Extraliga žen: Rakovník si zastřílel, Slávistky vítězily spoře…

Ženská liga přinesla spoustu zajímavého. Kromě stroprocentních Slávistek a Rakovnických překvapila bezbodová Praga.

Pragovce se úvodní dvě utkání nevydařila. Nejprve je dvěma zásahy pokořila Duchková, poté si na jejich bránu zastřílely rakovnické gólostroje Přibíková s Vorlovou. Zejména efektivitu Vorlová poté pocítila i Hostivař, která od ní inkasovala hned pětkrát. Hostivař byla nicméně kvůli zranění brankářky hrát celý zápas v šesti. Sešívaným se také podařilo rozbít hradecký beton, který však šahal po bodu. Litice se Slavií vedly velmi těsnou a vyrovnanou bitvu, ani přestože vedly, nedokázaly si odnést ani bod.

H: Plzeň-Litice
R: Babická, Šmídová, Větrovský P., Větrovský A.

Litice první utkání extraligy zvládly

TJ Plzeň Litice – HC 1946 Praga 4:0 (3:0)
G: 8. Vyletová, 15., 20. Duchková L., 39. Bystřická

Praga v hale nedokázala navázat na svou stoupající formu a, i kvůli absenci několika klíčových hráček, nestačila na Litice. Po osmi minutách dokázala síť rozvlnit střelou do odkryté brány Vyletová. I v tomto utkání byly klíčové trestné rohy, jeden z nich dokázala proměnit Duchková, a když si střelou ze zadní lajny připsala i druhý přesný zásah, bylo prakticky rozhodnuto. Těsně před koncem využila Bystřická toho, že Praga šla do rizika a hrála bez brankářky.

Hostivaři se nepovedla první čtvrtina, za Hradec pálily posily z Bohemians

HC Hostivař – HC Slavia Hradec Králové 1:8 (1:4)
G: 14. Staňková – 5., 35. Borská, 7. Fousková L., 8., 31. Fousková E., 12. Minaříková, 27. Kopecká K., 38. Jindráková

Hostivař provázelo několik zranění, což, bohužel pro ně, rozhodlo. Nejprve vlastní hráčka sestřelila Balážovou, poté musela na střídačku s pomocí spoluhráček odkráčet i brankářka Adamová. Už tak malý počet hráček ze sebe musel vydat skutečně všechno a předvedl bezpochyby srdnatý výkon. Hradec dokázal prakticky rozhodnout v prvních 10 minutách, kdy využil lehké nekoncentrovanosti soupeřek a prosadil se hned čtyřikrát. Ani snížení Staňkové ke zdramatizování nestačilo.

Rakovník si smlsl na Pragovce, Přibíková zkompletovala hattrick

HC 1946 Praga – HC 1972 Rakovník 2:7 (1:4)
G: 18. Kolářová, 26. Topinková – 8., 20. Matoušková, 11., 15., 40. Přibíková, 28. Ohnmeichlová, 31. Vorlová

Utkání ve znamení střeleckých dovedností Přibíkové musely překousnout dívky z Pragy. Mladá a nadějná útočnice z Rakovníka se prosadila hned třikrát, před poslední z branek si dokonce obehrála brankářku a z úhlu se nemýlila. I přes pěknou kombinaci na jeden dotek, kterou zakončila Topinková, se žádné drama neodehrálo. Rakovníku zároveň vycházely i rohy, občas i s trochou štěstí. Například ten v podání Vorlové se nejprve několikrát odrazil a až poté se dokutálel za čáru.

Slavia prolomila hradecký beton

HC Slavia Hradec Králové – SK Slavia Praha 1:3 (0:2)
G: 30. Fousková L. – 4. Nová Li., 15., 35. Nováková N.

Hradec věřil, že stáhnout se jen pár metrů před svůj kruh, nechat slávistky unavit, a spoléhat na oporu v bráně v podobě Čechákové, může být cesta. Nebyly daleko od pravdy! Na poločasovou pauzu sice šly s dvoubrankovým mankem, i protože svůj první gól v halové nejvyšší soutěži přidala Linda Nová, avšak jen pár vteřin před koncem čtvrtiny snížila náskok soupeřek Fousková. Mrázová v sešívaném dresu tak musela čelit hned několika brejkům soupeřek, které mohly znamenat i překvapení kola. Pět minut před koncem si míček v kruhu našla Natálie Nováková a podruhé v zápase překonala všechno, co bylo před ní, a bylo rozhodnuto.

Vorlová si připsala hned pět branek, Přibíková opět za tři

HC 1972 Rakovník – HC Hostivař 13:2 (6:1)
G: 5., 10., 40. Přibíková, 13. Bašová Kat., 14., 16., 23., 40., 40. Vorlová, 18., 32., 39. Matoušková, 27. Daňková – 8. Grieblová, 37. Brtvová

Hostivař musel do utkání nastoupit bez brankářky, což se na jejich výkonu a celkovém skóre pochopitelně výrazně podepsalo. Stejně jako v úvodním zápase, i v tomto měla Přibíková střelecké hody. Navíc se k ní přidala Vorlová, které se podařilo změnit stav hned pětkrát. Bojovný výkon zužitkovala alespoň Grieblová s Brtvovou. I přes to byl Hostivař celé utkání odsouzen k obraně a byl v sevření disciplinovaného útoku soupeřek.

