Extraliga: Bohemians a Slavia dvakrát vítězně, Litice poprvé prohrály

V sobotu bylo odehráno další dvojkolo mužské extraligy. Do čela průběžné tabulky se vyhoupla Bohemians, první bod se povedlo získat Bolevci. To ale rozhodně není všechno…

Bolevec s Račou nerozhodně

HC 1970 BOLEVEC – RAČA BRATISLAVA 2:2

G: Baxa, Holub – Bogár, Vácha

R: Větrovský A., Větrovský P.

V utkání Bolevce s Račou platil poměrně dlouho bezbrankový stav, ve druhé čtvrtině se ale při ponechané výhodě střelou z pravého rohu hřiště prosadil Tomáš Vácha a zajistil týmu ze slovenské metropole vedení. To ale vydrželo pouhé tři minuty, gólem do šatny hráče v modrobílém nepotěšil bolevecký Tomáš Holub. Nástup zpět na hřiště pak slovenskému týmu znechutil Jáchym Baxa, který střelou z levé strany zařídil vedení zelenobílým. To odmítl prudkou ranou z vrcholku kruhu Juraj Bogár. Remízový stav vydržel až do konce, a tak si Bolevec odnesl premiérový bod v letošním extraligovém ročníku.

Rakovníku vedení nevydrželo

HC 1972 RAKOVNÍK – TJ PLZEŇ-LITICE 1:4

G: Tran – Uhlíř 2x, Gerlický, Hes

R: Mejzlík, Toth

Prvním střelcem se v repríze loňského semifinále stal navrátilec z Belgie Tran Thang Duong, který se prosadil těsně před první sirénou. Po celou druhou čtvrtinu se skóre neměnilo, krátce po začátku třetí periody srovnal z penalty Adam Uhlíř. Poslední dějství patřilo Liticím, které skórovaly celkem třikrát zásluhou Uhlíře, který si tak připsal druhou branku v utkání, Eduarda Gerlického a Ondřeje Hese.

Klokani drama nepřipustili

HC BOHEMIANS PRAHA – HC 1970 BOLEVEC 8:3

G: Vohnický 2x, Zedník R., Lalík, Ačamovič, Stibor, Kolář, Frantík – Baxa, Zuna, Tomeš

Papírový favorit z Prahy si celou první čtvrtinu nedokázal přijít na obranný blok Bolevce. Také obrana Bohemians byla stoprocentní, a tak byl po prvních deseti minutách stav 0:0. Hned po poločase si ale slovo vzal Richard Zedník. Útočník Bohemians, hrajících netradičně v modrobílé kombinaci, si našel dlouhý balon z obrany, který následně nasměroval do brány. Tam mířil o dvě minuty později také pokus Štěpána Lalíka, který si naběhl na přihrávku Lukáše Stibora a střelou do horní části branky navýšil vedení klokanů. Ještě předtím svůj tým podržel Jindřich Zedník, který chytil penaltu. O chvíli později ale nedosáhl na zakončení talentovaného Jáchyma Baxy a střelu zblízka v podání Čeňka Zuny. Vedení vrátil klokanům Marko Ačamovič, na jehož zásah ještě dokázal odpovědět Denis Tomeš. Potom se ale rozjel gólostroj Bohemians, kteří díky gólům Tomáše Vohnického, Lukáše Stibora, Vojtěcha Koláře a Františka Frantíka houževnatého soupeře nakonec dokázali zlomit.

Sešívaní lépe zvládli závěr

RAČA BRATISLAVA – SK SLAVIA PRAHA 2:4

G: Augustinič, Bogár – Vaňko, Hanus M., Urbanec, Vacek

R: Toth, Vudmaska

Skóre tohoto zápasu otevřel slovenský útočník Adrián Augustinič střelou z trestného rohu. O vedení následně Raču obral Adam Vaňko, který prokázal dovednosti ve stejné disciplíně. Do vedení sešívané poslal z dorážky po nadvakrát opakovaném rohu zkušený obránce Martin Hanus. Exekutoři rohů ale neměli dost, na straně bratislavských se prosadil Juraj Bogár. Dlouho to vypadalo, že se oba soupeři rozejdou smírně, ale další trestný roh proměnil po krásné kombinaci Jan Urbanec. Rača zkoušela hru bez brankáře, následně ale Slávisté proměnili – hádáte správně – trestný roh. Konkrétně se trefil David Vacek a potvrdil tak vítězství sešívaných v utkání, ve kterém diváci sledovali šest gólů, žádný však nepadl ze hry.

Klokani poskočili do čela

TJ PLZEŇ-LITICE – HC BOHEMIANS PRAHA 3:6

G: Levý, Gerlický, Homolka – Soukup V. 2x, Vudmaska 2x, Soukup O., Železný

R: Mejzlík, Větrovský A.

Skóre dlouho bezbrankového duelu otevřel až ve druhém poločase Vít Soukup, který trpělivě počkal na správný moment a střelou z trestného rohu zajistil Bohemians vedení. To zdvojnásobil díky správně provedené penaltě zkušený bek Ondřej Vudmaska. Reakce modrožlutých přišla až po poločase, kdy se po individuální akci prosadil Šimon Levý. Dvoubrankový rozdíl ale vrátil nechytatelnou dělovkou z trestného rohu Ondřej Soukup. Přehled, trpělivost a šikovné ruce pak ve stejné situaci předvedl na druhé straně Eduard Gerlický, zásahem z trestného rohu ale kontroval Jan Železný. Plzeňané následně nevyužili výhodu penalty, kterou zlikvidoval Petr Větrovský. Litice se ale nevzdaly a vypracovaly kombinaci, na jejímž úspěšném konci stál Jakub Homolka. Při hře plzeňských bez brankáře se ale zelenobílým podařilo vybojovat roh, který úspěšně zakončil Vít Soukup. Prázdnou bránu pak trefil také Vudmaska, a tak si Bohemians odnáší tři body a průběžné první místo v tabulce.

