HME mužů: hodnocení mistrovství Evropy z pohledu trenérů
Muži se na halovém mistrovství Evropy umístili celkově na osmém místě. „Celkově lze shrnutí účasti reprezentačního mužstva ČR na HME divize A v Belgii pojmout několika pohledy,“ komentuje trenérské duo Miroslav Ludvík a Aleš Peřinka.
„Z pohledu celkového umístění, kdy jsme skončili na celkovém 8.místě, se bezesporu jedná o nejhorší umístění reprezentačního mužstva mužů na halových šampionátech.“
„Měli jsme dva cíle, z nichž se podařilo splnit pouze jeden. Zachování A divize pro příští šampionát bylo nakonec úspěšné, nicméně nepostoupili jsme do horní čtyřky a právě z druhého pohledu lze považovat tento vrcholný turnaj za neúspěšný.“
„Otázka však zní, měli jsme celkově na to postoupit do horní čtyřky, tedy hrát semifinále? Ano, za určitých okolností, zcela určitě. K tomu, abychom byli při současné kvalitě kádru úspěšní, musí se sejít více faktorů, což se však nestalo. V Evropě je poměrně vyrovnaná výkonnostní špička mužstev, což potvrdil i tento šampionát. Proto, abychom uspěli, musí ruku v ruce podat optimální výkon každý nominovaný hráč. To se bohužel nestalo a některé opory nezastihl vrcholový turnaj v dobrém rozpoložení (z různých příčin), což se koneckonců projevilo právě v tom, že jsme nebyli schopni v klíčových zápasech dotáhnout závěry do vítězného konce. Na druhou stranu se během přípravy vykrystalizovala velmi kreativní, mobilní útočná pětka Dubina(21), Soukup V.(22), Uhlíř (27), Toms (20), Seemann (33), která dokázala proti jakémukoliv soupeři zahrát nátlakový hokej s mnoha zakončeními, což se roky nestávalo, a toto bylo jistě pozitivní okolnost, která ovlivňovala naší hru.“
„Problémem byla naše produktivita, která nás stále ve své podstatě stála postup do semifinále. Pakliže v zápase proti Ukrajině zakončujeme celkem 27x z toho má gólman soupeře 22 zákroků (soupeř pouze 10x) a vstřelíme jen 4 góly, pak nutně takto se tento fakt projeví na celkovém herním obrazu a výsledcích.“
„Na výsledek a s tím provázaný herní projev je nutný náhled v širším kontextu stavu hokeje v ČR, respektive v jeho hráčském potenciálu a možností přípravy na vrcholné akce. Hráčský potenciál v ČR – bylo osloveno 28 hráčů potenciálně přicházejících v úvahu, přičemž již na počátku někteří hráči (7) neprojevili zájem hrát halovou reprezentační sezónu. Další faktorem nominace byla zranění hráčů, která neumožňovala zapojení těchto hráčů do přípravy a potažmo závěrečného turnaje. Museli jsme tak oželet kvůli zranění, nemoci či škole účast (1) Josefa Trejbala účast MEHA Hamburk, MSH V JARu, (2) Štěpána Klabana MEH Hamburk,MEHU21 Nymburk, (3) Jana Brzáka MEHU21 Nymburk či (4) Jana Trejbala MEHU21 Nymburk. Širší kádr byl tak jasně definován mantinely aktivních hráčů hrající extraligu. Do přípravy se zapojilo z loňské úspěšné U21 na 8 hráčů. Možnosti nominace byla výrazně omezena výše uvedenými vnějšími faktory. Do nominace byli povoláni také dva hráči, co hrají v zahraničí.“
Nominaci tvořili:
1) Petr Větrovský/G(26), 2) Vojtěch Pažitka/G (22), 3) Patrik Dubina/LB (21), 4) Vítek Soukup/PB (22), 5) Kryštof Šesták/LB (20), 6) Ondřej Soukup/PB (27), 7) Adam Uhlíř/C/Střed (26), 8) Vojtěch Kolář/Střed (28), 9) Lukáš Plochý/PU (27), 10) Josef Toms/PU (20), 11) Martin Seemann/Base (33), 12) Denis Tomeš/Base (25)
Premiéru na halovému seniorském šampionátu zažili: Vojtěch Pažitka, Patrik Dubina, Kryštof Šesták.