Náročný duel otočila během dvou minut Lehovcová

SK Slavia Praha – TJ Plzeň Litice 2:1 (2:1)
G: 18., 19. Lehovcová – 16. Kožíšková

Souboj sešívaných a Litic by bezpochyby nebyl zklamáním ani ve finále ligy. I přestože všechny tři branky padly ve třech minutách, diváci byli nadmíru spokojeni. Viděli mnoho pohledných akcí a skvělých zákroků brankářek. Na trefu kapitánky Litic Kožíškové dokázala o dvě minuty později zareagovat Lehovcová, která o necelou minutu později dokonala obrat. Ani z několika rohů se týmy nedokázaly prosadit a sešívané dívky si domů odvezly všechny tři body. Nováček ligy z Litic se ale za svůj výkon rozhodně nemůže stydět. Dokázal, že vysoké příčky bude pravděpodobně atakovat nejen venku, ale i v hale.

Hodnocení týmů

HC 1946 Praga

„Začátek zápasu s Liticemi nevyšel podle našich představ,“ hodnotí talentovaná Zuzana Semrádová. „Tři obdržené góly v prvním poločase a k tomu náš jeden neuznaný gól se hodně podepsaly na naší psychice a zároveň na celkovém výkonu na hřišti. Do druhého poločasu jsme už vstoupily s úplně jiným nasazením. Snažily jsme se vyvinout na soupeře tlak a dařilo se nám držet míček v naší režii. Bohužel ani to nevedlo ke skórování, naopak Litice zvýšily gólový náskok ještě jednou brankou. Ačkoliv druhý zápas proti Rakovníku skončil 7:2 v náš neprospěch, nemyslím si, že bychom za Rakovníkem nějak výrazně zaostávaly. V průběhu zápasu jsme si vytvořily mnoho gólových šancí a vybojovaly několik trestných rohů. Nicméně zakončení nebylo naší silnou stránkou a do příštích zápasů na tom určitě zapracujeme.“

SK Slavia Praha

„Hradec se uchýlil ke své typické obraně, kterou, ať už cíleně či ne, trápí většinu týmů v lize,“ poodkrývá opora slávistické obrany Tereza Mejzlíková. „I nám se těžko dobýval kruh a ještě vice jejich brána střežena zkušenou Čechákovou. Přesto se nám nakonec podařilo soupeřky rozhýbat a vytvořit si prostor k útoku. Úspěšná byla nejdříve mladičká Linda Nová a poté dvakrát Natálie Nováková. Litice naopak vsadily na útočnou otevřenou hru. Několikrát nepěkně provětraly naši obranu a podařilo se jim vstřelit první gól ukázkovou střelou z rohu zručné Adély Kožíškové. My jsme se do toho ale vzápětí více opřely a kombinačně si vytvořily dostatek šancí k tomu, abychom nakonec skórovaly dvakrát, když byla v rychlém sledu za sebou úspěšná zkušená Adéla Lehovcová. Zápas byl velmi napínavý a litické extraligové novačky předvedly velký um a dravou chuť po vítězství, takže se ještě jistě budeme mít na co těšit.“

HC Hostivař

„Ve čtvrtek nás do Litic odjelo o hráčku méně, tudíž jsme neměly dvě pětky,“ osvětluje situaci Anna Grieblová. „Proti Hradci nám hra úplně nevyšla, neprocházelo nám, co jsme měly naplánované. Velkým mínusem pro nás byla hra bez naší gólmanky, která musela v prvním utkání střídat. Druhý zápas jsme celý odehrály v šesti v poli. Po první čtvrtině hra nebyla špatná, ale docházely síly a rychlost hry jsme neudržely.“

HC Slavia Hradec Králové

Z Mnichovic v Hradci hostuje Lenka Fousková. „Začátek zápasu proti Hostivaři se nám vydařil a z rychlé hry jsme dokázaly brzy skórovat. Řekly jsme si, co budeme hrát, a to jsme se snažily dodržovat. Potřebovaly jsme vyhrát, což se i podařilo. Konečný výsledek odpovídá průběhu. K druhému utkání jsme nastoupily s respektem, ale i s tím, že chceme bojovat. Myslím, že tomu hra i odpovídala. Předváděly jsme zatažený hokej na vlastní půlce, to nám proti Slavii vyhovuje. Měly jsme i pěkné akce, dokonce jsme i dokázaly skórovat.“

TJ Plzeň Litice

„Po návratu do extraligy jsme nevěděly, co od ostatních týmů ani od nás samotných čekat,“ odkrývá obavy Lucie Dolívková. „První zápas se nám ale vydařil, a ačkoli šance byly na obou stranách, hodně nás podržela gólmanka a konečný výsledek vypadá jednoznačně. Do druhého zápasu proti mistrovské Slavii, která má za sebou spoustu pohárových zápasů, jsme šly s respektem, avšak se ukázalo že i s ní můžeme hrát vyrovnaný zápas. Za domácího prostředí a podpory diváků se nám hrálo dobře, ale určitě je do příštích zápasů ještě co zlepšovat.“

HC 1972 Rakovník
Velmi dobrý výkon předvedla Kateřina Bašová. „Sváteční zápasy jsme odehrály proti Pragovce a Hostivaři. Oba jsme vyhrály s poměrně velkým gólovým rozdílem, vedlo se nám v útoku a golmanky nás suprově podržely. V druhém zápase jsme využily toho, že hostivařské ženy hrály bez brankářky a snažily jsme se zužitkovat každou příležitost ke střele. To se nám vyplatilo, a tak do dalších kol jdeme také s dobrým skóre.“

Už teď je jasné, že letošní hala bude opět velmi kvalitní, a tak si ji rozhodně nenechte ujít!