Rakovník se hledá, Slavia opět za tři body

SK SLAVIA PRAHA – HC 1972 RAKOVNÍK 6:3

G: Vacek 2x, Urbanec, Bodnár, Vaňko, Plachý – Ostaš M., Seemann, Tran

Po dlouhé úvodní době bez branek si sešívaní vypracovali dvougólové vedení zásluhou Davida Vacka a Jana Urbance. Následně zakončoval akci Martina Seemanna Matěj Ostaš, o několik sekund později mu ale odpověděl Kryštof Bodnár. Ze své oblíbené disciplíny – trestného rohu – skóroval Martin Seemann, záhy ale udeřil Adam Vaňko, na kterého navíc navázal Martin Plachý. Na snížení z hokejky Tran Thang Duonga reagoval zkušený útočník Slavie David Vacek a potvrdil formu týmu z pražského Edenu, který se po sobotních zápasech vyhoupl na druhé místo tabulky.

Přinášíme také hodnocení hráčů. Poměrně kritický byl rakovnický Jan Ostaš:

„Víkend se nám moc nepovedl – mně už vůbec ne. Stále se v nové sestavě hledáme a je to vidět. Drží nás hlavně výkony Pavla v bráně a Martina v útoku. Příští víkend musíme zabojovat a ukázat, že můžeme konkurovat ostatním týmům.“

Naopak velmi spokojený je po víkendu brankář Bohemians Petr Větrovský, i když i vedoucí celek stále hledá prostor pro zlepšení:

„Do zápasu s Bolevcem jsme nastupovali s tím, že se sice pro nás jedná o relativně povinné tři body, které si však musíme tvrdě vybojovat. To dokázalo i samotné utkání, kdy hned v úvodu bolevecký brankář vychytal dvě naše tutovky a od této chvíle jsme se trápili. Dlouhou dobu těsné skóre jsme dokázali několika pěknými akcemi zlomit až ve druhém poločase, nakonec i s poměrně pěkným počtem vstřelených branek.  Ve druhém sobotním zápasu jsme byli připraveni prokázat naplno naše kvality i s loňským mistrem. I když zpočátku měl další plzeňský klub navrch, dokázali jsme v prvním poločase obrazně odejít do šaten s vedením 2:0. Ve druhém poločasu jsme si vedení již vzít nenechali, v čemž nám pomohlo i proměnění několika trestných rohů. I přes relativně jasné skóre však zápas tak jednoznačný nebyl a čeká nás do Final Four hodně práce.“

O něco méně se dařilo loňským mistrům z Litic.

„Od začátku jsme věděli, že Rakovník nebude tak silný jako loni v semifinále. Hned jak jsme vlezli na hřiště, nepustili jsme je k mnoha šancím, dali jsme rychlý gól. Rakovník sice vyrovnal, ale my jsme hned poté šli znovu do vedení. Přehráli jsme je hlavou, nedostávali se do koncovek. Měli jeden roh, a to dali břevno, my jsme pak po druhé půli ještě jeden gól přidali a tím jsme odskočili o dva góly. Pak jsme je už k ničemu nepouštěli. Jsem rád, že jsme to byli my, kdo vedl zápas a držel balónek,“ hodnotí Dominik Bystřický. „O zápasu s Bohemkou jsme věděli, že bude těžký a že Bohemka hraje úplně jinak než všichni ostatní. Bylo to hodně těžké, Bohemka nás v první půli přehrávala a šla do vedení, protože jsme propadali v bránění. Pak jsme dorovnali, oni zase šli do vedení a tak to bylo až do stavu 3:3. Nakonec jsme přestali být aktivní a začali být zmatení. Po několika lehkých chybách jsme dostali tři špatné góly, dva do prázdné brány. Abych nebyl jen negativní, měli jsme i šance, za stavu 4:3 jsme neproměnili penaltu a pak dalších x šancí.“

Za plzeňský Bolevec hodnotil dvojkolo Denis Tomeš:

„První zápas proti Rače byl velmi vyrovnaný, šance na obou stranách. S konečným výsledkem jsme spokojeni a těšíme se na odvetu. Do druhého zápasu jsme šli s nasazením, které se nám vyplatilo a dokázali jsme první poločas hrát vcelku vyrovnanou hru. Bohužel v druhém poločase Bohemka využila našich mezer v systému a potrestala nás rychlými góly z protiútoků, na které už jsme v závěru zápasu nedokázali odpovědět.“

Spokojený mohl být Slávista Jan Urbanec:

„Věděli jsme, že první zápas s Račou bude těžký, soupeř byl kvalitní a podal dobré výkony se silnými soupeři. Přesně tak i zápas vypadal, tvrdé dobývání obou kruhů s pár šancemi. Naštěstí se nám povedlo proměnit důležité rohy a ty rozhodly o našem vítězství. Druhý zápas s Rakovníkem byl v podobném rytmu, nicméně hru jsme tvořili převážně my. Rakovník velmi obstojně bránil, a když už nás do nějaké šance pustil, tak nás vychytal výborně chytající Pavel Hraba. Spalování šancí nám nepovolilo klidnější zápas. Opět ale rozhodly rohy, které se nám naštěstí dařilo proměňovat. Dvojkolo celkově hodnotím pozitivně. Získali jsme důležitých šest bodů v těžkých zápasech a tím se přiblížili k prvnímu cíli – Final4.“

Další dvojkolo se odehraje v sobotu 9. 12. v hale TJ Sokol Kbely. Buďte u toho!