak ale následovala poslední část utkání a oba týmy se do toho položily. Konec utkání se pak ze 2:1 změnil na 4:2. Soupeřům zdar.“

Bohemians přejela Rakovník, hlavní hvězdou byl navrátilec Vudmaska

HC BOHEMIANS PRAHA – HC 1972 RAKOVNÍK 9:0 (1:0, 5:0, 3:0, 0:0)

R: Tóth, Řehák

G: 2x Lalík, 3x Vudmaska, 2x Vohnický, Ležal, Stibor

Před utkáním by se našlo jen málo lidí, co by věřilo, že Bohemians může vyhrát o více jak pět gólů. To, co se po úvodním hvizdu dělo, nečekal asi už vůbec nikdo. Rakovník dokázal ještě v první čtvrtině udržet krok, avšak ta druhá rozhodla. Klokani v ní odskočili na rozdíl šesti branek, což bylo naprosto nad síly Rakovníka. Velmi dobré výkony předvedli Vudmaska, který navzdory dlouhé pauze prosadil třikrát, a Větrovský, který vychytal čisté konto.

„Zápas byl ze začátku vyrovnaný, pár šancí bylo na obou stranách hřiště,“ říká o utkání Lukáš Ležal. „První z nich jsme naštěstí na začátku druhé čtvrtiny proměnili my. Na úvodní branku jsme poté navázali čtyřmi rychlými góly a převzali zápas pevně do svých rukou, což nám po zbytek hrací doby umožnilo hrát s větším klidem a zvyšovat rozdíl skóre, přestože soupeř neustále hrozil a nic nám nedal zadarmo. Nutno zmínit hattrick Ondry Vudmasky a čisté konto Petra Větrovského.“

„Prostě to dnes neodpovídalo výsledku,“ komentuje vývoj Jakub Klaban. „Ve středu hřiště to bylo vyrovnaný ale rozdíl byl hlavně v důrazu a úspěšnosti v útočné čtvrtině. Rozhodovaly také rohy a rychlé protiútoky soupeře.“

Gerlický pěti góly nedal šanci Hostivaři

TJ PLZEŇ LITICE – HC HOSTIVAŘ 10:1 (2:0, 3:1, 0:0, 5:0)

R: Mejzlík, Kavanová

G: 2x Sochor, 5x Gerlický, Koryťák, Levý, Šesták – Papírek

Litice všechny fanoušky utvrdily v tom, že letos chtějí mít double, tedy pohár za vítězství v hale i venku. Hostivaři nedali žádnou šanci a největší podíl na tom měl Gerlický, který propálil brankáře hned pětkrát. I přesto ale ještě hosté pomýšleli před poslední patnáctiminutovkou o zdramatizování zápasu. Nicméně rozhodla technická, možná i fyzická a taktická připravenost hráčů.

„Zápas se odehrával celou dobu podle našich plánů,“ konstatuje Jakub Koryťák. „Postupným útoky se nám podařilo dostávat se do soupeřova kruhu, proměňovat šance ze hry i z rohů a tím bez větších zaváhání ovládat stav zapásu.“

„Kvůli vysoké absenci opor našeho týmu nám na hřišti chyběl klid a zkušenosti,“ komentuje Vojtěch Papírek. „Ač jsme se během celého zápasu snažili změnit tempo hry, tak se nám bohužel nepodařilo více ohrozit soupeřovu bránu. Naopak Litice se k nám do kruhu dostávaly až příliš snadno.“

Extraliga žen

Praga na výhru nenavázala

HC 1946 PRAGA – SK SLAVIA PRAHA 1:5 (0:2, 0:1, 0:1, 1:1)

R: Fousková, Babická

G: Topinková – Nováková N., Nováková V., Šmídová, Hájková, Kučerová

Praga po předchozím vyhraném utkání doufala, že by mohla na body dosáhnout i v zápase se sešívanými dívkami. Ty je ale vyvedly z omylu. V 10. minutě obranou protančila Natálie Nováková a backhandem zakončila kolem brankářky. Na konci první čtvrtiny ještě jednou rozvlnila síť její sestra Veronika. Když už se domácím povedlo, dostat se do střeleckého kruhu, míček zblokovala brankářka Vančurová nebo jedna z hráček. Přeci jen se ale úspěchu dočkaly. Z rohu jej zařídila talentovaná hráčka Topinková.

„Přestože jsme věděly, že to nebude lehký zápas nic jsme předem nevzdávaly,“ poodkrývá Kateřina Hořčičková. „Dokázaly jsme si vytvořit velkou spoustu trestných rohů, které pro nás většinou bohužel dopadly neúspěšně. I když se hra přenášela z jedné strany na druhou, nám narozdíl od soupeřek chyběla koncovka a to se také promítlo v konečném skóre 1:5.“

„Myslím si, že zápas jsme zvládly docela dobře,“ chválí svůj tým Andrea Vančurová. „Dokázaly jsme si vytvořit hodně šancí a během první pule jsme se dostaly do pohodlného vedení. Ve druhé půli jsme trošku polevily, zbytečně jsme ztrácely balóny v útočné fázi a pustlily jsme Pragu do nekolila šanci. Dokazaly jsme ale přidal další góly a nepripustily jsme žádné drama.“

Bohemians přišla o 3 body v posledních minutách

HC BOHEMIANS PRAHA – HC SLAVIA HRADEC KRÁLOVÉ 1:1 (1:0, 0:0, 0:0, 0:1)

R: Větrovský P., Babická

G: Kopecká – Venclová

Minulý víkend přišly hráčky Bohemians o bod s Rakovníkem, když inkasovaly branku v posledních vteřinách utkání. Podobná věc se jim k jejich smůle přihodila i tentokrát, na hodinách ale zbývalo o trochu více času. Z úvodu utkání otevřela skóre Kopecká a na další gólové oslavy si diváci počkali až do samotného závěru. V něm zařídila Hradci bod útočnice Venclová.