„Podařilo zajistit celkem 9 přípravných utkání, kdy jsme se utkali se reprezentací Chorvatska (3x), Belgie (3x), Švýcarska (3x). Škoda jen, že další 3 naplánované přípravné utkání s Kanadou se neuskutečnily. Dále je nutné uvést, že rok od roku je těžší najít vhodné prostory pro trénování. Pakliže chceme rozvoj hokeje jako takového, včetně indoor formy, pak musí mít reprezentace možnosti přípravy, což je velmi těžké zajistit. V poslední době se plně rozvíjí nové mobilní povrchy do haly, které mění tento sport do výrazné rychlosti. Porovnáme-li toto s hokejem 5, pak halová forma hokeje s těmito novými povrchy je daleko vhodnější na rozvoj individuálních dovedností, kombinace, defenzivy a herního myšlení než hokej 5.“
„Na samotném vrcholu sezóny – ME,A, Hala Belgie jsme odehráli tyto zápasy- stručné zhodnocení:
CZE-UKR 4:4
– nedostatek koncentrace v zakončení. Projevil se průměrný výkon druhé pětky
CZE-Portugalsko 10:2
– koncentrovaný výkon
CZE-BELGIE 2:8
– zkusili si na nás stejný model jako v přípravě. Belgičané ten den nehráli a my jsme absolvovali druhé utkání. Za stavu 2:4 jsme nedali penaltu, což se posléze projevilo, kdy jsme odešli fyzicky a Belgičané zcela ovládli hru.
CZE-Polsko 3:4
– boj o postup do semifinále. V případě remízy či prohry Poláci spadli do divize B. Tento zapas nevyšel druhé pětce, když obdržela všechny góly. Rozhodující moment, kdy za stavu 1-1 jsme hráli 4 minuty přesilovku a obdrželi jsme po fatálních hrubkách gól na 1-2. Další klíčový moment za stavu 2:4 v čase 4:30 před koncem se náš hráč nechá vyloučit na 4 minuty za nastřelení soupeře. Odvoláváme golmana a hrajeme 5 x 5+1 podařilo se akorát snížit. Bohužel se nám nepodařilo již ani vyrovnat.
o 5.-8. místo
CZE-Španělsko 3:3 po nájezdech postupují Španělé
– pozitivní výkon poté, kdy hráči měli na regeneraci od předchozího zápasu 90 minut
CZE-Portugalsko 5:10
– ostudný výkon, kdy náročnější kritérium snesl pouze hráč Seemann
Závěrem lze uvést, že nám dorůstá velmi dobrá generace. Do mužstva „A“ reprezentace jsou zapracováváni či jsou zapracovaní hráči z U21,ME,B Plzeň 2022 s Irskem 2:3, Walesem 1:3, Itálii 3:3, Polskem 3:2, či hráči MEHU21,2023 v Nymburce 4.místo (bohužel zranění Š. Klabana – pravděpodobně mohla být medaile) nicméně po 18 letech nejlepší umístění U21 na ME. Dorůstá velmi početná generace ze silných ročníku 2005-2008, kde jsou velmi dobří hráči, a před 12-11 lety svaz hodně investoval do rozvoje kroužků a mládeže, což se nyní projevuje. Lze mít tak za to, že během 5 let bude REPREZENTACE MUŽŮ OPĚT VELMI SILNÁ VENKU/V HALE. Náš strop je venku 20-23. místo v rankingu, v hale udržení v Ačku s tím, když se sejdou faktory, může být medaile,“ zakončují hodnocení trenéři.