HME Junioři: První výhra a hned sedmnáct vstřelených branek!

Česko – Slovensko 17:0 (4:0, 5:0, 5:0, 3:0)

3., 29. Brzák, 7., 23. Toms, 5., 9., 27., 32. Vaňko, 14. Stibor, 12. Plachý, 15., 20., 24. Trejbal, 27. Dubina, 16., 37., 38. Klaban

V úvodním duelu bylo všem jasné, že spíše než vyrovnaný hokej, můžeme čekat dobývání slovenské pevnosti. Překvapení se nekonalo a skutečně byl zápas velmi jednostranný, dokonce ještě více, než by se čekalo. Slováci se prakticky nedostávali za polovinu, zatímco Češi přidávali jeden přesný zásah za druhým. Vše odstartoval ji ve třetí minutě Brzák, na kterého o minutu později ukázkově později navázal Vaňko, pro kterého mělo utkání speciální náboj, a s brankami se rázem roztrhl pytel. Konečné skóre se zastavilo až na sedmnácti, je nutno ale podotknout, že Slovensko nastupuje s velmi mladým týmem, kde najdeme i několik hráčů ve věku patnácti let, což je oproti tomu našemu velký rozdíl.

,,Občanství mám sice i slovenské, hraju ale za Českou reprezentaci, nicméně lehce speciální to bylo,“ říká Adam Vaňko. ,,Chceme tady minimálně dorovnat úspěch juniorek, předtím nás ale ještě čekají těžké souboje ve skupině. Na ty se soustředíme primárně, poté samozřejmě míříme na medaile i na ten nejcennější kov.“

Švýcarsko – Itálie 6:3 (0:0, 2:1, 2:2, 2:0)

13. Stomps, 17., 33., 33. Kraxner, 23., 24. Fluck – 12. Saoncella, 25. Succi, 27. Dionisi Vici

I přestože tým pod vedením Richarda Kotrče z Apeninského poloostrovu sahal dlouho alespoň po bodu, Kraxner duel v 33. minutě rozhodl dvěma slepenými brankami ve 33. minutě.

Ukrajina – Turecko 3:3 (2:0, 0:1, 1:0, 0:2)

4. Dzemukh, 9., 30. Zheleznyi – 14. Kayar, 35., 40. Bakar

Duel Ukrajiny a Turecka nabídl podívanou, za kterou by se nemusely stydět ani extraligové týmy. Turecku se nakonec podařilo necelých 30 vteřin před koncem srovnat a body se tudíž dělí.

Polsko – Slovensko 17:1 (4:0, 5:0, 3:0, 5:1)

10., 18., 30. Witczak, 13., 23. Pawlak R., 15., 32. Pawlak M., 3., 33. Holosyniuk, 9., 39. Mikolajczak, 4., 12., 14., 31., 36. Wisniewski, 29. Tyranowski – 38. Gajar

Slovensko se po 22 letech poprvé představilo v elitní divizi ME juniorů. Polsko jim ale jasně ukázalo, že na evropskou špičku jim stále chybí velký kus práce. Malou náplastí může být to, že kapitánu Gajarovi se povedlo vstřelit branku.

Chorvatsko – Dánsko 5:8 (2:2, 2:2, 0:1, 1:3)

8., 19., 40. Mesaric, 10. Zlatar, 15. Hrupec – 7., 9., 16. Norgaard, 15. Thorsted, 23. Sorensen, 31. Nielsen, 32. Jacobsen, 34. Westrup

Navzdory první, velmi vyrovnané půli, v té druhé Chorvaté polevili. A tak je od prohry nezachránila ani chycená penalta, Dánsko dokázalo ve třetí čtvrtině odskočit a náskok si udrželo.

Rakousko – Itálie 7:2 (3:0, 2:0, 1:2, 1:0)

5. Losonci, 9., 10., Nyckowiak, 12., 33. Brautigam, 20. Hackl, 23. Winkler – 24. Succi, 27. D’Amico

Rakousko předvedlo již od počátečních minut velmi solidní výkon. Klíčovým rozdílem oproti Itálii byla zejména produktivita v zakončení, kterou měli Rakušané velmi dobrou. Z ničivé první půle se jejich soupeři již nedokázali vzpamatovat.

Švýcarsko – Turecko 4:1 (1:0, 0:0, 2:1, 1:0)

8. Kraxner, 26. Ribaudo, 30. Capellano, 35. Grandchamp – 25. Alperen

Bitvu Švýcarska a Rakouska velmi ovlivnila červená karta z 23. minuty, kterou viděl po druhé žluté Turek Bakar. Navzdory očekávání se ale i tak zmohl oslabený tým alespoň na chvilkový odpor. Nakonec si ale Švýcaři nenechali utkání utéct.

Polsko – Dánsko 3:3 (1:2, 2:0, 0:1, 0:0)

6. Pawlak R., 11. Pawlak M., 16. Holosyniuk – 2. Sorensen, 8., 26. Norgaard

Ve velmi těsném souboji Polska a Dánska bylimírnými favority Poláci. Avšak možná právě proto svého soupeře podcenili, a nechali jej, dostat se do zápasu. Kvůli tomu se body pouze dělili.

9:05 Je to tady! Již dnes vypuká dlouho očekávané mistrovství Evropy juniorů, které se navíc uskuteční na domucí půdě, u nás v Nymburce. Naši junioři chtějí napodobit nebo dokonce překonat juniorky, které v Lucernu dosáhly na stříbrné medaile. Již dnes na ně ale čeká Slovensko, které se bude prezentovat velmi mladým týmem. Měli bychom tedy být favority.