„Do zápasu jsme šly s tím, že ho chceme vyhrát,“ s jistotou říká Denisa Dražinová. „A to si myslím, že jsme také předvedly. Tento cíl se zdál splnitelný po skvělém začátku druhé čtvrtiny, kdy Kamila Kopecká získala roh a následně proměnila na naše vedení 1:0. Během zápasu jsme měly pár supr akcí, které jsme bohužel nezvládly proměnit. To měl ale i Hradec, naštěstí nás v brance skvěle podržela naše golmanka Terezie Pažitková. Tento stav 1:0 jsme ale nedokázaly udržet a ke konci zápasu Hradec dorovnal na 1:1.
Je to škoda, ale jsme mladý tým, který jak je vidět z posledních dvou utkání, bude v budoucnu nebezpečný. A my si z těchto výsledků bereme ponaučení, aby jsme hrály ke konci zápasu s větším klidem, protože v obou zápasech jsme dostaly gól v posledních minutách.“

Zásluhu na remíze má i jedna z opor Hradce, Martina Venclová. „Sobotní utkání s Bohemkou bylo vyrovnané a proto také skončilo spravedlivým výsledkem 1:1. Vyrovnaný výkon zapískali také rozhodčí, kteří už od začátku netolerovali žádné fauly a nedodržování vzdálenosti. Měli tak zápas po celou dobu zcela pod kontrolou. Hned na začátku utkání jsme se zdržovaly na soupeřově polovině ale nedokázaly jsme zakončit. Soupeřky si také vytvořily několik šancí. V úvodu druhé čtvrtiny jsme bohužel inkasovaly gól z trestného rohu. V druhé polovině zápasu jsme chtěly na soupeře zatlačit a vytvořit si šance na srovnání skóre. Bohužel se nám nedařilo stav zápasu vyrovnat. Ve čtvrté čtvrtině jsme už musely zariskovat a vytáhnout se až ke kruhu soupeře. Tím pro Bohemku vzniklo hned několik přečíslení na naši gólmanku. Bára Čecháková však neomylně zlikvidovala vše, co ji prišlo před bránu. V posledních minutách dorazila konečně vlna úlevy a radosti, kdy jsme vyrovnaly skóre na 1:1 po zásluze Venclové. Na zápas nás přijely podpořit i hradecké žákyně. Moc děkujeme, holky!“

Litice podruhé klopýtly

TJ PLZEŇ LITICE – HC HOSTIVAŘ 3:4 (0:2, 1:1, 1:0, 1:1)

R: Kavanová, Mejzlík

G: Jelenová, Duchková L., Průchová – 2x Brtvová, Balážová, Trčková

Litice doma v této sezóně prohrály pouze jednou – v říjnu s Pragou. Jinak dokázaly porazit i například Slavii, což se letos nikomu jinému nepodařilo. Většina přítomných čekala, že ani s Hostivaří, která jaro začala prohrou 0:3, tomu nebude jinak. To by ale domácí ženy nemohly hned v první čtvrtině dvakrát inkasovat a ve zbytku zápasu se pouze dotahovat. Míček měly sice většinu času ve své nadvládě, na gól se ale velmi nadřely, protože obrana Hostivaře byla tentokrát velmi solidní.

Adéla Jelenová ale rozhodně nevěší hlavu. „Do zápasu jsme vstoupily s tím, že to určitě nebude jednoduchý zápas, ale body na domácím hřišti ztratit nechceme. V první čvrtině jsme nebyly dostatečně koncentrované a nechaly jsme hostivař několikrát proniknout do našeho kruhu. Bohužel pro nás Hostivař tyto šance proměnil a na tabuli svítil výsledek 3:0. Po zbytek zápasu jsme měly míček pod kontrolou, ale i tak se nám nepovedlo zvrátit výsledek v náš prospěch a odcházíme ze zápasu bez jediného bodu. Konečný výsledek 4:3 ve prospěch Hostivaře je pro nás velkým ponaučením do dalších zápasů.“

„Před zápasem v týmu vládla příjemná nálada, vůbec zde nevyzařoval pocit strachu z dalšího selhání,“ svěřuje se Sofie Balážová. „Myslím si, že právě tohle byl náš předzápasový nakopávač. Od prvního zapískání rozhodčích jsme jako celý tým do toho šly zcela naplno a to se ukázalo na naší důraznosti v soupeřově kruhu. Padnul první gól a to byl náš druhý nakopávač. Během první poloviny zápasu jsme skórovaly ještě třikrát. Litické holky se snažily dostat přes naší silnou zálohu a obranu do našeho kruhu a vybojovaly si pár trestných rohů, z kterých dvakrát skórovaly. Zápas ke konci byl velice vypjatý, Litice chtěly ještě otočit, ale my jsme se snažily udržet se ve vedení. Ke konci nepadaly už jen karty, které zápas provázely, ale dokonce i oba dva týmy si připsaly ještě jeden gól, a tak konečný výsledek byl 4:3 pro nás. Nebojim se říct, že po zápase proudily endorfiny z každé hráčky. Přesně tahle výhra pro nás byla šťastná, protože v hale jsme si nevedly vůbec dobře. Byl to druhý zápas druhé poloviny venkovní sezóny, chyby tam byly a je co zlepšovat.“

Příští víkend již klepe na dveře a všechno se víc a víc dramatizuje, my se rozhodně těšíme!